Haberler

Sudan'da Çatışmalar Ramazan Adetlerini Etkiledi

Güncelleme:

Sudan'da devam eden çatışmalar, geleneksel Ramazan adetlerini etkileyerek hulu-murr adlı içeceğin hazırlanmasını zorlaştırdı. Çatışmaların ekonomi üzerindeki olumsuz etkileriyle birlikte, aileler bir araya gelerek kutlamalara katılamadı.

ÇEKİM TARİHİ: 11 Mart 2024

1. Sudan'a özgü hulu-murr adlı içeceğin hazırlanışından çeşitli görüntüler

3. Sudan'a özgü hulu-murr adlı içeceğin hazırlanışından çeşitli görüntüler

5. Sudan'a özgü hulu-murr adlı içeceğin hazırlanışından çeşitli görüntüler

Sudan'da uzun süredir devam eden çatışmalar ve bu çatışmaların ekonomi üzerindeki olumsuz yansımaları, geleneksel Ramazan adetlerini de önemli ölçüde etkiledi.

Başkent Hartum'daki pek çok aile, birlikte hulu-murr hazırlanması gibi geleneksel kutlamalara katılamadı.

Sorgum unu ve çeşitli baharatlardan yapılan hulu-murr adlı içeceğin Ramazan ayı için geleneksel bir önemi bulunuyor.

46 yaşındaki ev hanımı Nawal Haroun, hulu-murr içeceğinin kültürel öneminden bahsetti.

"Hulu-murr bizim geleneksel bir meşrubatımızdır. Savaş ve maddi sıkıntılar var, yine de az da olsa hulu-murr hazırladık."

42 yaşındaki Dawlat Omar da benzer duygular ifade ederek Ramazan ayının durgun atmosferinden yakındı.

"Şu anki yaşam koşulları önceki yıllara kıyasla çok zorlu. Bu yıl hulu-murr yapmak için akrabalarla bir araya gelmeye hasret kaldık."

"Herkes Ramazan'ın nurunu söndürmemek için elinden geleni yapmalı. Büyük bir ailemiz var ama zorlu koşullar ve maddi sıkıntılar nedeniyle çok az hulu-murr hazırlayabildik."

Sudan, 15 Nisan 2023 tarihinden bu yana Sudan Silahlı Kuvvetleri ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasında ölümcül çatışmalara sahne oluyor. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yapılan son tahminlere göre, ülkede çatışmaların patlak vermesinden bu yana 13.000'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Hartum'dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Ekonomi Sudan Yaşam Güncel Haberler

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Anlaşma tamam gibi! 1. Lig takımı Adanaspor satılıyor

Bakmadan Geçme

Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 22 Mayıs Çarşamba Survivor yeni bölüm! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 22 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Hakim ve Savcılar ATAMA kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! Resmi Gazete bugün (22 Mayıs) kararları neler? Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU!
CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title