Haberler

Çinli Üst Düzey Diplomat Eski Japonya Başbakanı ile Görüştü

Güncelleme:

BEİJİNG, 1 Nisan (Xinhua) -- Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi, Cuma günü Çin'in başkenti Beijing'de eski Japonya Başbakanı ve eski Boao Asya Forumu Başkanı Yasuo Fukuda ile bir araya geldi.

BEİJİNG, 1 Nisan (Xinhua) -- Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi, Cuma günü Çin'in başkenti Beijing'de eski Japonya Başbakanı ve eski Boao Asya Forumu Başkanı Yasuo Fukuda ile bir araya geldi.

Wang, Çin'in, Japonya'nın Çin'e yönelik politikasındaki olası gerilemesinden endişe duymak ve Japonya'nın barışçıl kalkınma yönüne bağlılığını sürdürüp sürdürmeyeceğini sorgulama konusunda nedenleri olduğunu söyledi.

Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Wang, Çin'in, Japonya'nın iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgedeki özgün amaca geri dönmesini, tüm tarafların müdahalesini kaldırmasını ve Çin-Japonya ilişkilerinin sağlıklı gelişimine ve her alanda pandemi sonrasında alışverişlerin yeniden başlamasına yönelik şartları oluşturmasını beklediğini dile getirdi.

Fukuda'nın zaman içinde Çin-Japonya dostluğuna yaptığı katkılardan takdirle bahseden Wang, toplumun her kesiminden daha fazla Japonya vatandaşının, Çin-Japonya ilişkilerini iyileştirmede pozitif bir rol oynaması umudunu ifade etti.

Çin'in bölgesel anlaşmazlıkları barışçıl yollarla çözme çabalarından övgüyle bahseden Fukuda ise Çin'in aktif şekilde ekonomik küreselleşmeyi teşvik ettiğini ve dış alışverişler ve işbirliğinden verimli sonuçlar elde ettiğini ve değişim ve düzensizlikle anılan dünyamıza güven ve kesinlik getirdiğini söyledi.

Fukuda, iki ülkenin üst düzey alışverişleri sürdürmesi, halklar arası alışverişlerini güçlendirmesi, karşılıklı anlayışı arttırması, yanlış anlama ve yanlış hükümleri ortadan kaldırması ve Asya'da barış ve kalkınma için birlikte çalışması umudunu dile getirdi.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Japonya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title