Haberler

  Soruşturma Komisyonu Şekilleniyor

  Meclis'te 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında adı gündeme gelen dört eski bakan hakkında kurulması kararlaştırılan soruşturma komisyonu için CHP, TBMM Başkanlığı'na 12 isim bildirdi.

  Meclis'te 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında adı gündeme gelen dört eski bakan hakkında kurulması kararlaştırılan soruşturma komisyonu için CHP, TBMM Başkanlığı'na 12 isim bildirdi. Komisyonda CHP dört milletvekili ile temsil edilecek.

  İçtüzük gereği CHP kendisine düşen dört üyenin üç katı kadar isim bildirdi. Dört isim kurayla belirlenecek. CHP'nin soruşturma komisyonu için Meclis Başkanlığı'na bildirdiği isimler ise ağırlıklı olarak hukukçu kökenli.

  CHP'nin Meclis Başkanlığı'na bildirdiği milletvekillerinin isimleri şöyle:

  Levent Gök, Tufan Köse, İlhan Cihaner, Ali Serindağ, Aykut Erdoğdu, Celal Dinçer, Bihlun Tamaylıgil, Rıza Türmen, Atilla Kart, İsa Gök, Ali Rıza Öztürk, Ömer Süha Aldan.

  CHP'nin bildirdiği bu isimler arasında iki eski savcı bulunuyor. Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ile  Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Cumhuriyet Savcılığı görevinde bulunmuş isimler, İzmir Milletvekili Rıza Türmen ise eski AİHM yargıcı.

  MHP ve HDP de isimleri iletti

  MHP de kendisi için düşen bir üyelik için Konya milletvekilleri Faruk Bal ve Mustafa Kalaycı ile Kütahya Milletvekili Alim Işık'ı TBMM Başkanlığı'na iletti.

  HDP, komisyon için kendisine düşen bir üyelik için Mardin Milletvekili Erol Dora, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Batman Milletvekili Bengi Yıldız'ı bildirmişti.

  AK Parti ise şu ana kadar TBMM Başkanlığı'na isimleri iletmedi.

  15 üyeden oluşacak Soruşturma Komisyonu için AK Parti'ye 9, CHP'ye 4, MHP ve HDP'ye birer üye düşüyor. Gruplar, kendilerine düşen üyeliklerin üç katı milletvekilinin ismini bildiriyor. Bildirilecek isimler arasından her parti için ayrı ayrı olmak üzere, Başkanlıkça Genel Kurul'da yapılacak ad çekme suretiyle 15 üye belirlenecek.

  Soruşturma komisyonunda görev yapacak milletvekillerinin daha önce konuyla ilgili Meclis'te veya Meclis dışında görüş belirtmemiş olması gerekiyor. AK Parti'de milletvekillerinin görüş belirtip belirtmediklerini inceleyecek bir komisyon kuruldu. Üç kişilik komisyon bu milletvekillerinin sosyal medya dahil basın yayın organlarına konuyla ilgili açıklama yapıp yapmadığını tarayacak. Bunun için Ulaştırma ve Habercilik Bakanlığı'ndan da destek istenecek.

  Komisyon süreci nasıl işleyecek?

  Komisyon kurulduktan sonra AK Parti'li üyelerden biri komisyon başkanı olacak. Ayrıca bir başkanvekili, bir sözcü ve katip seçilecek.

  Soruşturma komisyonu en az sekiz üye ile toplanabilecek ve karar alabilecek. Komisyon çalışmalarına üyeler dışındaki milletvekilleri katılamayacak.

  Komisyon raporunu iki ay içinde hazırlayacak, gerekirse iki ay daha ek süre verilebilecek. Bu süre içinde raporun Meclisi Başkanlığı'na teslim edilmesi zorunlu.

  Başkanlık raporu dört bakana ve milletvekillerine dağıtacak. Dağıtımdan itibaren 10 gün içinde de Meclis'te görüşülecek.

  Görüşmeler sonunda komisyon raporu Meclis Genel Kurulu'nda gizli oyla karara bağlanacak. Bakanların Yüce Divan'a sevk edilebilmesi için 276 oy gerekecek.

  Yüce Divan'a sevk kararı alınırsa dosya en geç yedi gün içinde Meclis Başkanlığı'nca Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilecek.

  Kaynak: Al Jazeera

  Kaynak: Aljazeera.com.tr / Güncel

  İlhan Cihaner Tufan Köse Levent Gök Ak Parti Politika Güncel Haberler

  İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

  İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

  Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

  Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

  Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

  Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

  Bakmadan Geçme

  Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm! Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 18 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 18 Haziran dün gece deprem mi oldu? ECZANELER BAYRAMDA AÇIK MI 2024? 17-18-19 Haziran Bayramda eczaneler kapalı mı olacak, kaç gün açık olacak? BAYRAMDA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ Mİ? Kurban Bayramı boyunca toplu taşıma bedava mı? Metro, metrobüs, otobüs, tramvay ücretsiz mi? Bursaspor'un yeni teknik direktörü kim oldu? Pablo Martin Batalla kimdir, kaç yaşında? TRT 1 canlı maç izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Türkiye- Gürcistan maçı ne zaman? Türkiye- Gürcistan maçı saat kaçta, hangi kanalda?
  Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

  Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title