Haberler

Ordu gündem haberleri | Dönmez: "19 yıl içerisinde Ordu'ya 1,95 milyar liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdik"

Güncelleme:

Ordu gündem haberi | Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 19 yılda Ordu'da 1,95 milyar liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 19 yılda Ordu'da 1,95 milyar liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Dönmez, Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen Enerji Koordinasyon Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, kentte Bakanlığın ilgi alanlarına giren konularla alakalı şirketler ve kuruluşların yetkililerinden yapılan çalışmaların sunumunu aldıklarını, bundan sonra planlanan yatırımları birlikte değerlendirdiklerini belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'e de teşekkür eden Dönmez, "Hakikaten Ordu'ya her geldiğimde Ordu'nun çehresinin daha güzelleştiğini, daha farklılaştığını da gözlemlemiş oldum. Ordu, bizim bu coğrafyada üzerine titrediğimiz kentlerimizden birisi. Artık sadece tarım alanıyla değil, tarım dışı farklı alanlarda da kendisini gösteren, yarışan, üreten, çalışan bir kent durumuna geldi. Ondan dolayı da sayın başkan ve ekibini de ayrıca tebrik ediyorum." diye konuştu.

İktidara geldikleri günden bu yana Ordu'ya altyapı anlamında çok ciddi yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Dönmez, şu değerlendirmede bulundu:

"Ordu 2002 yılında sadece 3,7 milyon liralık bir yatırım almışken Bakanlığımızın ilgi alanlarıyla ilgili, 2021'de, yani geçtiğimiz yıl yapılan yatırımın o yıl ki tutarı 244 milyon liraydı. Toplam, bu 19 yıl içerisinde de Ordu ilimize 1,95 milyar liralık enerji ve tabii kaynaklar alanında yatırım gerçekleştirdik. Neredeyse 2 milyar lira demektir. Ordu ilimiz, tabii elektrik tükettiği kadar elektriği de üreten bir kentimiz. Burada 500 megavatlık yaklaşık kurulu gücümüz var. Bunların önemli bir kısmı yenilenebilir kaynaklardan, hidroelektrik santrallerimizden oluşuyor. Yine bu kapsamda inşaatı devam eden 4 hidroelektrik santralimiz, bir tane de biokütle santralimiz mevcut."

Yine hükümetleri zamanında konforlu, çağdaş, temiz yakıt olan doğal gazla Ordu'nun ilk defa 2008 yılında buluştuğunu anlatan Dönmez, o dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Güler'in dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunu anımsattı.

Bakan Dönmez, gaz verilmesi planlanan ilçeleri açıkladı

Ordu'nun merkez ilçesi başta olmak üzere Ünye ve Fatsa'nın halihazırda doğal gaz kullanan ilçeler olduğunu aktaran Dönmez, toplamda da 130 bin civarında bir gaz abonesi olduğunu dile getirdi.

Oranları dikkate aldıklarında Ordu'nun neredeyse yarısına yakınına doğal gaz kullanma imkanı sağlanmış olduğuna dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti:

"Yeter mi? Elbette yetmez. Biz de son aylarda ve son yıllarda ilimizden gelen talepleri değerlendirmeye aldık. Akkuş, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 döneminde inşallah gaz vermeyi planlıyoruz. Burada tabii adını saymadığım ama bugün gelen talepler üzerine şirket yetkilileriyle de yaptığımız değerlendirmede geriye kalan 5 ilçemizle alakalı olarak da etüt ve projelendirme çalışmalarına başlama talimatını verdik. Onları da bütün gayretimiz bu önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde inşallah gaza kavuşturmak olacak. Şirket bizden bir mühlet istedi. Bu çalışmaları bitirip, tamamlayıp bize sunacaklar. İnşallah nasıl diğer ilçelere gazı götürdüysek bu kalan ilçelere de gazımızı götüreceğiz ve vatandaşımızla buluşturacağız."

Toplantıya, Vali Vekili Bayram Gale, AK Parti Ordu Milletvekilleri Şenel Yediyıldız, Metin Gündoğdu ve Ergün Taşcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, ilçe belediye başkanları ve Bakanlığa bağlı ilgili kurumların temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.(2)

Kaynak: AA / Güncel

Fatih Dönmez Ordu Haberler

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Bakmadan Geçme

Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 26 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 26 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Köpeklerin uyutulması nasıl oluyor? Köpek uyutma yöntemi nedir? En kolay Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvurusu ve gerekli belgeler Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor?
Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title