Haberler

Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu: "Milli Mücadelede yer alan kadınlarımızın hayat...

KIRŞEHİR (İHA) – Kadına karşı oluşan şiddet olaylarının etkisiyle Kırşehir Belediyesi, Milli Mücadeleye destek veren kadınların görselleri ve hayat hikayelerinin yer aldığı sanatsal faaliyetle 'Şiddete Hayır' dedi.

KIRŞEHİR (İHA) – Kadına karşı oluşan şiddet olaylarının etkisiyle Kırşehir Belediyesi, Milli Mücadeleye destek veren kadınların görselleri ve hayat hikayelerinin yer aldığı sanatsal faaliyetle 'Şiddete Hayır' dedi.

Kırşehir'de kent park alanında Milli Mücadele kadınlarının fotoğrafları ve hayat hikayeleri halk tarafından da ilgi ile karşılanıyor.

Yunan ordusu tarafından Milli Mücadele dönemlerinde Çanakkale'de bilgi almak istediği Nazife kadından, Kurtuluş savaşına katılan Binbaşı Ayşe'ye, kadın hakları ile ilgili yazılarıyla Milli Mücadele döneminde tanınan Halide Edip Adıvar'a, Erzurum'da Aziziye Tabyası'nın savunmasında kahramanca vuruşan Nene Hatun'a kadar görseller ressamlar aracılığıyla hazırlanarak şehirde kent park girişine Türk Bayrağı logosuyla asıldı.

Kırşehir Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu, Milli Mücadeleye destek veren kadınların hayat hikayelerinin geçmişle gelecek arasında köprü olduğunu söylediği açıklamasında;

"Milli Mücadeleye destek veren kadınların hayat hikayelerini alarak şehrimizde kent parkta sergilenmesi gerektiğini düşündük. Bu nedenle de sanatsal bir çalışma yapıldı. Sağ olsunlar sanatçı arkadaşlarımız da bizlere destek verdi. Son günlerde Türkiye'de kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için bu tür çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Kent parkta sergilenen kadınlarımızın Kurtuluş Savaşında verdiği mücadeleyi de anlattık. Usta merhum Neşet Ertaş'ın da dediği gibi 'Kadınlar, insandır biz insanoğlu'düsturu ile sergiliyoruz"dedi.

Öte yandan Cacabey Meydanında yer alan ve üzerinde nota işareti olan görselde de merhum Neşet Ertaş, babası Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan, Aşıkpaşa, Yunus Emre gibi hayatını müziğe ve kültüre adayan Kırşehir'in değerleri yer alıyor. - KIRŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Halide Edip Adıvar Kırşehir Haberler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title