Haberler

Gürcistan'da Türkçe eğitimine destek: Tiflis Yunus Emre Enstitüsü ile Devlet Okulu arasında protokol imzalandı

Güncelleme:

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 169. Devlet Okulu ile Tiflis Yunus Emre Enstitüsü arasında 'Tercihim Türkçe' protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Türkçe derslerinin okul müfredatına dahil edilmesi planlanıyor.

Gürcistan'da Tiflis Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Tiflis 169. Devlet Okulu arasında "Tercihim Türkçe" protokolü imzalandı.

Tiflis YEE'den alınan bilgiye göre, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki 169. Devlet Okulu'nda, "Tercihim Türkçe" protokolü imza töreni düzenlendi.

Törende, Okul Müdiresi NATO Gaboşvili ve Tiflis YEE Koordinatörü Zekeriya Gültekin'in yanı sıra Türkçe eğitim sorumlusu Nurgül Tokmak ve okutman Lika Koridze de hazır bulundu.

Gaboşvili, burada yaptığı konuşmasında, velilerin ve öğrencilerin bu gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kardeş Okul" projesinin önemine vurgu yaptı.

NATO Gaboşvili, bu proje sayesinde öğrencilerin Türk kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulacağını belirtti.

Gültekin de Gürcistan'da Türkçeye olan ilginin her zaman yüksek olduğunu ancak YEE'nin dinamik eğitim modeli ve kültür sanat faaliyetleriyle bu ilginin daha da arttığını ifade etti.

Amacının Türkçe projesini Gürcistan'ın geneline yaymak olduğunu kaydeden Gültekin, "Bu anlamda Tiflis ve Kutaisi'den sonra Batum'daki okullarla protokol imzalamayı hedefliyoruz." dedi.

Gültekin, Türkçe eğitimi verilen Gürcistan okulları ile Türkiye'deki okulları kardeş okul yapacaklarını söyledi.

Protokol kapsamında, 8. sınıftan itibaren Türkçe derslerinin okul müfredatına dahil edilmesi planlanıyor.

Tiflis'in yanı sıra Kutaisi şehrinde uygulanan "Tercihim Türkçe Projesi", 10 okulda yaklaşık 300 öğrenciye ulaşıyor. Gelecek eğitim öğretim döneminde bu sayının 500'ü aşması hedefleniyor.

Kaynak: AA / Güncel

Gürcistan Tiflis Kültür Dış Politika Eğitim Güncel Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı helikopter kazasında hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı helikopter kazasında hayatını kaybetti

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazından ilk görüntüler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazından ilk görüntüler

Bakmadan Geçme

İbrahim Reisi kimdir, kaç yaşındaydı? İbrahim Reisi ne zaman Cumhurbaşkanı oldu? İran Cumhurbaşkanı öldü mü? İbrahim Reisi helikopter kazasından öldü mü, yaşıyor mu? Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir?
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title