Haber : '17 Aralık Dünya Kürdistan Bayrağı Günü' Nedeniyle Basın Açıklaması - Haberler

Haberi Paylaş

'17 Aralık Dünya Kürdistan Bayrağı Günü' Nedeniyle Basın Açıklaması

Diyarbakır'da Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği, IKBY tarafından ilan edilen '17 Aralık Dünya Kürdistan Bayrağı Günü' nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Irak Kürdistan Bölge Parlamentosu tarafından ilan edilen ’17 Aralık Kürdistan Bayrağı Günü’ nedeniyle Diyarbakır’da Kürdistan bayraklı basın açıklama yapıldı. Yenişehir ilçesi Ofis semtinde düzenlenen etkinliğe etkinliğe Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK- PAR), Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Ulusal Gençliği ve Dicle Fırat Diyalog Grubu katıldı. 

Grup adına açıklama yapan Bahattin Altan, devletle imparatorluk kuran Kürtlerin birçok bayrak kullandığını ifade ederek, ilk bayrağın 1922 yılında kullanıldığını kaydetti. .Altan, “Kürdistan Bayrağı ilk defa 1922 ve 1924 yıllarında Şeyh Mahmud Barzanci döneminde Kürdistan krallığı tarafından kullanılmıştır. 1927 ve 1930 yılları arasında Ağire Cumhuriyeti daha sonra 1946 ve 1947’de Mahabat Cumhuriyeti’nde dalgalanan Kürdistan Bayrağı günümüze kadar 5 defa değişime uğramıştır.

17 Aralık 1945’te doğu Kürdistan’ın Mahabat kentinde bir grup Kürt genci Kürdistan Bayrağını Mahabat kentinde mahkeme binasına dikti. O gün Kürt tarihi ve devrimi için yeni bir gün olarak kabul edildi. Kürdistan Bölge Parlamentosu 11 Kasım 1999 tarihinde aldığı bir kararla 17 Aralık Kürdistan Bayrak günü ilan etmiştir. Arka planda birbirine paralel ve eşit olarak Sarı ile Kırmızı sırasıyla Kırmızı, Beyaz ve Yeşil 3 renk şeridi olmak üzere bunların ortasına sarımsı renkte toplam 21 salçaklı Mezopotamya güneşi bulunmaktadır” dedi.

Grup, açıklamanın ardından çevrede vatandaşlara Kürdistan Bayrağı dağıttı.

BURAK EMEK

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Diyarbakır Yenişehir Irak Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title