Sri Lanka'da protestolara rağmen iktidar destekli parlamento başkan yardımcısı seçildi - Haberler
Haberi Paylaş

Sri Lanka'da protestolara rağmen iktidar destekli parlamento başkan yardımcısı seçildi

AA - Mehmet Alaca - Güncel
 - Güncelleme:
Sri Lanka'da protestolara rağmen iktidar destekli parlamento başkan yardımcısı seçildi

Sri Lanka'da hükümet karşıtı protestolar devam ederken, iktidar koalisyonu tarafından desteklenen Ranjith Siyambalapitiya parlamento başkan yardımcılığına yeniden seçildi.

Sri Lanka'da hükümet karşıtı protestolar devam ederken, iktidar koalisyonu tarafından desteklenen Ranjith Siyambalapitiya parlamento başkan yardımcılığına yeniden seçildi.

225 üyeli parlamentoda yapılan oylamada, Devlet Başkanı Gotabhaya Rajapaksa liderliğindeki iktidar koalisyonu tarafından desteklenen Siyambalapitiya, muhalefet adayı Imithiaz Bakeer Markar'ı mağlup etti. Siyambalapitiya 148, Marker da 65 oy aldı.

Üyesi olduğu Sri Lanka Özgürlük Partisi hükümetten çekildiğinde parlamento başkan yardımcısı olarak görev yapan Siyambalapitiya istifa etmişti. Ancak partisi, ülkede devam eden ekonomik sorunları çözmeye çalışmak için hükümetle çalışmayı kabul etti.

Siyambalapitiya'nın zaferi, Rajapaksa hükümetinin ekonomik sorunları çözemediği için ülke çapında devam eden protestolar esnasında geldi.

Hükümet karşıtı gösteriler

Ülkedeki ekonomik krizi protesto eden göstericiler, elektrik kesintilerinin 13 saati bulmasının ardından 31 Mart'ta Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa'nın konutu yakınlarında toplanmaya başlamıştı.

"Diktatör Gota" sloganları atarak Rajapaksa'yı istifaya davet eden göstericilere polis, biber gazıyla müdahale etmişti.

Göstericiler ile polis arasında çıkan arbedede 24 polis memuru ve çok sayıda sivil yaralanmış, 54 kişi gözaltına alınmıştı.

Hükümet karşıtı protestoların önüne geçmek için önce başkent Kolombo'da, daha sonra Batı eyaletinde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı.

Gösterileri "terör eylemi" olarak nitelendiren ve yaşananlardan "aşırılıkçı güçleri" sorumlu tutan Devlet Başkanı Rajapaksa, 1 Nisan'da olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

OHAL tedbirleri, 5 Nisan'da kaldırılmış ancak ülke genelinde gösteriler devam etmişti.

Güney Asya'daki 21 milyon nüfuslu ada ülkesi SriLanka'nın, 1948'den bu yana en ağır ekonomik krizle mücadele ettiği belirtiliyor.

AA / Mehmet Alaca - Güncel

Togo Cumhuriyeti Parlamento Sri Lanka İktidar Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title