Haberler

FETÖ'den yargılanan eski futbolcuların davasında yeni karar

Güncelleme:

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) futbol yapılanmasına ilişkin Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden görülen davada eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'a "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 1 yıl 6 ay 22'şer gün hapis cezası veren mahkeme, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına hükmetti.

Bir dönem Süper Lig'de oynayan eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'ın yargılandığı FETÖ davasında son durum belli oldu.

Mahkeme, sanıkları 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırırken, cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün futbol yapılanmasına ilişkin davada, eski futbolcular Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan ceza verilmiş, daha sonra verilen karar Yargıtay tarafından cezada daha fazla indirim yapılması gerektiği gerekçesiyle bozulmuştu. Sanıkların bozma sonra yeniden yargılandıkları dava İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Duruşmada sanıklar Bekir İrtegün, Uğur Boral ve Ömer Çatkıç'ın avukatları hazır bulundu.

CUMHURİYET SAVCISI MÜTAALAYI AÇIKLADI

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık Bekir İrtegün'ün örgütün şifreli haberleşme uygulaması ByLock kullanıcısı olduğunu, sanığın 2007'den itibaren örgütün 'sohbet' adlı toplantılarına giderek ve kurban bağışında bulunarak örgütle organik bağ kurduğunu aktardı. Açıklanan mütalaada, sanığın ifadelerinde örgüt hakkında aydınlatıcı ve faydalı bilgiler verdiği, bu nedenle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği aktarıldı. Bir diğer sanık Uğur Boral'ın ise 2002 yılından itibaren örgütün sohbet adlı toplantılarına giderek ve örgüte burs ile himmet adı altında bağışta bulunduğu ancak ifadesinde verdiği aydınlatıcı bilgiler ve yaptığı teşhislerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği kaydedildi. Sanık Ömer Çatkıç'ın ise ByLock kullandığının tespit edildiği aktarılan mütalaada, sanığın örgüt faaliyetlerine dair verdiği bilgilerle etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiği belirtildi. Duruşmada sanıkların avukatları, mahkemeden müvekkillerinin beraatını talep etti.

1 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkları 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırdı. Sanıkların yargılama sırasında etkin pişmanlık gösterdikleri ve örgüt hakkında bildiklerini anlattıkları gerekçesiyle heyet, bu cezayı neticeten 1'er yıl 6'şar ay hapis cezasına indirdi.

Mahkeme ayrıca, sanıklar hakkında daha önceden işlemiş oldukları kasıtlı bir suçtan mahkumiyetlerinin bulunmaması ve yeniden suç işlemeyeceklerine dair olumlu kanaat oluşturdukları gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

Kaynak: AA / Güncel

Bekir İrtegün Uğur Boral Yargıtay Futbol Ömer Spor Güncel Haberler

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Özgür Özel'e Feyzioğlu'ndan yanıt: Ben ve büyükelçiliğimiz hiçbir partiyi karşılamadık

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

İstanbul'da baba dehşeti! Tartıştığı eşi ve çocuklarını bıçakladı

İstanbul'da baba dehşeti! Tartıştığı eşi ve çocuklarını bıçakladı

Bakmadan Geçme

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title