Haberler

Terzilerden toplanan atık kumaşlar oyuncak bebeklere kıyafet oluyor

Güncelleme:

Şanlıurfa'da kadın destek ve eğitim merkezinde eğitim alan kadınlar, terzilerden topladıkları kumaş parçalarından oyuncak bebekler için yöresel kıyafet dikiyor.

Şanlıurfa'da kadın destek ve eğitim merkezinde eğitim alan kadınlar, terzilerden topladıkları kumaş parçalarından oyuncak bebekler için yöresel kıyafet dikiyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın Destek ve Eğitim Merkezi kurslarına katılan kadınlar, oyuncak bebekler için diktikleri kıyafetlerin ilgi görmesi üzerine seri üretim kararı aldı.

Terzilerden atık kumaşları toplayan ve belediyenin desteğiyle temin edilen bebeklere yöresel kıyafetler dikerek bu ürünlerin ticarileşmesini sağlayan kadınlar, hem aile bütçelerine hem kentin ekonomisine katkıda bulunuyor.

TOKİ Kadın Destek ve Eğitim Merkezi Sorumlusu Ülkü Emine Kaplan, AA muhabirine merkezdeki 15 kursa yaklaşık 200 kadın kursiyerin katıldığını söyledi.

Kaplan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ün ziyaret ettiği kurslarda beğendiği bebekleri satın almak istemesinin kadınlara ilham kaynağı olduğunu dile getirdi.

Kadınların sıfır maliyetle üretim yaptıklarını vurgulayan Kaplan, şöyle konuştu:

"Belediye başkanımız yaptığımız bebekleri beğenerek bizden satın almak istediğini söyleyince sevinerek kabul ettik. Bebeklerin kıyafetlerini tamamen terzilerden topladığımız ve kurslardan artan bez parçalarından üretiyoruz. Günlük 300 oyuncak bebek üreterek tanesini 20 liradan başkanımız bizden satın alıyor. Kursumuza katılan 40 kursiyerimiz de bebek üretiyor. Günlük 2 ila 15 arasında oyuncak bebek yapan kursiyerlerimiz var. Bebeğin mankenini başkanımız Beyazgül bize gönderiyor, kıyafetlerini de tamamen atık bezlerden elde ederek cebimizden hiç para çıkmadan üretiyoruz. Bebeklerin üretiminde hiç bir masrafımız yok, kazanılan paranın tamamı kursiyerlerimize kalıyor."

Kısa süre önce Fransa'ya da 20 bebek gönderdiklerini anlatan Kaplan, hedeflerinin bebek satışlarını daha da artırmak olduğunu dile getirdi.

"Hem çocuklar hem kadınlar seviniyor"

Kursiyerlerden Havva Aydemir, yaklaşık 4 yıl önce Kadın Destek ve Eğitim Merkezi ile tanıştığını ve 2 yıldır üretim yapabilmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Daha önceleri dikiş nakış işleriyle ilgilendiğini ve son olarak bebek üretimine katıldığını aktaran Aydemir, şöyle devam etti:

"Burada kazandığımız paralarla kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, aile bütçemize de katkıda bulunmuş oluyoruz. Zeynel Abidin Beyazgül'e çok teşekkür ediyoruz, hem çocukları sevindiriyor hem bizlerden bebekleri satın alarak aile bütçemize katkıda bulunmamızı sağlıyor. Kursta bebek üretiminde artık elimiz alıştı ve daha seri bir şekilde çalışıyoruz. Hayalim ileride kendime ait bir iş yeri açarak bebek üretip satmak ve birkaç kadına iş vermek. İnşallah bunu gerçekleştiririm. Bebeklerimizin artık yurt dışına da satılması ve yöremize ait kıyafetlerin tanıtılması da bizi gururlandırıyor."

Usta öğretici Meral Çoban da kursiyer olarak başladığı merkezde artık kursiyerler yetiştirdiğini söyledi.

Yetiştirdiği kursiyerlerden 3 tanesinin usta öğretici olmasının sevincini yaşadığını aktaran Çoban, "Kadın kursiyerlerimiz kadın terzilerden atık bezleri toplayarak buraya getiriyor ve yöresel bebek yapımında kullanıyoruz. Sıfır maliyetle kadınlarımız hem aile bütçelerine hem şehrimizin ekonomisine katkıda bulunmuş oluyorlar." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Zeynel Abidin Beyazgül Şanlıurfa Bebek Güncel Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title