Haberler

Bitlis Valisi Ustaoğlu: "Fuat Sezgin Son Yüzyıla Damgasını Vurmuş"

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, "Şems-i Bitlisi, İdris-i Bitlis, Fuat Sezgin ve Said Nursi gibi çok kıymetli şahsiyetleri yetiştiren bu topraklar, yüzyıllarca İslamiyet'tin merkezliğini yapmıştır.

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, "Şems-i Bitlisi, İdris-i Bitlis, Fuat Sezgin ve Said Nursi gibi çok kıymetli şahsiyetleri yetiştiren bu topraklar, yüzyıllarca İslamiyet'tin merkezliğini yapmıştır. Fuat Sezgin de son yüzyıla damgasını vurmuş ve ilim adına çok önemli hizmetler sunmuştur." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılını "Prof. Dr. Fuat Sezgin" yılı ilan etmesi kapsamında Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) tarafından "Bitlisli Bir İlim ve Bilim Adamı Olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin" konulu panel düzenlendi.

BEÜ Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panelin açılışında konuşan Vali Ustaoğlu, kentin yetiştirdiği değerlerden Prof. Dr. Sezgin için düzenlenen paneli çok önemli bulduklarını söyledi.

Memleketin adeta ulu bir çınarı kaybettiğini, bu topraklardaki insanların onun hakkında bilgi sahibi olması için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ustaoğlu, şöyle konuştu:

"Onun bıraktığı yerden yeni Fuat Sezgin'ler yetişsin istiyoruz. Sezgin'i okullarımızda ve farklı yerlerde yapacağımız etkinliklerle toplumumuzun her kesimine tanıtacağız. Bu topraklar kıymetlidir. Bölgemiz çok önemli bilim adamları yetiştirerek milletin hizmetine sunmuş. Şems-i Bitlisi, İdris-i Bitlis, Fuat Sezgin ve Said Nursi gibi çok kıymetli şahsiyetleri yetiştiren bu topraklar, yüzyıllarca İslamiyet'tin merkezliğini yapmıştır. Fuat Sezgin de son yüzyılla damgasını vurmuş ve ilim adına çok önemli hizmetler sunmuştur."

Sezgin'in Türkiye'de 1960 ihtilalinden sonra yurt dışına gönderilen 147 öğretim görevlisinin arasında yer aldığını aktaran Ustaoğlu, "Sezgin, günde 17 saat çalışan idealist bir hocamız. Gecenin geç saatlerine kadar ilim için çalışan çok kıymetli bir hocamızdır. İslam Bilim Tarihi diye yazdığı eser, şuan en kıymetli eserlerimizin başında geliyor. 60'ın üzerinde ülke gezmiş, 100 binlerce eser incelemiştir. Onu tanıtma adına çok güzel çalışmalarımız olacaktır." diye konuştu.

BEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sabir Rüstemli de Sezgin'in Bitlisli bir ilim ve bilim adamı olduğunu hatırlatarak, "Sezgin, birkaç ay önce dünyasını değiştirdi. Onu rahmet ve minnetle anıyoruz. Üniversitede böyle bir panelin düzenlenmesinden son derece mutluyum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Onu tanıtma adına çalışmalarımız devam edecektir." ifadelerini kullandı.

BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş moderatörlüğünde başlayan panelde, Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Barca ile öğretim görevlileri Mehmet Zahid Kuldaş ve Naci Özsoy birer sunum yaptı.

Kaynak: AA / Güncel

Fuat Sezgin Bitlis Güncel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp 'başkanlık' planını anlatmış

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp "başkanlık" planını anlatmış

Bakmadan Geçme

Osmangazi köprüsü bayramda ücretsiz mi? Osmangazi köprüsü bayramda bedava mı, paralı mı? Çanakkale Köprüsü Kurban Bayramı'nda ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsü bayramda bedava mı? Marmaray bayramda kaça kadar açık? Kurban Bayram'ında İETT saatleri nasıl olacak? Kurban Bayramı seferlerine zam var mı? Kurban Bayramı uçak ve otobüs seferleri arttırıldı mı, zam yapıldı mı? FLÖRTE BAYRAM MESAJI! #9829 Flörte nasıl bayram mesajı atılır? #128242 Flörte mesaj atarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bayramda toplu taşıma ücretsiz mi 2024? Kurban Bayramı'nda Metro, Marmaray, Vapur, Metrobüs bedava mı? BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? Bayram namazı kaç rekat, bayram namazında kaç tekbir alınır? KURBAN BAYRAMI HEDİYE ÖNERİLERİ 2024: Kurban Bayramında ne hediye alınır? Bayram'da nöbetçi eczaneler hangileri? Kurban Bayram'ında hangi eczaneler açık olacak? KURBAN ETİ NASIL DAĞITILIR? Kurban Bayramı'nda etler kimlere verilmeli? Trendyol Go bayramda çalışıyor mu? Trendyol Go Kurban Bayramı'nda açık mı, sipariş veriliyor mu? Mutfak Bahane Seda kimdir? Mutfak Bahane Seda kaç yaşında, nereli? Seyithan İzsiz neden istifa etti? İYİ Parti İstanbul Milletvekili Seyithan İzsiz neden istifa etti, ne oldu? Kurban Bayramı namazı hangi gün? Kurban Bayramı namazı ne zaman, bayramın kaçıncı günü, saat kaçta kılınacak? SON DAKİKA: Muğla'da yangın mı çıktı? Muğla'daki orman yangını söndürüldü mü?
Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title