Haberler

DEPREMZEDELER İÇİN 'SUSUZ ŞAMPUAN' VE EL TEMİZLEME JELİ ÜRETTİLER

Güncelleme:

AFYONKARAHİSAR Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Kimya Teknolojisi Bölümü öğretmen ve öğrencileri, deprem bölgesinde kullanılmak üzere su olmadan temizlik sağlayabilen şampuan ve el temizleme jeli geliştirdi.

AFYONKARAHİSAR Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Kimya Teknolojisi Bölümü öğretmen ve öğrencileri, deprem bölgesinde kullanılmak üzere su olmadan temizlik sağlayabilen şampuan ve el temizleme jeli geliştirdi. El temizleme jelinde yasal izinleri alıp üretime geçen okul, şampuan için izinleri beklemeye başladı. Deprem bölgesine göndermek için el temizleme jelini hazırlayan okul, izinlerin alınması durumunda şampuanın da üretimine geçecek.

Afyonkarahisar Gazi MTAL Kimya Teknolojisi Bölümü öğretmen ve öğrencileri, susuz el temizleme jeli ve susuz şampuan üretmeyi başardı. Sağlık Bakanlığı'ndan gereken izinleri alarak susuz el jeli için prosedürleri tamamlayan okul idaresi, susuz şampuan için de yasal izinler için harekete geçti. Susuz şampuanın izninin de alınmasıyla üretime başlayacak okul, şampuanları deprem bölgesine göndererek, halkın su kullanmadan saçlarını temizlemesine yardımcı olacak. İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetçi, deprem sonrası tüm meslek liselerinin üretimleriyle depremzedelerin yanında olduğunu söyledi. Miraç Sünnetçi, "Sobalar ürettik, uyku tulumları üretildi, alanın neye ihtiyacı varsa meslek liselerimiz tüm 81 ilimizde olduğu gibi Afyonkarahisar'da da üretimlerine devam ediyor. Bugün de gördüğünüz gibi Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin Kimya Bölümü'ndeyiz. Burada bize kardeş olan illerden Hatay, Antep, Malatya'ya gönderilmek üzere yüzey temizleyiciler, cam temizleyiciler, bulaşık deterjanlarından tutun da tüm temizlik malzemelerini ürettik. Buradaki kardeş illerimize ama aynı zamanda bize gelip bizim KYK yurtlarımızda barınan tüm ailelere de bu ürünlerimizin ücretsiz olarak dağıtımı yapılıyor" dedi. Mottolarının 'Meslek liseleri depremzedelerin yanında, depremzedeler için üretmeye devam edecek' olduğunu söyleyen Sünnetçi, üretimde emeği geçen öğretmenlere, öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak teşekkür etti.

'SUSUZ ŞAMPUAN İÇİN YASAL PROSEDÜRLERİ BEKLİYORUZ'

Kimya Bölümü öğretmeni ve Kimya Teknolojisi Alan Şefi Nurcan Ergenekon, yaşanan felaketten sonra ne yapabileceklerini düşündüklerini söyledi. Deprem bölgesinde su sıkıntısı yaşanabileceğini düşündükleri için susuz el temizleme jeli ve susuz şampuan üretimi için çalışmalara başladıklarını aktaran Ergenekon, "Susuz el temizleme jelinin deneme üretimlerini tamamladık ve şu an üretimine başladık. Susuz şampuan için ise gerekli yasal prosedürlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Şu an itibarıyla deprem bölgelerine göndermek üzere el temizleme jelini üretiyoruz. Bu el temizleme jeli avuca 2- 3 mililitre tıpkı sabun gibi alındıktan sonra avuç içinde ve parmak içlerinde ovuşturarak ele yayılıyor ve yaklaşık 1 dakika içerisinde kuruyor. Böylece içerisinde bulunan alkol içeriği ile hem eldeki mikropları öldürmüş oluyor hem de içinde bulunan temizleyicilerle eldeki kirlerin temizlenmesini sağlıyor" diye konuştu.

'SAÇ BONESİ İÇERİSİNDE KULLANILMASINI PLANLIYORUZ'

Nurcan Ergenekon, susuz şampuanın nasıl kullanılabileceğiyle ilgili de şu bilgiyi verdi:

"Üretim denemeleri yaptığımız susuz şampuanın, saç bonesi içerisinde kullanılmasını planlıyoruz. Bone başa geçirildikten sonra 2- 3 dakika saçlara masaj yaparak kullanılacak. Daha sonra 10- 15 dakika kuruması beklenecek. 'Nurcan Ergenekon ayrıca Gazi MTAL olarak depremzedelere 2 ton sabun gönderilmesini sağladıklarını da sözlerine ekledi. (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Anadolu Lisesi Deprem Susuz Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
İstanbul'da ne kadar yabancı yaşıyor? İmamoğlu'nun verdiği rakam ile Göç İdaresi'nin açıkladığı rakam arasında uçurum var

İstanbul'da ne kadar yabancı yaşıyor? İmamoğlu'nun verdiği rakam ile Göç İdaresi'nin açıkladığı rakam arasında uçurum var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title