Haberler

Ayvalık'ta Muhtarlar Günü Kutlandı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 19 Ekim Muhtarlar Günü ilçe merkezinde gerçekleşen bir törenle kutlandı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde; 19 Ekim Muhtarlar Günü ilçe merkezinde gerçekleşen bir törenle kutlandı.

Önceki yıl yayımlanan Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim tarihinin "Muhtarlar Günü" olarak ilan edilmesinin ardından Ayvalık'ta bu yıl üçüncü kez düzenlenen kutlama programı kapsamında Ayvalık Muhtarlar Derneği tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Törende, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı Rahmi Gençer Muhtarlar Derneği Başkanı Yener Koşvar, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, kurum müdürleri, daire amirler, mahalle ve köy muhtarları ve vatandaşlar hazır bulundu.

Törende konuşan Ayvalık Muhtarlar Derneği Başkanı ve 150 Evler Mahallesi Muhtarı Yener Koşvar, muhtarların toplum için önemine işaret ederek, "Muhtarlık kurumunun kuruluş günü olan 19 Ekim tarihinin 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile 'Muhtarlar Günü' olarak kutlanmasına karar verildi. Bu önemli ve anlamlı günün 'Muhtarlar Günü' olarak ilan edilmesinde bizlere desteğini esirgemeyen, her zaman yanımızda olan Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, gazi meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza, valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza saygılarımızı ve şükranlarımızı sunuyorum" dedi.

19 Ekim 1829 Yani bundan tam 188 yıl önce. Osmanlı Sultanı 2. Mahmut'un fermanıyla ülkemizde ilk seçimi yapıldığına dikkat çeken törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; "Bu mahalli bir seçimdi ve ilk kez muhtarlar seçildi. Ulu Önder Atatürk, milletiyle el ele vererek Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduktan ve devrimlerden sonra, günümüze gelinceye kadar demokrasiye yönelik çok önemli adımlar atıldı. Denilebilir ki, demokrasiye geçişimiz muhtarlık sayesinde olmuştur. Vatandaşlarımızın oylarıyla seçilen muhtarlar, Cumhuriyet tarihimiz boyunca köy ve mahallelerimizin en önemli temsilcisi olmuşlar ve olmaya da devam ediyorlar. Bu nedenle, muhtarlık kurumunu yaşatmaya, muhtarlarımıza destek olmaya, sahip çıkmaya mecburuz. Çünkü eğer demokrasimizi daha da ileriye taşımak istiyorsak, bu bir bakıma muhtarlarımız sayesinde de olacak demektir. Muhtarlar gönüllülük esasına göre çalışırlar ve çözümlere katkı sunmak için toplumun sesidirler. Ayvalık Belediyesi olarak, ilçemizde bütün kurum ve kuruluşlarla olduğu gibi, Türk demokrasi tarihinin seçimle iş başına gelen, seçilmişlerin en yerel birimi olan tüm mahalle muhtarlarımızla birlikte, tam bir dayanışma ve uyum içinde çalışıyoruz. Gerek milleti gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten muhtarlarımıza, bu özel günlerinde, gerçekleştirdikleri hizmetlerden dolayı şükranlarımı sunuyor, görevlerinde başarılar diliyorum " dedi.

Program halk oyunları gösterilerinin ardından Türk Kızılay'ı Ayvalık Şubesi tarafından düzenlenen lokma hayrı ile sona erdi. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk Rahmi Gençer Balıkesir Ayvalık Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

İzmir'de elektriğe akımına kapılarak can veren 2 kişinin sudan çıkartılma görüntüleri ortaya çıktı

İzmir'de elektriğe akımına kapılarak can veren 2 kişinin sudan çıkartılma görüntüleri ortaya çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title