Bosna Savaşı'nın kurbanlarından 4 kişinin daha kimliği tespit edildi - Haberler
Haberi Paylaş

Bosna Savaşı'nın kurbanlarından 4 kişinin daha kimliği tespit edildi

AA - Ahmet Nurduhan - Güncel
 - Güncelleme:
Bosna Savaşı'nın kurbanlarından 4 kişinin daha kimliği tespit edildi

Bosna Savaşı'nda Srebrenitsa ve Bratunac'da öldürülen 4 soykırım kurbanının daha kimliği belirlendi.

Bosna Savaşı'nda Srebrenitsa ve Bratunac'da öldürülen 4 soykırım kurbanının daha kimliği belirlendi.

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünden yapılan açıklamada, kimlikleri tespit edilen 4 kişiden 3'ünün Srebrenitsa'da, 1'inin ise Bratunac'da öldürülen Müslüman Boşnaklar olduğu bildirildi.

DNA analizi ve aile üyelerinin tespiti sonrası kimlikleri belirlenen kurbanların, 1995'te Srebrenitsa'da öldürülen 1975 doğumlu ikiz kardeşler Samir - Semir Hasanovic, 1938 doğumlu Salcin Sinanovic ve 1993'te Bratunac'da öldürülen 1927 doğumlu Hadzira Johic olduğu aktarıldı.

Srebrenitsa'da yaşananlar

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, 8 bin 372 Boşnak erkeği ise ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar toplu mezarlara gömüldü.

Srebrenitsa'da Sırp güçlerince öldürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen binlerce soykırım kurbanının, daha sonra başka yerlere nakledildiği biliniyor.

Soykırımdan sonra açılan toplu mezarlardan çıkarılan ceset kalıntıları tam olmasa da binlerce aile, sevdiklerinin bulunabilen birkaç kemiğini toprağa veriyor.

Aradan neredeyse 27 yıl geçmesine rağmen 1000'e yakın soykırım kurbanının cesedine henüz ulaşılamadı. ???????

AA / Ahmet Nurduhan - Güncel

Srebrenitsa Müslüman Soykırım Dna Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title