Haberler

Gaziantepliler Kitap Okumak İçin Bir Araya Geldi

Güncelleme:

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin himayesinde düzenlenen "1. Gaziantep Uluslararası Kitap Festivali" çeşitli etkinliklerle başladı.

Gaziantep Lisesi önünde toplanan protokol üyeleri, yazarlar, öğrenciler ve vatandaşlar bando eşliğinde Yeşilsu mevkisine kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi ile devam etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı konuşmada, "İnsan okur" sloganıyla "Gaziantep Uluslararası Kitap Festivali"ni başlattıklarını söyledi.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasının önemine vurgu yapan Şahin, "Bu toprakların sözleşmesinde sevgi, kardeşlik, medeniyet, kültür ve kucaklama var. İşte bu topraklar bu güçle bu medeniyet yolculuğuna gidiyor. Dolayısıyla ticaretimizi ve sanayimizi kitap ve kültürle taçlandırmak istiyoruz. O da okumayla başlıyor. Erdemli insan yetiştirmek için daha fazla okumamız, daha bilgili olmamız, daha donanımlı olmamız gerekiyor." diye konuştu.

Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen ise, okumanın hayatın en anlamlı, en keyifli ve en yetiştirici uğraşı olduğunu belirtti. İnsanların hayatını anlamlı kılan değerleri okuyarak öğrendiğini ifade eden Taşdöğen, kentte eğitim düzeyini artırıcı çalışmalarda bulunduklarını aktardı.

Festivalin genel koordinatörü yazar Ahmet Ümit de, çocukluğunun geçtiği Gaziantep'te olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Gaziantep'in, kendine özgü değerleriyle dünyanın ender şehirlerden biri olduğunu dile getiren Ümit, "Ülkemizin en önemli sanayi kentlerinden biri haline geldik. Ne yazık ki aynı aynı gelişmeyi, şehrimize yakışan kültürü henüz yeterince kuramadık. Okuma seviyemiz halen düşük" şeklinde konuştu.

AK Parti Gaziantep milletvekilleri Derya Bakbak ve Nejat Koçer de kitap okumanın yararlarından bahsederek festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Ümit'in "Kar Kokusu" kitabından bölümler okudu, stantları gezdi. Pazar gününe kadar sürecek olan festival kapsamında söyleşi, şiir muhabbetleri ve imza günleri düzenlenecek.

Festivale; Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Mario Levi, Murat Menteş, Ayhan Bozkurt, Selahattin Yusuf, Tarık Tufan, Gökdemir İhsan ve Bilgehan Pamuk gibi yazarlar katılıyor.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Fatma Şahin Gaziantep Güncel Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title