Haberler

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeleri Aydın'da

TBMM İnsan Halkarını İncelem Komisyonu üyeleri, Aydın'da temaslarına başladı.

TBMM İnsan Halkarını İncelem Komisyonu üyeleri, Aydın'da temaslarına başladı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Ahmet Salih Dal ve beraberindekiler, ilk olarak Aydın Valisi Erol Ayyıldız ile makamında bir süre görüştü.

Ziyarette konuşan Ayyıldız, Aydın'ın çok bereketli toprakları olduğunu ve ciddi anlamda göç aldığını belirtti.

Son olarak yasa dışı göç olaylarında her türlü önlemleri almalarına rağmen üzücü olaylarla karşılaştıklarını ifade eden Ayyıldız, ülke dışından gelen göçmenlerle ilgili alt yapı çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Ayyıldız, "Güvenlik kuvvetlerimiz onların hayatta kalması, insana yakışır bir yapıya kavuşması için valilik çatısı altında her şeyi yapmaya çalışıyor ama bazen yaşamları sona erebiliyor. Buna rağmen üzerimize düşeni yapıyoruz" dedi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi ve Göçmenler Alt Komisyonu Başkanı Dal ise öncelikli hedeflerinin yasa dışı göçmenlerin kaldıkları çadır kentlerde veya başka barınma yerlerinde insanca yaşayıp yaşamadıklarını, nasıl bir muamele gördüklerini incelemek olduğunu bildirdi.

Bu bölgenin en büyük sorununun İran, Afganistan Pakistan gibi ülkelerden gelip, iş vaadiyle Avrupa ülkelerine gitmek isteyenlerin Ege kıyılarını kullanmasından kaynaklandığına işaret eden Dal, şöyle devam etti:

"Çok uzak ülkelerden gelip çileli deniz yolculuğuna başlıyorlar, sonucu ölümle sonuçlanıyor. Gerek jandarma gerek sahil güvenlik emniyet tedbirleri almasına rağmen kaçak geçişler devam ediyor. Biz ilaveten, buna rağmen daha ne gibi tedbirler alabiliriz de bu insanları denize ulaşmadan yakalayıp ülkerine geri döndürebiliriz. Bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Komisyona gelen bilgiye göre 2007-2013 arasında 187 ceset denizden çıkarılmış. Bunlar bizi çok derinden üzüyor. Alınacak tedbirleri görüşeceğiz. Bunlarla işbirliği içinde olan insanlar var, yoksa Pakistan, Afganistan veya Afrika'nın bir ucundan gelip bir balıkçı ile tanışıp, tekne kiralayıp ondan sonra Yunan adalarına gitmek çok kolay değil. Biz bunları nasıl ortaya çıkarabiliriz, adaletin karşısına nasıl çıkarabiliriz, bunun için görüşmeler yapacağız."

- Komisyon üyelerini taşıyan minibüs çalışmadı

Komisyon üyeleri, ziyaretin ardından Çeştepe beldesindeki Yabancılar Misafirhanesi'nde incelemede bulundu. Yatakhane ve kantini gezip, burada barınan Afganistan, Eritre, Pakistan ve Gürcistan uyruklu kaçaklarla tercümanlar aracılığıyla görüşen üyeler, misafirhane yetkililerinden de bilgi aldı.

Ziyaretin ardından komisyon üyelerinin Kuşadası'na gitmek üzere bindikleri minibüs arıza nedeniyle bir süre çalıştırılamadı. Heyette yer alan bazı milletvekilleri ve polis memurları minibüsü itti. Bu sırada komisyon üyeleri arasında gülüşmeler yaşandı.

Daha sonra arızası giderilen minibüse binen üyeler, Kuşadası ilçesine hareket etti.

Kaynak: AA / Güncel

Ahmet Salih Dal Afganistan Pakistan Aydın Politika Güncel Haberler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 'SMA' eylemi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde "SMA" eylemi

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

Bakmadan Geçme

15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! MasterChef Battal Kaan kimdir? 2024 MasterChef Battal Kaan kaç yaşında, nereli? Almanya İskoçya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya İskoçya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? MasterChef Eray Erkan kimdir? 2024 MasterChef Eray Erkan kaç yaşında, nereli? 17 Haziran Pazartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 17 Haziran burç yorumları nedir? 15 Temmuz Şehitler Köprüsü (Boğaz Köprüsü) SMA olayı ne, SMA eylemi yapan kim? MasterChef Yıldız kimdir? 2024 MasterChef Yıldız kaç yaşında, nereli?
Kırklareli'ni dolu yağışı vurdu! Ortalık savaş alanına döndü

Kırklareli'ni dolu yağışı vurdu! Ortalık savaş alanına döndü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title