Haberler

Diyarbakır'da Yeşil Sol Parti 8, AK Parti 3, CHP 1 milletvekili çıkardı

Güncelleme:

DİYARBAKIR'da 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Yeşil Sol Parti 8, AK Parti 3 ve CHP 1 milletvekili çıkardı.

DİYARBAKIR'da 28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Yeşil Sol Parti 8, AK Parti 3 ve CHP 1 milletvekili çıkardı. Bu sonuçla CHP, 21 yıl aradan sonra kentte milletvekili çıkarmış oldu.

Kentte, 1 milyon 143 bin 887 seçmen sandık başına gitti. İl Seçim Kurulu'nca bildirilen sonuçlarda Yeşil Sol Parti'nin aldığı yüzde 61.82 oy ile adayları Berdan Öztürk, Halide Türkoğlu, Osman Cengiz Çandar, Adalet Kaya, Serhat Eren, Sevilay Çelenk Özen, Mehmet Kamaç ve Ceylan Akça Cupolo milletvekili seçildi. AK Parti'nin aldığı yüzde 22.67 oy ile adayları Mehmet Galip Ensarioğlu, Mehmet Sait Yaz ve Suna Kepolu Ataman'ı milletvekili seçilirken, CHP'nin aldığı yüzde 7.87 oyla adayı Mustafa Sezgin Tanrıkulu milletvekili seçildi. Bu sonuçla CHP, 21 yıl aradan sonra Diyarbakır'dan milletvekili çıkarmış oldu.

YEŞİL SOL PARTİ'NİN ADAYLARI

Berdan Öztürk (43) Ağrı'nın Tutak ilçesinde doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Öztürk, Londra Üniversitesi'nde Uluslararası Tahkim ve Ticaret Hukuku üzerine Yüksek Lisans yaptı. 2011'de serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 7 Haziran 2015'te HDP'den Ağrı Milletvekili seçilen Öztürk, bekar olup İngilizce bilmektedir.

1980'de Diyarbakır'da doğan Halide Türkoğlu(43), Çınar Belediyesi'nde sosyolog olarak çalışırken KHK ile ihraç edildi. HDP PM üyesi olan Halide Türkoğlu 'örgüt üyeliği' iddiasıyla yargılandığı davadan 6 yıl 3 ay ceza almıştı.

Osman Cengiz Çandar (75) 1948'de Ankara'da doğdu. Gazeteci ve köşe yazarı olan Çandar, çeşitli gazetelerde çalıştı. 1991-1993 yılları arasında Turgut Özal'ın danışmanlığını yaptı. Köşe yazarlığı yapan Çandar evli bir kız çocuğu babasıdır.

Adalet Kaya (46) 1977 yılında Kulp ilçesinde Diyarbakır'da doğdu. 1995'te Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi'nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü kazanarak 2000 yılında mezun oldu. Atanan Kaya, Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalıştı. Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde özel kalem müdürlüğü ve kadın komisyonlarında görev alan bir kız çocuğuna sahip.

Serhat Eren (44) 1979 yılında Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Eren uzun süre Diyarbakır Barosu yönetim kurulu üyeliği yaptı. HDP Genel Merkezi'nde hukuk komisyonunda görev alan Eren evli iki çocuk babasıdır.

Sevilay Çelenk Özen (46), Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim üyesi iken barış imzacısı olması nedeniyle 6 Ocak 2017 tarihinde 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi.

Mehmet Kamaç, 1974 yılında Van'ın Çatak ilçesi'nde doğdu. Öğretmen olan Kamaç yaklaşık 5 yıldır merkezi Van'da bulunan İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanlığı'nı yapıyor. Kamaç, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ceylan Akça Cupolo, 1986 yılında Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde doğdu. 4 yıldır HDP Genel Merkezi'nde danışmanlık yapan Cupolo, evli ve bir çocuk sahibidir.

AK PARTİ'NİN ADAYLARI

Mehmet Galip Ensarioğlu, 1 Ekim 1966'da Diyarbakır'da doğdu. Dicle Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İktisadi ve İdari Programlar İşletme Bölümü'nü bitiren Ensarioğlu, TBMM 24. ve 26. Dönem Diyarbakır milletvekilliği yaptı. Ayrıca AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeliğinde bulundu. Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği (GÜNSİAD), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Doğu ve Güneydoğu İş Adamları Federasyonu (DOĞUGÜNSİFED), Diyarbakır Kültür ve Sanat Vakfı (DKVS) ile Diyarbakır Sosyal ve Siyasal Araştırma Akademisinin (DİSSA) kuruculuğunu yaptı ve yönetim kurulları üyeliklerinde bulunan Ensarioğlu, 2 yıl süreyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığını ve TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Başkanlığını yürüttü. Kürtçe ve Zazaca bilen Ensarioğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mehmet Sait Yaz, Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii'de 30 yıl boyunca vaiz ve imam olarak görev yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında verdiği vaazlarla beğeni topladı. Emeklilikten sonra kurduğu medrese ile dini eğitim faaliyetlerine devam eden Yaz, evli ve 5 çocuk sahibidir.

Suna Kepolu Ataman 1970 yılında Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde doğdu. Babası Mahmut Kepolu, Adalet Partisi ve Anavatan Partisi'nde 3 dönem milletvekilliği yaptı.

CHP'NİN 21 YIL SONRA ÇIKAN ADAYI

Mustafa Sezgin Tanrıkulu, 1963'te Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Tanrıkulu, Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. İstanbul'da Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde de doktorasını tamamladı. 1985'te Diyarbakır'da serbest avukatlık yapmaya başlayan Tanrıkulu, 1986–2002 arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002–2008 arasında ise Diyarbakır Barosu Başkanlık görevini üstlendi. 1988 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin kuruculuğuna öncülük etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve 1998'den itibaren Diyarbakır Temsilciliğini yaptı. 1997 yılında Robert Kennedy İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.  2011'de CHP'den İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girdi. 2015'te tekrar CHP İstanbul Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 2018 Türkiye genel seçimlerinde yeniden CHP İstanbul milletvekili seçildi. 2023 Türkiye genel seçimlerinde ise bu kez Diyarbakır'dan aday gösterilen Tanrıkulu, CHP'nin 21 yıl aradan sonra Diyarbakır'dan milletvekili çıkardığı isim oldu. Tanrıkulu, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yeşil Sol Parti Milletvekili Diyarbakır Güncel Haberler

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: Lüks aracın Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla hiçbir ilgisi yok

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: Lüks aracın Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla hiçbir ilgisi yok

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title