Haberler

Son dakika: Rusya, Ukrayna'da 4 bölgeyi ilhak etti! Tepki çeken adım sonrası Putin'den ilk açıklama: Onlar artık bizim vatandaşımız

Güncelleme:

Son dakika: Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin referandumla birlikte kendi topraklarına katıldığını duyurdu. Putin, dünyaya meydan okuduğu açıklamasında, "4 bölgenin güvenliğini her türlü imkanla koruyacağız. Ukrayna ve Batı, Rusya'nın bütünlüğünü bozamayacak. Onlar artık bizim vatandaşımız" dedi.

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum düzenlenmişti. Bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre, referandumlardan "Rusya'ya bağlanma" kararı çıkmıştı.

"ONLARI HER TÜRLÜ İMKANLA KORUYACAĞIZ"

Karar başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyadaki birçok ülkenin tepkisini çekerken Putin, söz konusu kararnameleri imzaladı. Bugün kameralar karşısına geçen Rus lider; Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk'ın resmen ilhakını açıkladı. Dünyaya meydan okuyan Putin, "Bu bölgeler kararını verdi ve bu sonuçlar kabul edilecektir. Dört yeni bölge kararını verdi çünkü bu milyonların çok açık bir tercihidir. Tabii ki çok haklı bir şekilde bu onların hakkı. Bu BM'nin 1. maddesinde yazar, kendi kaderini tayin etme hakkı. 4 bölgenin güvenliğini her türlü imkanla koruyacağız. Ukrayna ve Batı, Rusya'nın bütünlüğünü bozamayacak. Alınan kararı tartışmayacağız. Oradaki insanlar artık bizim vatandaşımız oldular." dedi.

Son dakika: Rusya, Ukrayna'da 4 bölgeyi ilhak etti! Tepki çeken adım sonrası Putin'den ilk açıklama: Onlar artık bizim vatandaşımız

KIEV'E ÇAĞRI YAPTI: MÜZAKERE MASASINA DÖNELİM

Putin, Kiev yönetimine de seslenerek, "Derhal ateşkes ilan edin. Müzakere masasına dönelim. Bunu defalarca dile getirdik. Bu bölgelerin Rusya'ya katılma tercihi tartışma konusu yapılamaz. Bugün Kiev yönetimi halkın iradesine saygıyla yaklaşmalı. Biz bu toprakları koruyacağız. Yıkılan şehirleri yeniden kuracağız. Güvenli bir hayat sunmak için elimizden geleni yapacağız. Ukrayna'daki yönetimin ve batının bize karşı çok sert duruşu var." ifadelerini kullandı.

"HAKİKİ VATANLARINA DÖNMEK İSTEDİLER"

Putin, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bu insanlar ortak gelecek için oy verdiler, o bölgelerde yaşayan herkes 91'de ayrılan insanlar, yeniden milli birliğimiz için tercih kullandılar. Devrimden sonra bizi bölen sınırlar vardı, 91'deki referanduma rağmen bizim büyük ülkemizi parçaladılar ve bunu sanki bir gerçek gibi sundular insanlara. Bunun artık bir önemi yok Sovyetler Birliği artık yok ve bugünkü Rusya'nın buna ihtiyacı yok. Milyonların tercihinden daha önemli bir karar yok. Tekrar hakiki, tarihsel anavatanlarına dönmek istediler.

Son dakika: Rusya, Ukrayna'da 4 bölgeyi ilhak etti! Tepki çeken adım sonrası Putin'den ilk açıklama: Onlar artık bizim vatandaşımız

"RUSYA'YI YOK ETMEK İSTİYORLAR"

Batı bizi bir koloni, ruhsuz kölelerden oluşan bir kalabalık olarak görmek istiyor. Bizim geleceğimiz, gelişimimiz onlar için tehdittir. Rusya'yı yok etmek istiyorlar ama Rusya bize lazım. Hatırlatmak isterim ki, her ülke başrol oynamak istiyor ama Rusya her zaman Rusya kalacak. Batı cezalandırılmayacağını düşünüyor fakat her şey yerini bulacak. Söyledikleri her şey yalan çıkıyor. Batı kendisine uygun bir adaleti savunuyor. Batı bugün bütün sınırlara tehdittir. Bu sınırların nerede olacağına onlar karar veriyor. Bu hakkı onlara kim verdi. Buradaki duruma insanlar karar verdi. Batı, Uluslararası Hukuk nedir unutmaya başladı.Yalan yaymaya devam ediyorlar. Biz bu siyasi Nazilere karşı duracağız. Bu bütün dünyaya kötülüğün örneğidir. Kendilerinin sorumsuzluğunu başkalarına atıyorlar. Onların istediğini herkesin yapması gerektiğini savunuyorlar. Rusya'nın bütün zenginliklerini çalmak için Batı elinden geleni yaptı. Biz her şeyi hatırlıyoruz.

ABD bir şeyi beğenmiyorsa her zaman yaptırım uygular. Görmek istediğini hakikat gibi gösterir. Gerçekten düşünen ülkeler Rusya'yla anlaşır. Rusya'yı korkutmaya çalışmaz. Bu kadar özgüven onları yıkıma götürür. Batıya gerçek haber ulaşamıyor. Yalan haberle insanları doyuruyorlar. Sosyal medya bazen gerçek haberleri yansıtıyor. Sadece yalan haber almamalı insanlar. Avrupalı siyasetçiler 'Daha az gaz kullanın' gibi öneriler sunuyorlar. Bunun yerine bize terörist demesinler ve belanın kaynağı gibi göstermesinler."

Putin konuşmasının ardından 4 bölgenin ilhakına ilişkin kararnameyi canlı yayında imzaladı.

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Güncel

Ukrayna Rusya Haberler Son Dakika

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

Görüntü Türkiye'den! Ağaçtaki dev yılanı görenler gerçek olduğuna inanamıyor

'Lig'in en iyi antrenörü benim' diyordu! Çalıştırdığı 2 takım da küme düştü

"Lig'in en iyi antrenörü benim" diyordu! Çalıştırdığı 2 takım da küme düştü

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi 'Çözüm kısırlaştırma' diyor

Sokak hayvanlarıyla ilgili çarpıcı anket! Üç kişiden ikisi "Çözüm kısırlaştırma" diyor

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin yeni müfredatı onayladı

500

Yorumlar (9)

Nazlı Muhip:

Batıya kimsenin soyleyemedigini söylemiş adam yaa.

72
13
yanıtYanıtla
tolga yurtsever:

Aynısını biz de yapalım . Batumu Kuzey Irakı alalım . Sonra sonucu belli bir refarandum . Gelsin

47
12
yanıtYanıtla
None Toya:

Zamanında Osmanlıya düşmanlığından dolayı her türlü desteği verip Rusyayı bugünkü konumuna taşıyan Avrupa korkuyla sira hangimize geldi diye bekliyor ironik ve biraz da komik.

48
3
yanıtYanıtla
Mete HAN:

Batı üfürükten teyyareymiş!

44
1
yanıtYanıtla
Osman Tokgonul:

Azak denizini Rus denizi yapmış adam . Bizim Osmanlının , evvel zaman içinde kalbur saman içinde Akdeniz'i Türk gölü yapmaya niyetlendiğimiz gibi . Ama Ruslar niyetlenmiyor resmen ilhak ediyor . İyi de ediyor vallahi . Bu hain Avrupa'ya ders olsun .

34
8
yanıtYanıtla
Metin Yalcin:

Putin amca kütür kütür el koydu, SSCB toprakları asıl sahiplerine döndü, savaş ganimeti olarak, bonus olarak iki yüzlü AB kışı soğukta geçirecek ..))

33
9
yanıtYanıtla
acili biber:

Durum akil almaz bir dereçede çiddi gerçekten de dünya diken üstünde her an her şey alt üst olabilir bütün çanlilarin sonu olabilir

23
11
yanıtYanıtla
umudum var:

neyseki çan lı değilim.

yanıt3
yanıt0
Ütopik Yorumcu:

Adam istediğini aldı şimdi barış istiyor ukraynanın yerinde olsam asla vazgeçmezdim

12
12
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title