Haberi Paylaş

Muğla diyanet işleri başkanı erbaş'tan 3 bin 500 yıllık antik kente ziyaret

Güncel Haberler

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 3 bin 500 yıllık antik kente ziyaretMUĞLA'nın Yatağan ilçesine gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 3 bin 500 yıllık antik kente ziyaret

MUĞLA'nın Yatağan ilçesine gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 3 bin 500 yıllık Stratonikeia Antik Kenti'ni ziyaret etti. Kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Erbaş, Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camii'nde öğle namazını kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, eşi Seher Erbaş ve beraberindeki bir grupla, Stratonikeia Antik Kenti'ne geldi. Erbaş'ı, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı AK Partili Mustafa Toksöz, Antik Kentin Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi ve mahalle sakinleri karşıladı. Yaklaşık 2 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ziyaret ettiği kentin girişindeki Selçuklu Hamamı'nı gezen Erbaş, kentte yer alan ve restore edilmesiyle 32 yıl sonra yeniden hizmete açılan Osmanlı dönemine ait Şaban Ağa Camii'nde öğle namazı kıldı. Erbaş, namazın ardından camiye ismini veren Şaban Ağa'nın kabrine giderek, Fatiha Suresi okudu. Ali Erbaş ve eşi Seher Erbaş, caminin önünde bulunan sadaka taşına para da bıraktı. Erbaş ailesi daha sonra, yöresel ürünlerin satışının yapıldığı tezgahtan alışveriş yaptı.

Gezi sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Ali Erbaş, kentin zenginliklerini görmeye çalıştıklarını söyledi. Kentteki önemli eserlerden biri olan Şaban Ağa Camisi'nde 32 yıl sonra tekrar ezan sesinin yükseldiğini belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, "Cumhurbaşkanımız, bundan kısa bir zaman önce bu tarihi kenti ziyaret etmiş ve Yatağan ilçemizle ilgili bazı talimatlarda bulunmuştu. Şu an hem Yatağan ilçemizin müftüsü görevine başladı hem de tarihi Şaban Ağa Camii'nin kadrosunu verdik, imamı göreve başladı. Cuma namazları kılınmaktadır. İnşallah daha canlı bir şekilde, tarihi dokuya uygun hizmetler yaparız. İl ve ilçe müftümüz, belediye başkanımız ve bütün yetkililer tarafından nitelikleri üstün seviyede hizmetler devam edecektir" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Stratonikeia Ali Erbaş Yatağan Güncel Haberler

title