Haberler

İztuzu Plajında Tahliyeye Mahkeme "Dur" Dedi

Güncelleme:

Muğla 2. İdare Mahkemesi, İztuzu Plajındaki tesislerin valilik tarafından özel bir şirkete devri için yapılacak tahliyenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Muğla 2'nci İdare Mahkemesi, dünyaca ünlü İztuzu Plajı'ndaki günübirlik tesislerin valilik tarafından özel bir şirkete devri için yapılacak tahliyenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Tahliye için istenen ek sürenin dolmasına 2 gün kala gelen karar Ortaca Belediyesi ve çevrecileri sevindirdi.

Muğla'nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi'ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı, geçen 11 Haziran'da Belediye'den alınarak, Valilik bünyesindeki İngiliz ortaklı DALÇEV adlı özel bir şirkete verildi. Bunun üzerine çevreciler harekete geçti. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP), imza kampanyası başlattı. İztuzu Plajı Boğazağzı Günübirlik Alanı'nın kamuoyu bilgilendirilmeden, ihale yapılmadan kiralandığı ve Ortaca Belediyesi'nin taleplerinin yok sayıldığı öne sürüldü. İlçe belediyesi tarafından İztuzu'nun işletmesinin kendilerine verilmesi ve ihalenin iptali için Ortaca Kaymakamlığı'na Muğla İdare Mahkemesi'nde iki ayrı dava açıldı. Mahkeme 23 Haziran'da oybirliğiyle dava konusu ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Aynı mahkeme itirazlar üzerine aldığı ikinci bir kararla, durdurma kararını 29 Eylül'de kaldırdı.

Mahkemenin bu kararı üzerine işletme hakkını elinde bulunan Valilik, geçen 6 Kasım'da Kaymakamlığa İztuzu'nun boşaltılması için bir yazı gönderdi. 18 Kasım'da Ortaca Belediyesi'ne gönderilen Kaymakam Hüseyin Yılmaz imzalı yazıyla, doğal SİT alanları ile özel çevre koruma bölgesinde bulunan, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki günübirlik alan ve tesislerin boşaltılarak Valiliğe (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne) teslim edilmesi istedi. Tahliye kararı İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu, Dalyan sakinleri ve çevreciler ile Dalyan'daki tekne sahiplerinin tepkisine neden oldu. Geçen 20 kasım'da insan zinciri oluşturulup, karar protesto edilip, günibirlik tesislerin tahliyesine izin verilmedi. Yaşanan tartışmaların ardından CHP'li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik'in tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkartılması için ek süre talebi kabul edilip, tahliye işlemi 10 gün ertelendi.

Erteleme süresinin dolmasına 2 gün kala muğla 2'nci İdare Mahkemesi'nin verdiği karar sevinç yarattı. Bu süre zarfında Ortaca Belediyesi'nin, Muğla Valiliği aleyhine, Muğla 2.İdare Mahkemesi'nde açtığı davanın geçen 27 Kasım'da görülen duruşmasında, tahliyeye ilişkin olması ve işletmenin ticari faaliyetinin sürmemesinin telafisi güç zarar doğurabilecek olması nedeni ile davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin 'yürütmesinin durdurulmasına" karar verildi. Bu kararla İztuzu'nun devri için tahliyesi de şimdilik durdurulmuş oldu. - Ortacamuğla

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ortaca Belediyesi Muğla Politika Güncel Haberler

CHP'nin ekonomi kurmayları Mehmet Şimşek ile bir araya geldi! Masada 2 kritik başlık yer alıyor

CHP'nin ekonomi kurmayları Mehmet Şimşek ile bir araya geldi! Masada 2 kritik başlık yer alıyor

Ne diyeceği merak konusuydu! Yelek krizi sonrası Arda Güler de sessizliğini bozdu

Ne diyeceği merak konusuydu! Yelek krizi sonrası Arda Güler de sessizliğini bozdu

Rusya'da bilanço ağırlaşıyor! Hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi

Rusya'da bilanço ağırlaşıyor! Hayatını kaybedenlerin sayısı 19'a yükseldi

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title