Haberler

Ardahan'da kültür-sanat günleri

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Yenimahalle'deki Kademeye ek kapalı araç parkı yapım çalışmasını yerinde inceledi.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Yenimahalle'deki Kademeye ek kapalı araç parkı yapım çalışmasını yerinde inceledi.

Ardahan Belediyesi ev sahipliğinde, "Türkiye Ardahan'da Buluşuyor" sloganı ile 3-6 Ekim tarihlerinde Kültür-Sanat Günleri etkinliği düzenlendi.

Belediye Başkanı Faruk Demir'in özel çaba ve gayretleri sonucu düzenlenen Kültür ve Sanat Günleri etkinlikleri, 3 Ekim Perşembe günü, CHP Genel başkan yardımcısı Yıldırım Kaya, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Parti Okulu Eğitmeni Derya Şentürk, 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP İlçe Belediye Başkanları, CHP İlçe Başkanları, sanatçılar, partililer, STK Başkanları ve vatandaşları katılımıyla CHP Ardahan İl başkanlığını ziyareti ile başladı.

İl Başkanlığı ziyaretiyle başlayan etkinlikler kapsamında heyet Ardahan Belediyesini ziyaret etti. Misafirlerini makamında kabul eden Belediye Başkanı Faruk Demir, Ardahan Belediyesinin dünü ve bugünü hakkında bilgi paylaştı. Heyet daha sonra Belediye Başkanı Faruk Demir ile birlikte Yenimahalle'de Ardahan Belediyesi tarafından 30 yıl sonra yeniden onarıma alınan kademe birimimin temelini attı. Ardahan Kalesini ve Kura Köprüsünü ziyaret eden heyet, Dursun Akçam Kültür Evinde düzenlenen Kültür Sanat Günleri etkinliğine katıldı.

Dursun Akçam Kültür Evi'nde ki açılış programında konuşan Belediye Başkanı Faruk Demir, bu tür etkinliklerle Ardahan'ı gelecekte kültür sanat kenti yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Etkinliklerinde Ardahanlı yazarlar Dursun Akçam ve Ümit Kaftancıoğlu'na da yer vereceklerini dile getiren Demir, "Belediye olarak bu tür etkinliklere tam destek veren bir anlayışa sahibiz. Bizim Ardahan için yapacak çok işimiz var. Bizler kentin kültürünü korumak için kültür sanat günlerini düzenlerken aynı zamanda mimari yapısına da sahip çıkıyoruz. Bu bizim ilk çalışmamız. Bundan sonrakilerin daha iyi olacağı müjdesini verebilirim" diye konuştu.

Konuşmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye ve Dünyada ki ekonomik gelişmeleri konulu bir sunum yaptı. Tayfun Talipoğlu'Nun eşi Nihal Bayram'a plaket takdim edildi ve gece Burhan Yıldırım konseriyle son buldu.

Kültür-Sanat Günleri etkinliklerinin ikinci gününde ise Ardahan'ın tarihi yerleri gezildi. Akşam Dursun Akçam Kültür Evi'nde Yerel Yönetimler ve Kadın konulu panel de Başkan Faruk Demir, Neptün Soyer, Başak Kamacı Budak ve Özlem Karadaroğlu konferans verdi. İkinci gün etkinliklerinin sonunda Cemal Uçarman'ın yazdığı tek perdelik tiyatro gösterisi sunuldu, Gökhan Temur konser verdi.

Etkinliklerin üçüncü günü tarihi Ardahan Köprüsünde başladı. Canlı heykel gösterisinin yapıldığı etkinlikte yazarlar okurla buluştu. Etkinlik köprü üzerinde devam ederken, Yerel Yönetimler ve Kültür Sanat konulu panel için katılımcılar Dursun Akçam Kültür Evi'ne geçti. Burada ki panelde Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ve Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel konferans verdi. Üçüncü gün etkinlikleri Malakan Belgeseli gösterimi, Turgay Demir konseri ve Şiir dinletisiyle sona erdi.

Etkinliklerin son günü ise Tarihi Ardahan Köprüsünde start aldı. Stantların açılışının yapıldığı etkinliğin ardından yazarlar ve sanatçılar eserlerini sergiledi. Dolu dolu geçen dördüncü gün etkinlikleri, Akşam Dursun Akçam Kültür Evi'nde düzenlenen Ardahan'ın yetiştirdiği Değerlerin Anlatımı, Ümit Kaftancıoğlu Anması, Konser ve Şiir dinletileri tamamlandı. Dört gün boyunca dolu dolu geçen etkinliklere katılım yoğun oldu.

Etkinlikler kapsamında Ardahan'a gelen Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, konuşmacı olarak yer aldığı panelde verdiği konferansla çocukların yüzünü güldürdü. Sengel, gezip gördüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nin mükemmel topraklarında hissettiği duyguyla, Doğu ve Batı'yı buluşturan son derece önemli bir projeyi gündeme taşıyarak; 'Gönül Dağı Kardeşlik Bağı' Projesi'nin teklifini sundu. Başkan Sengel'in bu projesine Ardahan Belediyesi'nden tam destek gelirken; proje tüm katılımcılar tarafından da dakikalarca alkış aldı. Başkan Sengel, panelde sunmuş olduğu proje ile Ardahan'ın çocuklarını yaz tatilinde Efes Selçuk'un çocuklarıyla buluşturmak istediğini belirtti. "Gönül Dağı Kardeşlik Bağı" Projesi ile Ardahanlı öğrenciler yaz tatillerinde Efes Selçuk'u hem tanıyacak, hem de kentin çocuklarıyla kardeşlik bağı kuracak.

Bir arada yaşama kültürünü çocuklarda geliştirmeyi, Efes Selçuk'u Türkiye'nin doğusunda yaşayan çocuklara tanıtmayı amaçlayan projenin kendisini çok heyecanlandırdığı ifade eden Başkan Sengel, "Ardahan Belediyesi tarafından düzenlenen Ardahan Kültür Sanat Günleri ülkemiz için önemli bir projenin başlamasına da vesile oldu. Düşündük ki Efes Selçuk ile doğunun bu güzel kenti arasında bir köprü kuralım. Bu köprüyü de en sağlam şekilde çocuklarımızla kurabiliriz. Yaz tatilinde Ardahan'dan gelecek olan 20 öğrenci Efes Selçuk'ta Köy Akademilerimizin çocukları ile bir araya gelecekler. Onları bir hafta boyunca kentimizde misafir edeceğiz" dedi. - ARDAHAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yenimahalle Faruk Demir Ardahan Güncel Haberler

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title