Haberi Paylaş

Türkiye uyardı, Twitter'ın patronu Elon Musk'tan açıklama gecikmedi: Daha fazlasını anlamak için çalışıyoruz

Güncel Haberler

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, sosyal medya devine sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı uyarıda bulunulurken, görüşme sonrası 9.5 saat süren bant daraltma uygulamasına son verildi. Twitter'in patronu Elon Musk ise yaptığı açıklamada, "Daha fazlasını anlamak için çalışıyoruz." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Videokonferans yöntemiyle yapılan toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı.

Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter'ın sorumluluklarına işaret edildi. Toplantıda ayrıca Türkiye tarafından Twitter yönetimine, sosyal medyadaki dezenformasyonların önlenmesi için aktif işbirliği başta olmak üzere İnternet Ortamında İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamındaki yükümlülükleri hatırlatıldı. Saat 16:30'da başlayan erişim kısıtlaması gece saat 01:00'de sona erdirildi.

Twitter'ın sahibi Elon Musk ise bir kullanıcının Türkiye'deki erişim kısıtlamasıyla ilgili sorusuna "Daha fazlasını anlamak için çalışıyoruz" yanıtını verdi.

Türkiye, Twitter'a sorumluluklarını hatırlattı

Deprem görüntüleri ve çığlıklarının sosyal medyada yoğun bir şekilde dile getirilmesi üzerine internet kullanımı 'bant daraltma' ile yavaşlatıldı. Bant genişliği; bir web sitesinin kapasitesini ifade eder. Bant genişliği ne kadar fazlaysa, kullanıcıların bir siteye girmesi o kadar kolay olur. Bu yüzden her web sitesinin kendine ait bir erişim hızı vardır çünkü bant genişliği, her siteye göre değişir. Ancak bant daraltma; bu kapasitenin düşmesini ve kullanıcıların ilgili web sitesine çok yavaş bir şekilde erişmesine neden olur. Bunu; işlek bir caddede hızla akan trafik gibi düşünebiliriz. Eğer, yolu tek şeride düşürürseniz, trafik oldukça yavaş akar. Bant daraltma; bir web sitesine erişimin yavaşlatılmasıdır. Kullanıcılar aktif olarak siteye giriş yapabilir ancak bu oldukça zor ve yavaş bir şekilde olur. Bu yüzden, bazen internet hızında bir sorun olmamasına karşın, bazı web sitelerine giriş yapmak zorlaşır.

Haberler.com - Güncel

Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

İhsan polat:

Yalan haber yapmak mıdır doğru olan???

Cevap Yaz09Yayından Kaldır
cihad çakır:

Bölgedeki eksikleri gidermek yerine bunları dile getirenleri susturmak. Vicdansızlık.

Cevap Yaz1715Yayından Kaldır
vatandaş rıza:

Neyini anlamaya calışıyorsun halk acık acık yardım istiyor sosyal medya kanallarından yetersizliklerini kimse görsün istemedikleri icin kapatmışlardır yazık günah binlerce insan enkaz altında devletinin yardım elini bekliyor

Cevap Yaz6674Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title