Haberler

Çin Tarafından İnşa Edilen Hidroelektrik Santrali Projesi Laos'a Kalkınma Fırsatı Sunuyor

Güncelleme:

Laos'ta Çin tarafından inşa edilen bir hidroelektrik santrali projesi, güneydoğu Asya ülkesinde ücra dağlık bölgelere kalkınma fırsatı getirdi.

Laos'ta Çin tarafından inşa edilen bir hidroelektrik santrali projesi, güneydoğu Asya ülkesinde ücra dağlık bölgelere kalkınma fırsatı getirdi.

Nam Ou Nehri hidroelektrik santrali projesi, Çin Enerji İnşaat Şirketi (PowerChina) tarafından, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi kapsamında geliştirildi.

Proje, Laos'taki Mekong Nehri'nin en büyük kolu olan Nam Ou Nehri boyunca yer alan yedi kademeli hidroelektrik santralinden oluşuyor.

Projeyi hayata geçirebilmek amacıyla 10 binden fazla bölge halkının yerleşmesi için 30 yeni köy inşa edildi.

Yerel sakinler, ekolojik ortamın iyileştirilmesi ve yeni inşa edilen tesislerle artık daha iyi bir yaşam sürüyor.

SES 1 (Laoca): CHONGSENGHER, Yerel sakin:

"Köyümüzde 71 hane ve 500'den fazla insan var. Hidroelektrik santralinin inşaatı için 2016'da buraya taşındık. PowerChina evler inşa edip yolları yeniledi. Böylece artık dağlardan dışarı seyahat etmek bizim için daha uygun hale geldi.

Yaşadığımız yer, oldukça düz bir arazinin bulunduğu dağlık bir alandı. Şimdi yolların yanı sıra yeni bir okul ve bir klinik var. Eski okul binalarımız ahşaptı, Çinli firma yenisini tuğla ve çimentodan yaptı."

Eylül 2021'de tam faaliyete giren proje, toplam 1,272 milyon kilovat yerleşik kapasiteye ve ortalama yıllık 5 milyar kilovat-saat enerji üretim kapasitesine sahip.

PowerChina'nın dört elektrik santrali kurduğu Phongsaly eyaletinin valisi Khamphoy Vannasane, projenin yerel ekonomik ve sosyal kalkınmaya yeni bir ivme kazandırdığını vurguladı.

SES 2 (Laoca): KHAMPHOY VANNASANE, Phongsaly Eyaleti Valisi:

"Laos ile Çin arasındaki geleneksel işbirliğinin desteklenmesinde büyük önem taşıyan bu proje uygulandığı için son derece minnettarım."

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Viyentiyan'dan bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın Roma gezisi eleştirisine yanıt: Kamu parasını korumayı bana mı öğretecek?

Uyuşturucu bağımlısı genç, anne ve babasını silahla öldürüp aynı silahla kafasına ateş etti

Uyuşturucu bağımlısı genç, anne ve babasını silahla öldürüp aynı silahla kafasına ateş etti

Bakmadan Geçme

Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 29 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Resmi Gazete bugün (29 Mayıs) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 29 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle!
Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a tarihi çağrı: Televizyonda, yüz yüze konuşalım

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title