Haberler

  Türk ve Müslümanların Azınlık Sayılması İçin Kampanya Başlatıldı

  BULGARİSTAN'In Kırcaali şehrinde kampanyayı açan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) Genel Başkanı Lütvi Mestan, Osmanlı-Rus savaşı sonrası Bulgaristan'ın en hassas konusunun bu topraklarda yaşayan azınlıklar olduğunu söyledi.

  BULGARİSTAN'In Kırcaali şehrinde kampanyayı açan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) Genel Başkanı Lütvi Mestan, Osmanlı-Rus savaşı sonrası Bulgaristan'ın en hassas konusunun bu topraklarda yaşayan azınlıklar olduğunu söyledi. Mestan, 1989 yılında ülkedeki Türk ve Müslümanların isimlerinin değiştirilmesine yönelik asimilasyon girişimlerinin tekrar yaşanmaması için, Türk ve Müslümanlara 'Ulusal Azınlık Statüsü' verilmesi konusunda başlattıkları imza kampanyasına da ilk imzayı attı.

  Mestan, "Partimiz bugün tarihi bir sorumluluk aldı. Türklerin ve Müslümanların 'resmi azınlık' olarak tanınması için ilk imzayı attım. Artık bu yoldan dönüş yok. Bizim için Bulgaristan tabii ki vatan, ancak biz biraz daha zenginiz, çünkü anavatanımız da var" diye konuştu. Nüfusu 7 milyonun altında inen ülkede yaklaşık 1,5 milyon Türk ve Müslüman yaşıyor.

  17 KİŞİLİK ADAY LİSTESİ VAR

  Bulgaristan Ulusal Parlamentosunda temsili bulunmayan DOST partisi, 26 Mayıs'ta yapılacak AP seçimleri için 17 kişilik aday listesinde Türk ve Müslümanlara geniş yer verdi. Listenin ilk sırasıda yer alan Bülent Hasanov, ulusal azınlık statüsünün tanınmasına ilişkin kampanyaya gururla imza attığını söyledi. Hasanov, "Avrupa'nın en yüksek makamlarında sesimizi duyurmak istiyoruz. Tüm bilgi ve yeteneklerimi, Bulgaristan'daki Türkler için harcayacağım" dedi.

  BULGARİSTAN'IN MANDELASI

  Listede ikinci sıradan aday olan Üzcan Turgut Adalı da Bulgaristan'da 1989 yılında sona eren komünizm rejiminin en büyük muhaliflerinden biri olan ve siyasi mahkum olarak 23 yıl hapis yatmış dedesi Nuri Adalı'nın izinden yürüdüğünü söyledi. 'Bulgaristan'ın Nelson Mandela'sı' olarak tanınan Nuri Adalı'nın torunu Adalı, "Sesimizi duyurabilmek için birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var" dedi. Partinin Gençlik Kolu Başkanı Taner Alimolla da Bulgaristan Türk ve Müslümanlarına ulusal azınlık statüsünün verilmesi için başlatılan kampanyaya, Türkiye'de yaşayan soydaşların da destek vermeleri çağrısında bulundu.

  Kaynak: Hürriyet / Güncel

  Bulgaristan Kırcaali Güncel Haberler

  İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

  İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

  Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

  Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

  Bakmadan Geçme

  Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024?
  Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

  Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title