Haberler

  Rusya Herson kentinden çekiliyor

  Güncelleme:

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'da ilhak ettikleri Herson kentinden birlikleri çekme kararı aldıklarını duyurdu.

  Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna'da ilhak ettikleri Herson kentinden birlikleri çekme kararı aldıklarını duyurdu. Ukrayna ise açıklamaya temkinli. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilhak ettikleri Ukrayna kenti Herson'dan birliklerini Dnipro kentinin sol yakasındaki savunma hattına çekeceklerini açıkladı. Bu açıklama, Rusya'nın Ukrayna'da şimdiye kadar bildirdiği en kapsamlı geri çekilme anlamına geliyor. Nehrin batı yakasında yer alan Herson şehri, nehrin doğu ve güneyine de uzanan Herson oblastının başkenti.

  Rusya'nın Ukrayna'daki birliklerinden sorumlu General Sergey Surovikin, söz konusu bölgeden çekilme adımını Herson'a artık tedarik yapılamamasıyla gerekçelendirdi. General Surovikin, "Askerlerimizin ve birliklerimizin savaşma gücünün güvenliğini artıracağız. Amacımız, Dnipro nehrinin doğu kıyısını korumaya odaklanmak olacak. Bölgenin batısının sel baskınına uğrama tehlikesi mevcut ve onun yaşanması halinde Rus birliklerinin orada dışarıyla bağının kesilmesi tehlikesi söz konusu olabilir" diye konuştu.

  General Sergey Surovikin'in sözlerine göre şimdiye kadar 115 bin kişi Herson'dan ayrıldı, zira kentin ihtiyaçlarının karşılanması imkansız hale geldi.

  Ukrayna güçleri bölgede ilerliyor

  Reuters haber ajansına konuşan Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mikhailo Podolyak ise Herson kentinde Ukrayna bayrağı dalgalanmadığı sürece Rus birliklerinin geri çekildiğinden bahsetmenin anlamı olmadığını söyledi.

  Ukrayna güçleri son günlerde General Surovikin'in söz ettiği bölgede sürekli ilerleme sağladığını duyuruyor.

  Çarşamba günü internette dolaşıma giren fotoğraflarda Herson'u dış dünya ile bağlayan, Dnipro nehrinin bir kolu üzerindeki en önemli ana köprünün bombalandığı görülüyor. Haber ajansları köprünün çökmesine dair görsellerin doğrulunu teyit edemediklerini de bildiriyor. Ukrayna tarafı ise Rusların çekilmeyi gerekçelendirmek amacıyla köprüyü kendilerinin havaya uçurduğu yönünde spekülasyonlarda bulundu.

  Öte yandan Rusya'nın ilhak ettiği Herson kentinin Moskova yanlısı Vali Yardımcısı Kırill Stremusov geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Kazaya dair detay verilmemesi dikkat çekti.

  Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş devam ederken Herson bölgesi önce Rus birlikleri tarafından kontrol altına alınmış, akabinde de aralarında Herson'un da bulunduğu dört bölgede yapılan referandum ile Rusya topraklarına katıldığı açıklanmıştı. Reuters / ETO, BK

  Kaynak: Deutsche Welle / Güncel

  Sergey Şoygu Ukrayna Herson Rusya Haberler

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

  İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

  İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

  '7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

  "7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

  Bakmadan Geçme

  Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
  Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

  Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title