Haberler

Hayvanat Bahçesinin Yeni Sakinleri İlgi Odağı Oldu

Yüz ölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye’de ilk, Avrupa’da 2. dünyada ise 4. sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin dünyaya gözlerini açan yeni sakinleri ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Yüz ölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'de ilk, Avrupa'da 2. dünyada ise 4. sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nin dünyaya gözlerini açan yeni sakinleri ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Büyüklük ve barındırdığı türler bakımından dünyanın önde gelen hayvanat bahçelerinden biri olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde doğumlar sona erdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, yaptığı açıklamada, hayvanat bahçesindeki oklu kirpi ve mirketin yavrularını dünyaya getirmesinin ardından doğumların sona erdiğini söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001'de hizmete açılan hayvanat bahçesi, 300 türde 7 bin 100'ü bulan sakini ile turistlerin uğrak mekanı haline geldi. Havaların ısınmasıyla ziyaretçi akınına uğrayan hayvanat bahçesinde dünyaya gözlerini yeni açan oklu kirpi ve mirket yavruları dikkati çekerken, sadece Amerika kıtasında bulunan memeli hayvan 'koati' de ziyaret edilebiliyor.

AVRUPA'DA DOĞURGANLIK ORANI EN YÜKSEK HAYVANAT BAHÇESİ

Açıldığı günden bu yana ziyaretçi sayısı her geçen gün artan hayvanat bahçesinin 1 milyon metrekarelik alana sahip olduğunu belirten Özsöyler, kurulduğu yıllarda hayvanat bahçesini yaklaşık 650 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Geçen yıl bu sayının 2 milyon 750 bine ulaştığını dile getiren Özsöyler, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu yıl içinde ise bahçeyi 2 milyon 650 bin kişi ziyaret etti. 8 aylık sürede ulaşılan ziyaretçi sayısını önceki yıllara göre rekor olarak nitelendirebiliriz. Böyle giderse yıl sonunda 3 milyon kişiye ulaşacağız. Şu anki veriler bunu rahatlıkla yakalayacağımızı gösteriyor."

Hayvanat bahçesinde Türkiye'nin ilk safari parkını 23 Nisan'da hizmete açtıklarını anımsatan Özsöyler, parkın, ziyaretçilerin çekim merkezi haline geldiğini aktardı. Bahçede 300 türde 7 bin 100 havyanın bulunduğunu dile getiren Özsöyler, "Hayvanat bahçesinde doğumlar sona erdi. Kızıl geyikler, kanguru, ayı, ceylan, oklu kirpi, mirket ve daha bir çok hayvanımızdan 350 adet yavru aldık. Avrupa'da doğurganlık oranı en yüksek olan bahçe Gaziantep Hayvanat Bahçesi. Bu da hayvanların burada çok iyi bakıldığını gösteriyor" dedi. - GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Politika Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

IShowSpeed'in Türk döneriyle imtihanı! 'Bismillah' diyerek ilk ısırığı aldı, ortalığı birbirine kattı

IShowSpeed'in Türk döneriyle imtihanı! "Bismillah" diyerek ilk ısırığı aldı, ortalığı birbirine kattı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title