Haberler

Dha İstanbul Bülteni - 3

İstanbul'da etkili olan kar yağışı, Vodafone Arena'nın stadyumunun çatısında kar birikimine neden oldu.

İstanbul'da etkili olan kar yağışı, Vodafone Arena'nın stadyumunun çatısında kar birikimine neden oldu. Ataköy'de dün meydana gelen olayda Ataköy caminin avlusundaki tente karın ağırlığı yüzünden çökmüş, olayda bir kişi ölmüş onlarca kişi yaralanmıştı.

STADYUMUN ÇATISINDA DA KAR BİRİKTİ

Beşiktaş'ın Dolmabahçe'deki stadyumu Vodafone Arena'da yağan kardan nasibini aldı. Modern stadyumun çatısında tonlarca kar biriktiği görüldü. Kar nedeniyle stadyumun çatısı üzerine kırmızı renkte yazılan stadyum isimleri büyük ölçüde kayboldu.

KARIN DURMASI ÜZERİNE TEMİZLEME ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Vodofane Arena'nın çatısında biriken kar yağışın bitmesii ile birlikte temizlenmeye başlandı. İstanbul'da etkisi artıran kar yağışının erimeye yüy tutmasın rağmen, bazı işyeri ve yüksek binalarda çatı temizleme işlemi hızla sürüyor. Entebe denilen modern bir teknonolji ile hayata geçirilen çatının karla kaplı olması ise, Kulüp yetkililerini harekete geçirdi. DHA'nın görüntülediğ Vodafone Arena çatısı hakkında bilgi veren Beşiktaş Genel Sekreteri Ahmet Ürkmezgil, "Yönlendirmemizi yaptık.Gereken çalışmalar ve kontroller hayata geçirildi" dedi.

Görüntü Dökümü:

----------

-Stadın havadan görüntüleri

11.01.2017 - 13.49 Haber Kodu : 170111087_

==================================

5- SAKIP SABANCI MÜZESİ'NDE FEYHAMAN DURAN SERGİSİ

Güler Sabancı,

"Ülkemiz sıkıntılı günlerden geçiyor. Bu işin; sanatın iyileştirici, sanatın hepimize iyi gelen yanını ve bu dönemde çok ihtiyacımız olan bizi birleştiren yanını, bize anlam katan yanını, hayatımızı anlamlaştıran yanını hep beraber yaşayacağız"

Haber: Gülseli KENARLI - Kamera: Güven USTA / İstanbul DHA

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi ressamı Feyhaman Duran'ın, "Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında" isimli sergisi Sakıp Sabancı Müzesi'nde sergilenecek.

Duran'ın İstanbul Üniversitesi'ne bağışladığı, Süleymaniye'de bulunan evindeki eşyaları ve eserlerinden oluşan 1000'i aşkın parça Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde yarın sanatseverlerle buluşacak.

Sakıp Sabancı Müzesi'nde düzenlenen bir basın toplantısıyla serginin tanıtımı yapıldı. Basın toplantısına, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak katıldı.

"FEYHAMAN DURAN'DA HEM HAT SANATÇISI HEM RESİM SANATÇISI"

Toplantıda konuşan Güler Sabancı, müzenin 15. yılının ilk aktivitesi olduğunu belirtti.

Sabancı, "15 yıl önce Sakıp Sabancı Müzesi'ni kurarken bildiğiniz gibi Sakıp Bey'in kendi koleksiyonlarıyla başladık. Esas koleksiyonumuz, müzemizin temelini bu iki koleksiyon oluşturur. Bir tanesi Sakıp Bey'in çok sevdiği, çok özenle seçtiği hat koleksiyonu. Bir diğeri de yine bir o kadar sevgiyle kucakladığı 19. ve 20. yüzyıla ait yerli, bizim sanatçılarımıza ait resim koleksiyonudur. Her ikisi de kendi açısından önemli koleksiyonlardır. Bunları bir kere daha söylememin bir sebebi var. Bugün birlikte paylaşacağımız Feyhaman Duran'da hem hat sanatçısı hem resim sanatçısı. Hem 19. yüzyıl hem 20. yüzyıl…" dedi.

"ÜLKEMİZ SIKINTILI GÜNLERDEN GEÇİYOR"

Güler Sabancı, "Ülkemiz sıkıntılı günlerden geçiyor. Ama İstanbul Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi'nin bu ortak projesi, Nazar Ölçer'in ve İstanbul Üniversitesi'nin kıymetli üyelerinin desteğiyle, ekibiyle ortaya çıkan bu işin; sanatın iyileştirici, sanatın hepimize iyi gelen yanını ve bu dönemde çok ihtiyacımız olan bizi birleştiren yanını, bize anlam katan yanını, hayatımızı anlamlaştıran yanını hep beraber yaşayacağız" diye konuştu.

REKTÖRLÜK BİNASINA MÜZE

İstanbul Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise, "Rektörlük binamızın kendisi bir müze. Ama bu müze içerisinde bir rektörlük müzesi de kurma çalışmaları içerisindeyiz. Bunun hazırlıkları şu anda büyük bir hızla devam ediyor ve Eylül ayından itibaren ziyaret edilebilecek hale gelecek. Üniversitemizde pek çok sanatçının, bilim adamının ve tarihimizde iz bırakmış düşünürün bağışları ve eserleri de saklanmaktadır. Bunlardan bir tanesi İbnülemin Mahmut Kemal İnal'dır. Benzer şekilde kullandığı şahsi eşyaları ve her bir eseri bize yön verecek olan kıymetli çalışmaları ve üniversitemizin tarihi sürecini bize gösterecek olan belgeler ve diğer unsurlarla birlikte isteyen ziyaretçilerimize değerli konuklarımıza gezdirebileceğimiz, sunabileceğimiz eserlerle bezenmiş olan üniversitenin en değerli odalarını buraya tahsis etmiş durumdayız. Eylül ayından itibaren de bu hizmete açılacak şekilde planlanıyor" diye konuştu.

FEYHAMAN DURAN'IN EVİDE MÜZE OLACAK

Ak, "Sevindirici ikinci bir uygulamamız da Feyhaman Duran evinin etrafında maalesef hiç sanat çehresiyle uyumlu olmayan iki binamız vardı. Bu iki binayı, deprem riskleri ve çevreye daha güzel bir katkı sunmak için yıktık. Sit bölgesinde bir bina yapmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Bu zorluk içerisinde orada güzel bir binamız şu anda son katına kadar ulaştı. O da Eylül ayından itibaren eğitime hizmet verebilecek şekle geldi" dedi.

FEYHAMAN DURAN HAKKINDA

Feyhaman Duran'ın sanatı, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarından Cumhuriyet'e geçiş aşamasını aktaran niteliğiyle söz konusu dönemin tüm çatışma ve gelişmelerini de gözler önüne seriyor. Sergi, çöküş yıllarını yaşayan bir imparatorluktan, sanat dünyasının beşiği Paris'e giden, yurda dönüşünde ise kendini keskin bir dönüşümün ortasında bulan Duran'ın bu yolculuklarının, sanatını nasıl şekillendirdiğini yansıtıyor ve böylece Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet'e geçişin yaşandığı döneme de resim tarihi üzerinden ışık tutmayı amaçlıyor. Tüm yaşamı boyunca Doğu ile Batı'yı aynı anda deneyimlemesinin etkilerini sanat pratiğine yansıtan Feyhaman Duran, Cumhuriyet Türkiyesi'nde portrelere duyulan ihtiyaçtan dolayı en çok bu alandaki işleriyle anılıyor olsa da natürmort, peyzaj gibi farklı türlerde de aynı üretkenlikte pek çok eseri bulunuyor. Bu anlamda Duran'ın portrelerinin yanı sıra, Paris'teki eğitimi sırasında ilk kez canlı modelden çalıştığı nü eserleri, farklı bölge ve mekanları tasvir ettiği peyzajları ve hat levhalarının obje olarak yer aldığı natürmortları da sanatçının farklı türlerdeki çalışmalarının günışığına çıkartılması hedefiyle sergideki yerini alıyor.

SERGİ TEMMUZ AYINA KADAR AÇIK

12 Ocak'ta kapılarını açacak "Feyhaman Duran. İki Dünya Arasında" başlıklı sergi 30 Temmuz'a kadar açık olacak.

Görüntü Dökümü:

-------------------

Toplantıdan görüntüler

Sabancı'nın konuşması

Ak'ın konuşması

Sabancı Öçer ve Ak'ın sergiyi gezmesi

Sergiden görüntüler

Detaylar

11.01.2017 - 13.54 Haber Kodu : 170111089 - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Güler Sabancı Mahmut Ak Politika Güncel Haberler

Çorum'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Çorum'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Survivor kim kazandı? 23 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 23 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Çorum'da deprem mi oldu? SON DAKİKA! Çorum'da deprem şiddeti kaç, merkez üssü neresi? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hudutsuz Sevda 34. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 23 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İnci Taneleri 24. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 23 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru nasıl olur? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Eyvah Eyvah 2 konusu nedir? Eyvah Eyvah 2 oyuncuları ve Eyvah Eyvah 2 özeti! Eyvah Eyvah 2 nerede çekildi, konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Eyvah Eyvah 2 hangi il ve ilçede çekildi? Ali Koç'un yönetim kurulu listesi belli oldu! Yönetimde Acun Ilıcalı var mı? ÖSYM YKS 2024 sınav giriş belgeleri erişime açıldı! YKS YER SORGULAMA EKRANI İnci Taneleri CANLI izle! 23 Mayıs Nisan İnci Taneleri 16. Bölüm Kanal D Canlı HD izleme linki! #128250
Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title