Haberler

Edirne'de Uluslararası Müzeler Günü'nde geleneksel düğün ritüelleri canlandırıldı

Güncelleme:

Edirne'de Necmi İğe Evi Etnografya Müzesi'nde Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında geleneksel damat tıraşı ve gelin kına gecesi ritüeli canlandırıldı. Programda, yöresel kıyafetlerle temsili gelin ve arkadaşlarının kına yakma ve damat tıraşı gibi ritüeller gerçekleştirildi. Etkinliğe Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçıları da sazlarıyla eşlik etti.

Edirne'de Rumeli ve Balkan düğünlerinin anlatıldığı Necmi İğe Evi Etnografya Müzesinde Uluslararası Müzeler Günü etkinlikleri kapsamında geleneksel damat tıraşı ve gelin kına gecesi ritüeli canlandırıldı.

Program, yöresel kıyafetleriyle temsili gelin ve arkadaşlarının kına yakmak için bahçeye gelmesiyle başladı.

Gelinin eline kına yakılırken, damat da tıraşını oldu.

Programda, "gelin avcunu açmıyor" ve "ustura kesmiyor" gibi ailelerden bahşiş isteme ritüellerine de yer verildi.

Tıraş sonrası damat ve arkadaşları halay çekti.

Babanın, evden çıkacak kızının beline kırmızı kuşak bağlamasıyla devam eden canlandırma, damadın gelini almasıyla son buldu.

Hotead Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ekibinin canlandırdığı ritüele Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müzikleri Topluluğu sanatçıları da sazlarıyla eşlik etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, programın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, kültür mirasının ve müzelerin tanıtılması amacıyla 18 Mayıs'ın Uluslararası Müzeler Günü olarak kutlandığını anımsattı.

Hafta boyunca kentteki müzelerde etkinlikler yapacaklarını belirten Soytürk, "Bu yılki konsept eğitim ve araştırmaydı. Özellikle şehrimizdeki çocuklarımıza müzelerde birçok etkinlik yaptık. Necmi İğe Etnografya Müzesi de bu coğrafyanın en eski sivil mimarlık örneği. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzemizin konsepti Rumeli'de düğün. Bugün biz de burada bu geleneği vatandaşların katılımıyla beraber icra ettik." dedi.

Soytürk, müzeleri sosyal hayatın içinde canlı ve dinamik tutmak istediklerini, yaşayan bir müze olmasını amaçladıkları Necmi İğe Etnografya Müzesinde isteyenlerin nikah ve kına gecesi yapabileceğini ifade etti.

Kaynak: AA / Güncel

Rumeli Edirne Kültür Sanat Güncel Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

Ali Koç, Galatasaray'ın efsanesine yapılan saygısızlığa sert çıktı

Ali Koç, Galatasaray'ın efsanesine yapılan saygısızlığa sert çıktı

Bakmadan Geçme

Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 30 Mayıs dün gece deprem mi oldu? İsrail'in Refah Katliamlarının Lanetlenmesine Dair Karar Resmi Gazete'de yayınlandı! Bugün (30 Mayıs) Resmi Gazete kararları neler? Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi
Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

Macron'dan Filistin sözü: Gerekli reformlar yapılırsa tanırız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title