Haberler

Mehmet Şimşek: Çok uluslu şirketlere asgari kurumlar vergisi düzenlemesi kaçınılmaz

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak" dedi.

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması için dünya genelinde çalışma yürütüldüğünü belirterek, " Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak." dedi.

"ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ TÜM ÜLKELERİN GÜNDEMİNDE"

Şimşek, hazırlıkları yürütülen asgari kurumlar vergisi uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Asgari kurumlar vergisinin tüm ülkelerin gündeminde olduğuna işaret eden Şimşek, asgari kurumlar vergisini yasalaştırmayan ülkelerin vergileme hakkını başka ülkeye bırakmış olacağını söyledi.

Şimşek, 2021 yılında OECD'nin organizasyonu kapsamında dünyada yaklaşık 140 ülkenin küresel asgari kurumlar vergisi konusunda mutabık kaldığına dikkati çekerek, "Alınan mutabakat kararıyla yıllık konsolide hasılatı 750 milyon avro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulması öngörüldü. Bu kapsamda başta Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere 30'dan fazla ülke 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere asgari kurumlar vergisi uygulamasını yasalaştırdı." diye konuştu.

"KURULAN MODEL ŞİRKETLERİN YÜZDE 15 VERGİ YÜKÜ TAŞIMASINI AMAÇLIYOR"

Diğer ülkelerde de yasalaştırma çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Şimşek, uygulamanın detaylarına ilişkin şu bilgiyi verdi; "Çok uluslu şirketlerin faaliyette bulunduğu ülkede ödediği kurumlar vergisi yükü yüzde 15'ten aşağıda ise asgari kurumlar vergisi uygulamasını yasalaştıran ülkeler, ilgili ülkenin almadığı vergi farkını alabilecek. Fark vergi alma hakkı öncelikle şirketin faaliyette bulunduğu ülkede. Bu ülkede asgari kurumlar vergisi uygulaması yoksa şirketin ana merkezinin olduğu ülke bu vergiyi alabiliyor. Burada da asgari kurumlar vergisi uygulaması yoksa aynı gruba dahil şirketlerin bulunduğu üçüncü ülke tarafından bu vergi alınabilecek. Kurulan model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her hal ve takdirde yüzde 15 vergi yükü taşımasını amaçlıyor."

"HAZIRLIKLAR SON AŞAMAYA"

Şimşek, asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkelerin vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş olması nedeniyle diğer ülkelerin bu konuda yasama çalışmalarına hız verdiğini belirterek, "Ülkemizde de çok uluslu şirketler faaliyette bulunuyor. Türkiye'de faaliyette bulunan çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması yönünde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Aksi halde ülkemizin almadığı vergi bir başka ülke tarafından alınacak." ifadelerini kullandı. Vergileme hakkından vazgeçmemek için Türkiye'de de asgari kurumlar vergisi uygulanması gerektiğini vurgulayan Şimşek, çok uluslu şirketlere yönelik bu uygulamanın getirilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını ve hazırlıkların son aşamaya geldiğini bildirdi.

Türkiye'de faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirket sayısının yaklaşık 80 bin civarında olduğunu ve bunlardan ana işletmesi yurt dışında olan 2 bin 134 işletmenin bulunduğunu aktaran Şimşek, şunları kaydetti; "Ülkemize yatırım yapan çok uluslu şirketlerin sadece yüzde 2,5 gibi bir kısmı 750 milyon avro eşiğini aşmakta olup, bunların kazanmış oldukları vergi teşviklerinin nasıl korunabileceği, farklı alanlarda nasıl değerlendirilebileceği konusunda alternatif modeller üzerinde de çalışılıyor. Bakanlık olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile sıkı bir çalışma yürüterek ülkemize yatırım yapılmasını teşvik etmeye devam edecek alternatifler geliştiriyoruz."

Kaynak: AA / Güncel

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Saadet ve Gelecek Partileri 'Abdullah Gül' iddiasını yalanladı: Gerçeklik payı yok

Saadet ve Gelecek Partileri "Abdullah Gül" iddiasını yalanladı: Gerçeklik payı yok

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

İzmir'deki yangında Çiçek Adası'nın tamamı küle döndü

İzmir'deki yangında Çiçek Adası'nın tamamı küle döndü

500

Yorumlar (13)

Mesut Biyik:

Önce hükümetin içeri soktuğu kanlı parayı temizleyin piyasa o zaman düzelir dolar düşer. Hergun sanal slotta rülette aklanan paranın haddi var hesabı yok.

79
12
yanıtYanıtla
Vatan Daş:

Temiz eller istiyoruz. Dürüst bir yönetim siyaset istiyoruz. Ülkeyi parçalamak için yapılan eylenlerin son bulmasını istiyoruz

yanıt25
yanıt6
Sezgin Sezgin:

Emekli nin hakkını vermeyerek ekonomiyi düzelteceğini zannediyo.. Emekliye 4 yıl az zam veririz seçim yılında emekliye şaşalı bir zam yaparız emekliyi kandırırız zannediyorlar

47
10
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Cambaza bak oynuyorlar

yanıt5
yanıt2
Niyazi Evren:

İş yapacağız diye getirdikleri dovizleri faize yatiranlari!!!! kaçmadan kapilari kapatin.... Bulgura giderken pirincten olsunla yoksa döviz oynunlari başlayacak.... eskisi gibi döviz al yükselince sat faize sonra yine döviz al bu döngü devam eder gider

45
2
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Vergi toplayacağınıza affediyorsunuz. Hem de trilyon lira. Bu nasıl iş ya . Servet transferine bu kadar kolay göz yuman ülke yoktur

40
1
yanıtYanıtla
Murat Erzine:

Sayın bakan çok yerinde bir karar 1/Kuyumcular 2/özel Doktor muayeneleri göz ve diş hastaneleri 3/Eğlence mekanları gazinolar 4/Avukatlar 5/Hazır beton firmaları özellikle köylere hiçmi hiç Fatura kesmiyorlar, 6/mahalele marketleri bilgi fişi veriyorlar 7/ mütahitler ve Galericilere büyük vergiler getirin

32
2
yanıtYanıtla
Gamer Gamer:

Maaşla çalışandan maaşı görmeden vergiyi kesiyorsun. Ticaretle çalışandan iş bittikten sonra beyanına göre. Avrupayı örnek alacağız diyorsun. Avrupa’da Ötv var mı? Araç ev cep telefonu özel tüketim mi? Zorunlu ihtiyaç mı?

30
1
yanıtYanıtla
Doğuş:

Atlarınızı, éşeklerinizi saklayın ulaşım aracı vergisi gelebilir

15
0
yanıtYanıtla
YalancıSavar:

Vergi kaçıran şirketlere tamam ceza yazında, asıl sıkıntı muhasebeciler de. Bu muhasebeciler eskiden naylon fatura düzenliyordu. O azaldı şimdi başka yol açık ne varsa hepsini kullanıyorlar. Eskiden Eczaneler sahte reçete ile devleti dolandırırdı. VE en önemlisi Hiç bir şirketin vergisini silmeyin. Bu en çok da büyük futbol kulüpleri yaptırıyor camia olarak baskı yaparız ayağı.

12
2
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title