Haberler

CHP Deprem Teknik Komisyonu Üyesi Milletvekilleri: "Yeni Yapılaşma İçin Yer Seçiminde Dikkatli Olunmalı"

Güncelleme:

CHP’nin Deprem Teknik Komisyonu üyeleri, Hatay’da yaptıkları incelemeler sonrasında rapor hazırlayacak ve parti yönetimine sunacak. Komisyon üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında yeni binaların da yıkıldığına işaret ederek, bundan sonra yapılacak binalar için yer seçiminde dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

CHP'nin Deprem Teknik Komisyonu üyeleri, Hatay'da yaptıkları incelemeler sonrasında rapor hazırlayacak ve parti yönetimine sunacak. Komisyon üyeleri, Kahramanmaraş merkezli depremler sırasında yeni binaların da yıkıldığına işaret ederek, bundan sonra yapılacak binalar için yer seçiminde dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekti.

CHP tarafından oluşturulan Deprem Teknik Komisyonu üyesi milletvekilleri, Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin büyük yıkıma neden olduğu Hatay'da incelemelerini sürdürüyor. Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Hatay'da yaptıkları çalışmadaki tespitlerini ve bundan sonra alınacak önlemlere ilişkin önerilerini bir rapor halinde parti yönetimine sunacak.

Komisyon üyesi milletvekilleri, Hatay'ın merkez ilçesi Antakya ile Samandağ, Defne ve İskenderun'daki incelemeleriyle ilgili bugün açıklama yaptı. Milletvekillerinin değerlendirmeleri şöyle:

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan: Teknik Komisyon'daki arkadaşlarımızla Hatay ve ilçelerini inceliyoruz. Burada yaşayan ve ölümcül felaketle karşı karşıya kalan insanların sahadaki malıyla, canıyla ilgili hukuksal ve teknik konuları, detaylı bir şekilde, ileride teminat altına alacak şekilde komisyonumuzun raporunu hazırlayacağız.

"YER SEÇİMİNE DİKKAT EDİLMESİ LAZIM"

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı: Meclis grubumuzun oluşturduğu Teknik Komisyon olarak Antakya'da, Samandağ'da, Defne'de ve İskenderun'da incelemelerde bulunduk. Deprem dolayısıyla yeni yerleşim alanları oluşturulacak. Yeni yerleşim alanları oluşturulurken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili de bir rapor hazırlayacağız. Özellikle yer seçimi konusuna dikkat edilmesi lazım. Planlama yaparken planlamanın tüm unsurlarının harfiyen yerine getirilmesi lazım. Ayrıca yerel yönetimler dışlanmadan bu sürecin yürütülmesi lazım ki yeni yerleşim alanları sağlıklı ve doğru planlanabilsin.

"JEOLOJİK, JEOTEKNİK ÇALIŞMALAR YAPILDIKTAN SONRA TOPLU KONUT YAPILMALI"

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin: Doğu Anadolu fay kuşağının en uç noktasında büyük yıkıma neden olan deprem, yeni yerler seçilirken fay zonundan uzaklaşılmasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yeni yerleşim alanları seçilirken fay zonlarından muhakkak uzak olarak seçilmelidir. Aynı zamanda jeolojik, jeoteknik ve mikro-bölgeleme çalışmaları yapıldıktan sonra bu alanlara toplu konut yapılmalıdır.

"KULLANILACAK MALZEME SEÇİMİ ÖNEMLİ"

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan: Teknik Komisyon olarak Hatay, İskenderun, Antakya bölgesinde yapmış olduğumuz incelemelerle birlikte hem yer seçiminin önemine istinaden hem de kurulacak yeni şehirlerin daha güvenli yapılar olması açısından, kullanılacak olan malzemelerin seçimine kadar aslında bundan sonra dikkat edilmesi gerekiyor. Hangi yöntemle inşaatların yapılacağı, bölgeye uygun inşaat tekniklerinin, inşaat yöntemlerinin seçilip seçilmeyeceği ilgili de bundan sonraki süreçte tespitlerimize ve çalışmalarımıza, gözlemlerimize devam edeceğiz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Kahramanmaraş Deprem Hatay Güncel Haberler

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Serik, Döşemealtı 25-26 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Beypazarı, Sincan, Bala 25-26 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 25 Temmuz günün maçları nereden izlenir? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 12. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 26 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 26 Temmuz burç yorumları nedir? RUZOMBEROK- TRABZONSPOR MAÇI CANLI İZLE #128308 Ruzomberok- Trabzonspor maçı şifresiz mi, hangi kanalda, saat kaçta? Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri için imza töreni düzenledi! Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri ile kaç yıl anlaştı?
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title