Urfa, Yılda Bir De Olsa Roboski'yi Hatırladı! - Haberler
Haberi Paylaş

Urfa, Yılda Bir De Olsa Roboski'yi Hatırladı!

Temsilci - Güncel
Urfa, Yılda Bir De Olsa Roboski'yi Hatırladı!

Roboski'de katledilen ve o dönem "unutursak kalbimiz kurusun" denilen 34 köylünün öldürülmesi olayı, Şanlıurfa'da protesto edilip anıldı.

Roboski katliamı, 4'üncü yılında ülkenin pek çok şehrinde yapılan eylemlerle anıldı. Bazı şehirlerde eyleme katılanlar polis tarafından gözaltına alındı, bazıları saldırıların hedefi oldu.

Şanlıurfa'da da düzenlenen anma olaysız bir şekilde gerçekleşti. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi'nde yapılan basın açıklaması ve oturma eylemine; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, HDP İl Eşbaşkanı Sevda Çelik Özbingöl, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanları Leyla Coşkun, Hidayet Enmek, EMEP üyeleri, Harran Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, HDP ve DBP parti üyeleri, bazı STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Eylem ve anmada "Zamanın durduğu acının derinleştiği yer Roboski'yi unutmayacağız, af etmeyeceğiz", "Roboski katliamını unutmayacağız, özyönetimleri sahipleneceğiz" ve "Özyönetim haktır Roboski katliamdır" şeklinde yazılı pankartlar açıldı.

ENMEK: KATLEDİLENLERİN EN KÜÇÜĞÜ 13 YAŞINDAYDI

Grup adına basın açıklamasını yapan DBP İl Eşbaşkanı Hidayet Enmek, "Dört yıl önce 34 insanımız Roboski'de katledildi. En küçüğü 13 yaşındaydı, amaçları yaşamlarını sürdürmek idi. Dargeçit, Cizre ve Silopi'de yaptıkları gibi bombalarla katledildiler. Kürt sorununu savaş uçakları, top ve tüfekle sona erdirmeye azmetmiş TC devleti, yıllardır bu yöntemle binlerce sivili katletti. Dersim'den Zilan Deresi'ne, Şeyh Said'den Koçgiri'ye, Muğlalı hadisesinden Newala Qasaba olayına değin onlarca katliam devletin kirli elindeki Kürt halkının kanı olarak tazeliğini korumaya devam ediyor. AKP iktidarıyla birlikte Kürtlerin haklarının verilip sorunun kansız ve insan haklarına saygılı bir şekilde çözümü sözleri verilmiş, lakin sorunun çözümünde savaş uçakları, top ve tüfek yerini korumaya devam etmiştir. Ölümler karşısında duyulan gurur daha fazla öldürme isteğini doğurmuş, hükümeti zafer duygusu içinde histerik bir hale sokmuştur." dedi.

'HALKIN GÜCÜ KARŞISINDA HİÇBİR GÜÇ DAYANAMAYACAK'

Açıklamasında özyönetimi savunan Enmek, "Yeni Roboski'lerin yaşanmaması, ölümlerin, yoksulluğun, onursuzluğa karşı yıllardır Kürt halkının yürüttüğü özgürlük, demokrasi ve kardeşlik mücadelesi artık öz yönetimlerini geliştiren bir aşamaya gelmiştir. Bu haklı mücadeleyi hendek, barikat olarak tanımlama gayretinde olan AKP Hükümeti 27 gündür Sur İlçesi'ne tankla, topla girememesi halkın gücü karşısında hiçbir gücün dayanamayacağını kanıtlamaktadır." diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirip daha sonra sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Temsilci / Güncel

Şanlıurfa Yerel Güncel Haberler

Bu haber Temsilci tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Temsilci tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Temsilci kurumudur.
title