Haberler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, İtalyan donanma gemilerinin geri dönüşüm için Aliağa'ya getirildiğini açıkladı

Güncelleme:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İtalyan donanma gemilerinin geri dönüşüm için Aliağa'ya getirildiğinin iddia edildiğini belirterek, çevre ve insan sağlığını etkileyen olumsuz durumlarda denetim yapacaklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İtalyan donanma gemilerinin geri dönüşüm için Aliağa'ya getirildiğinin iddia edildiğini belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi çevre ve insan sağlığını etkileyen olumsuz durumlarda denetim yapmakta görevli. Bu yetkisini mutlaka kullanacak." dedi.

İzmir Gemi Söküm Koordinasyonu'nun İzmir Mimarlık Merkezi'nde düzenlediği basın açıklamasına katılan Tugay, hurdaya çıkarılan İtalyan donanmasına ait "Carlo Fecia di Casatto", "Guglielmo Marconi" ve "Leonardo da Vinci" isimli denizaltılar ile "Artigliere" ve "Bersagliere" isimli devriye gemileri ve "Scirocco" ve "Maestrale" isimli fırkateynlerin sökülmek üzere gemi geri dönüşüm bölgesindeki bir tesise getirildiğinin öne sürüldüğünü kaydetti.

Gemilerin tehlikeli madde envanter raporlarının kamuoyuyla paylaşılmadığını ifade eden Tugay, inşa yılları dikkate alındığında gemilerde yüksek miktarda asbest bulunmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ruhsat verdiği işletmeleri denetleyebileceğini dile getirerek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi ilgili kanun ve yönetmeliklerle görev yapan bir kurum. Çevre ve insan sağlığını etkileyen olumsuz durumlarda denetim yapmakta görevli. Bu yetkisini mutlaka kullanacak. Gelecek günlerde bu bölgede çok daha kapsamlı incelemeler yapacak. Bu çerçevede hazırlanan raporları hem kamuoyuna duyuracak hem de ilgili bakanlıklara, yetkili kurumlara, gerekli başvurularda bulunacak." diye konuştu.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir ise ilçedeki gemi sökümleri ile ilgili işlemlerin yasal mevzuata uygun olarak gerçekleşmediğini, denetimlerin yetersiz kaldığını savunarak, geldiği iddia edilen gemilerle gerekli izin ve süreçlerin yürütülüp yürütülmediğini merak ettiklerini söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Cemil Tugay Aliağa İzmir Çevre İzmir Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title