Haberler

Deniz kaplumbağası yuva sayısında iklim krizi etkisi

Güncelleme:

Deniz kaplumbağası yuva sayısında iklim krizi etkisi Caretta Caretta İribaş Deniz Kaplumbağalarının üreme alanı Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan İztuzu kumsalında yuva sayısı geçen yıla oranla düşüş yaşandıMUĞLA Muğla'nın dünyaca ünlü İztuzu kumsalına Caretta Caretta Deniz Kaplumbağaları...

Deniz kaplumbağası yuva sayısında iklim krizi etkisi

Caretta Caretta İribaş Deniz Kaplumbağalarının üreme alanı Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan İztuzu kumsalında yuva sayısı geçen yıla oranla düşüş yaşandı

MUĞLA Muğla'nın dünyaca ünlü İztuzu kumsalına Caretta Caretta Deniz Kaplumbağaları tarafından geçen yıl 700'ün üzerinde yuva ile rekor kırılırken, bu yıl yuva sayısında düşüş yaşandı.

Muğla bölgesinde Fethiye Çalış Plajı, Orataca İztuzu sahili ve Orataca Sarıgerme plajına yumurta bırakan deniz kaplumbağalarının yuva sıyışındaki düşüşte İlkbahar aylarının geçen yıllara oranla daha soğuk geçmesinin neden olduğu açıklandı.

Türkiye'nin tek Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından İztuzu sahiline Caretta Caretta Deniz Kaplumbağaları tarafından bırakılan yumurta yuvaları günün 24 saati izlenirken, yuvalardan ilk yavru çıkışları da başladı.

Nesli yok olma ve koruma altındaki türler arasında yer alan Caretta Caretta Deniz Kaplumbağalarının üreme alanı İztuzu sahili günübirlik tatilcilerin akınına uğrarken, yuvaların bulunduğu alanlar kafeslerle belirlenerek koruma altına alınıyor. Sahilde Deniz Kaplumbağalarının kafeslerinin bulunduğu böğle şerit ile kapatılarak bu alana şemsiye ve şezlong konulması yasaklandı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi görevlileri ve gönüllüler tarafından gündüz ve gece saatlerinde kafesler sık sık kontrol edilirken, DEKAMER Proje Asistanı Biyolog Fatih Polat, bu yıl İlkbahar mevsiminin geçen yıllara oranla soğuk geçtiğini belirterek, yuva sayısında azalma olduğunu belirtti.

Biyolog Fatih Polat, "Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü bünyesinde yürüttüğümüz kumsal koruma ve izleme çalışmalarına bu yıl da devam ediyoruz. İztuzu kumsalına bu yıl ilkbaharın beklenenden serin ve uzun geçmesinden dolayı ilk yuvalama biraz gecikmeli başladı. İlk yavru çıkışının da gecikmeli çıkacağını da öngörüyorduk. Deniz kaplumbağaları her yıl yuvalama yapmadıkları için yıllar içinde çeşitli dalgalanmaları mümkündür. Her yıl aynı sayıda ve düzenli bir artış grafiği beklenemez. Ancak küresel iklim değişikliği ve küresel ısınmaya bağlı olarak son iki yılda pik yapan yuva sayısında bu yıl da bir miktar düşüş gözlendi. An itibari ile 300'ün üzerinde yuvamız var. Ancak geçen yıl 730 kadar yuvamız olduğunu düşünürsek bu rakamı tekrar etmesi ve yakalaması beklenemez. Mevcut şartlarda yuva sayımız belki bu ay sonuna kadar bir miktar daha artacağını öngörüyoruz. Ancak geçmiş iki yılın yüksek rakamların yakalanması söz konusu değil. Temmuz ayına geldiğimiz için yavruların çıkış dönemi de başladı. Bu yıl ilk yavru çıkış olayı da gerçekleşti. Ekiplerimiz gece boyunca gruplar halinde kumsaldaki koruma ve izleme çalışmaları çerçevesinde rutin yürüyüşlerini gerçekleştirip yuvalarda gerekli tedbirleri alıp yavruların güvenli bir şekilde denize ulaşmalarını sağlıyorlar" dedi.

DEKAMER Proje asistanı Biyolog Melis Yılmaz, Muğla bölgesinde Fethiye Çalış, Ortaca Sarıgerme ve Ortaca Dalyan İztuzu kumsallarına Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığını belirterek, "Şu an Muğla'da DEKAMER kontrolünde olan Sarıgerme, Fethiye ve Dalyan İztuzu kumsallarında yavru çıkışlarımız başladı. Eylül ayının sonuna kadar bu süreç devam edecek. Aynı zamanda burada hastanemizde 8 tane de yaralı deniz kaplumbağası mevcut. Bu deniz kaplumbağalarını da tedavi ettikten sonra güvenli ve sağlıklı bir şekilde bırakılacaklar" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Dalyan Ortaca Muğla Güncel Haberler

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

YouTuber Diamond Tema hakkında yakalama kararı

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

Son seçim anketinde çarpıcı sonuç! CHP ile AK Parti arasındaki fark 3 puana yakın

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Bakmadan Geçme

Eylem Tok ve oğlunun duruşması ne zaman? ABD, Eylem Tok ve oğlunu Türkiye'ye iade edecek mi? 2024- 2025 Süper Lig ne zaman başlayacak? Süper Lig fikstürü açıklandı mı? KPSS sınavları ne zaman? KPSS lisans, ön lisans, ortaöğretim sınavları ne zaman yapılacak? Lol çöktü mü? 18 Haziran League of Legends sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Türkiye - Gürcistan maçı canlı izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN MAÇI HD İZLEME LİNKİ 18 HAZİRAN BİM AKTÜEL YENİ GELEN ÜRÜNLER! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Valorant çöktü mü? 18 Haziran Valorant sorun mu var, neden açılmıyor, bağlanmıyor? Yurtiçi kargo bayramda açık mı? Yurtiçi kargo bayramda dağıtım yapıyor mu, saat kaçta açılıyor, kapanıyor? Bankalar hangi gün açılacak? Bankalar ne zaman, hangi tarihte mesaiye başlıyor? Bayramda bankalar kapalı mı, açık mı? House Of The Dragon hangi platformda? House Of The Dragon dizisi nerede, hangi platformda? Arda Güler İlk 11'de oynayacak mı? Arda Güler Türkiye - Gürcistan maçında var mı, kadroda mı? Turkcell bayramda açık mı? Turkcell bayileri bayramda kaça kadar açık, kaçta kapanıyor? Metro market bayramda açık mı? Metro market bayramda çalışıyor mu, kaça kadar açık? Trendyol Express bayramda çalışıyor mu? Trendyol Express bayramda açık mı, kapalı mı? Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 18 Haziran Salı Survivor yeni bölüm!
Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

Arap turistler Uzungöl'de birbirine girdi! Vatandaşlar güçlükle ayırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title