Haberler

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı'nın iftarında sivil toplum temsilcileri bir araya geldi

Güncelleme:

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG) Berlin'de iftar programı düzenledi.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (IGMG) Berlin'de iftar programı düzenledi.

IGMG Berlin Bölgesi'nin düzenlediği iftar programına Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Başkonsolos Rıfkı Olgun Yücekök, Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici, IGMG Tanıtma Başkanı Selçuk Çiçek ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Büyükelçi Şen, burada yaptığı konuşmada, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere işaret ederek, "Dünya çapında yüreği Türkiye ile atan herkes bundan gerçekten büyük bir şekilde etkilendi. Ebetteki o bölgedeki acımız büyük ama bu acıyı bizler de yüreğimizde, doğrudan kendi içimizde sizlerle birlikte hissettik." dedi.

Şen, dünyanın her yerindeki Türk toplumunun omuz omuza vererek depremzedelere yardım ulaştırmak için faaliyetlerde bulunduğunu belirterek, Almanya'daki Türk toplumuyla gurur duyduklarını ifade etti.

Türkiye'de 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacağını anımsatan Şen, Almanya'da da vatandaşların oy kullanabilmesi için Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nin ve ülkedeki 13 başkonsolosluğun çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Şen, seçmen kayıtlarının askıya çıktığını dile getirerek, "Bulunduğumuz aşamada Almanya'daki tüm vatandaşlarımızdan, tüm seçmen vatandaşlarımızdan adres kayıtlarını kontrol ettirmelerini, seçmen olarak Almanya'da yurtdışı seçmen olarak kayıtlı bulunduklarını bir kez daha teyit etmelerini özellikle rica ediyoruz. Bu çok zor bir işlem değil. İnternet üzerinden yapılabilen bir işlem. Eğer adres kaydınız doğru değil ise de bu durumda Almanya'daki başkonsoloslarımıza başvurarak adres kayıtlarınızı düzeltiniz." diye konuştu.

Şen Avrupa'da yeniden yükselmeye başlayan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile bunun çok tehlikeli tezahürü olarak görülen İslam ve Müslüman karşıtlığıyla en kuvvetli bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. "Aşırı sağcılıkla mücadele çok önemlidir." diyen Şen, bu konuda kendisine düşen her türlü göreve hazır olduğunu kaydetti.

IGMG Tanıtma Başkanı Çiçek de kısa süre önce Hatay'da bulunduğunu belirterek oradaki insanların selamını ve duasını iletmek istediğini söyledi.

Çiçek, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili, "Bu afetin büyüklüğü kadar dayanışmamız da büyüktü. Bu afetin büyüklüğü kadar ortaya koymuş olduğumuz birlik ve beraberliğimiz de büyüktü. Bu afetin büyüklüğü kadar kenetlenmemiz de büyüktü. Devletimizle, Büyükelçiliğimizle, Başkonsolosluğumuzla, STK'larımızla, derneklerimizle bir araya geldik ve çok güçlü bir şekilde tarihte eşi ve benzeri çok ender rastlanacak birliktelikle bu afete karşı en güzel cevabı vermeye çalıştık. Özellikle sizlere teşekkür ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Berlin İftar Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title