Haberler

Kolombiya'da Çanakkale Şehitleri'ni anma etkinliği düzenlendi

Güncelleme:

Kolombiya'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale Şehitleri'ni anma etkinliği düzenlendi.

Kolombiya'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale Şehitleri'ni anma etkinliği düzenlendi.

Türkiye Maarif Vakfının (TMV) Kolombiya Temsilciliği binasında yapılan etkinliğe, Türkiye'nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, TMV Kolombiya Temsilcisi Doç. Dr. Öner Buçukcu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Bogota Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Ersin Çopur, Kolombiya Ulusal Üniversitesinden Tarihçi Prof. Dr. Roch Charles Little ve Kolombiya'nın eski Ankara Büyükelçisi Fernando Panesso ile çok sayıda davetli katıldı.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Sun, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenleri anarak, "Derin üzüntümü bir kez daha ifade etmek isterim, yaklaşık 48 bin canımıza mal olan deprem milyonları evsiz bıraktı. Nur içinde yatsınlar." dedi.

Kolombiya halkı ve hükümetinin uluslararası yardım çağrısına ilk günden bu yana destek verdiğini hatırlatan Sun, "Dayanışma için tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum, Kolombiya, Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderdi ve bağış kampanyamız her kesimden büyük destek gördü." ifadesini kullandı.

Sun, 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını bir kez daha saygıyla ve minnetle andıklarını söyledi.

Çanakkale Zaferi'nin, tüm dünyaya meydan okuyarak tarihin akışını değiştirdiğini ve ecdadın şanlı bir zafer kazandığını kaydeden Sun, "Vatanın ve milletin bekası için canlarını feda ederek hiç çekinmeden savaşan yüz binlerce kahraman 'Çanakkale Geçilmez' sözünü, verdikleri şanlı mücadeleyle tarihe yazdırdı." şeklinde konuştu.

"Ben bir Kafkas Türkü'yüm"

Buçukcu da konuşmasında, Balkan savaşlarında 1 milyona yakın Müslüman Türk'ün katledildiğini ifade ederek, "1809 Türk-Rus Savaşı'nın başlangıcında yaklaşık 5-6 milyon Kafkas Türkü Anadolu'ya sürülmüştü. Bu hikayenin en yakın tanıklarından biri olan bir ailenin evladı olarak karşınızdayım. Ben bir Kafkas Türkü'yüm. Anadolu bizi o mükemmel hoşgörüsüyle karşılamasaydı belki de bugün burada olamayacaktım." dedi.

Çanakkale Savaşının önemini vurgulayan Buçukcu, "Biz Türklerin bu zafere neden bu kadar değer verdiğini bu açıdan anlamak daha kolay olabilir. Anadolu, emperyalizme karşı savaşan biz Türklerin sığınabileceği son toprak parçasıydı. Biz de oraya sığındık, onu yücelttik; onu yüceltiyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Kolombiya Çanakkale 18 Mart Güncel Haberler

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

Özgür Özel'den mitingde ilk seçim vaadi: Emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katı olacak

Özgür Özel'den mitingde ilk seçim vaadi: Emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katı olacak

Filenin Sultanları THY'ye isyan etti: Başka takımlara özel uçak, bize gelince ekonomi

Filenin Sultanları THY'ye isyan etti: Başka takımlara özel uçak, bize gelince ekonomi

Bakmadan Geçme

TRABZONSPOR ANKARAGÜCÜ CANLI HD İZLE! Trabzonspor Ankaragücü maçı hangi kanalda, İLK 11'LER AÇIKLANDI! #9917 FENERBAHÇE İSTANBULSPOR MAÇI CANLI HD İZLE! Fenerbahçe İstanbulspor maçı hangi kanalda, ilk 11'ler kim? #9917 GALATASARAY ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI NE ZAMAN? #129349 Galatasaray'ın şampiyonluk kutlaması olacak mı, nerede olacak? #9917 GALATASARAY - KONYASPOR MAÇI CANLI İZLE! #129349 Galatasaray maçı hangi kanalda, saat kaçta? Galatasaray - Konyaspor maçı FULL HD İZLE! #9917 GALATASARAY İLK 11'LER! Konyaspor ile karşılaşmada Galatasaray'ın ilk 11'leri kim? Erbaaspor Muşspor maçı CANLI izle! (HD) 26 Mayıs Erbaaspor Muşspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Erbaaspor - Muşspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Erbaaspor - Muşspor maçı nereden izlenir? Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? Kurban Bayramı emekli ikramiyesi hangi tarihte, ayın kaçında ödenecek 2024? Popeyes boykot mu? Popeyes İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Popeyes Türk malı mı, sahibi kim? Bugün Fenerbahçe'nin maçı var mı? Bugün hangi Fenerbahçe maçı var, hangi kanalda? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı nereden izlenir? Gülşehir Belediyesi hangi parti? Gülşehir Belediye başkanı hangi partiden seçilmiştir? İşte 2024 İstanbul Gülşehir yerel seçim sonuçları! Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile mi yapılacak? Öğretmenlik atamaları nasıl yapılacak? 25 Temmuz hangi burç? 25 Temmuz'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Temmuz tarihi hangi burç olur? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı hangi statta oynanacak? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı nerede oynanıyor?
Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

title