Haberler

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'tan "Dershane" Açıklaması

Güncelleme:

AYM Başkanı Kılıç, dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili, "O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı, epeydir üyelerimizde." dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyle ilgili, "O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı, epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz yapılacaktır." dedi.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya'nın yemin törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç katıldı. AYM Başkanı Kılıç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşıladı.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kılıç baş başa görüştü. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı makam aracına kadar uğurlayan Kılıç, daha sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

"SADECE ÇAY İÇTİK, ÇAYIN DIŞINDA HİÇBİR ŞEY OLMADI"

Görüşmeye ilişkin soru üzerine Kılıç, "Yemin töreninde ya da kuruluş yıl dönümünde Sayın Cumhurbaşkanları odamıza gelerek orada protokol yetkilileriyle birlikte bir sohbet oluyor. Şu anda yaptığımızda bu çerçevede cereyan etmiş bir şeydir. Mahkememizin sorunlarıyla ilgili, genel sorunlarla ilgili bir sohbet oldu. Onun dışında fazla bir anlam yüklemeyin. Sadece bir çay içtik, çayın dışında hiçbir şey olmadı" şeklinde konuştu.

"GEÇMİŞ VE GELECEKLE İLGİLİ BİR TESPİT YAPMAYI ARZU EDERİM"

"Son hitabınız mıydı yoksa bir tören ve konuşma bekliyor muyuz?" sorusuna Kılıç, "Şu anda karar vermiş değiliz, önümüzde yeni bir başkan seçiminin süreci var. Onu da hallettikten sonra inşallah basın mensuplarımızı da davet etmek suretiyle bugüne kadarki -ben 8 yıl başkanvekilliği, 2 dönem başkanlık yapmış ve hemen hemen 16 yıla yakın bir süre yöneticilik yapmış olan birisiyim- geçmişteki Anayasa Mahkemesi ve bugünkü Anayasa Mahkemesi'nin durumu hakkında bir tespit yapmayı arzu ederim. O çerçevede önümüzdeki günlerde belki basın mensuplarımızı davet etmek suretiyle böyle bir sohbet imkanı bulacağız diye düşünüyorum" karşılığını verdi.

Bugünkü törende yaptığı konuşmaya ilişkin sorular üzerine Kılıç, "Konuşmamda ifade ettiğim gibi önemli olan şu anda Anayasa Mahkemesi'nin hak ve özgürlük mahkemesine dönüşmüş olması. Benim için önemli bir gelişme bu. Çünkü biz daha önce sadece yasaların Anayasa'ya uygunluğu konusunda bir denetim yaparken, bugün temel hakların artık denetimini yapan, onu koruyan, kollayan ve güvencesi haline gelen bir kurumun temel hak ve özgürlükler mahkemesine dönüşmesini görüyoruz" dedi.

DERSHANELERİN KAPATILMASI

Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasayla ilgili düzenlemenin sorulması üzerine ise Kılıç, "O konuda raportörümüz raporunu hazırladı, üyelerimize dağıtıldı, epeydir üyelerimizde. Uygun bir süre içerisinde onun da gündeme alınması şüphesiz yapılacaktır. Bugün istatistikleri bugün verdim. İtiraz ve iptal davaları konusunda mahkememizde herhangi bir sorun yok. Biz bunu artık güncel yıl haline getirdik. Geçmişten kalan dosyamız artık yok denecek kadar az durumda. 2015 yılına devreden dosyalar da, 2014 yılının sonunda açılan davalar nedeniyle bir zorunluluk olarak bu yıla devretmiştir. Bu yönüyle bir sorun yok. En kısa sürede önemli davalar var, bunlar sonuçlandırılacak" ifadelerini kullandı.

"Siyasi hayata geçiş yapacağınıza yönelik spekülasyonlar görüşmede konuşuldu mu?" sorusuna ise Kılıç, "Hayır, bu konuda herhangi bir görüşmemiz olmadı" yanıtını verdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Başkanlık sistemi tartışmalarına yönelik de değerlendirme yapan Kılıç, "Güçler ayrılığı ilkesi hem parlamenter sistemde hem başkanlık sisteminde de var. Onun için ayrı özel bir anlam yüklemeye gerek yok. İkisinde de bu şey mümkün olur. Dolayısıyla o konuda herhangi bir görüşmemiz, konuşmamız da olmadı" dedi.

"Muhalefet Cumhurbaşkanı'nın seçim gezilerine çıkmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu söylüyor. Cumhurbaşkanı'nın seçim gezilerine çıkması konusunda görüşünüz nedir?" sorusu üzerine Kılıç, "İzin verirseniz Anayasa Mahkemesi olarak bu tür siyasi konuların içerisine girmenin çok doğru olmayacağı kanaatindeyim. Ben bu konuda susma hakkımı kullanayım" diye konuştu.

Başkanlık seçiminin tarihine ilişkin açıklama yapan Kılıç, "Yeni yasa, yasal düzenlemeler sonucunda 2 ay önceden başkanın seçilmesi gerekiyor. Bu süreci biraz aştık şu anda. Sanıyorum önümüzdeki günlerde bu gündemi yapmak suretiyle yeni başkanımızı da seçeceğiz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesi Haşim Kılıç Politika Güncel Haberler

'Ben bu Beren'i yerim' videosu tepki çekmişti! İddiaların odağındaki muhabir ayrıntıları paylaştı

"Ben bu Beren'i yerim" videosu tepki çekmişti! İddiaların odağındaki muhabir ayrıntıları paylaştı

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu 'şerefsiz' dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

TBMM'de küfürler havada uçuştu! AK Partili Ensarioğlu "şerefsiz" dedi, Beştaş'ın yanıtı da bir o kadar ağır oldu

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

500

Yorumlar (13)

kapkara:

BU KADAR ÇOK OKUMUŞ İŞSİZİN OLDUĞU BİR ÜLKEDE DERSANELER KAPANSA NE OLUR KAPANMAZSA NE OLUR. . .

11
5
yanıtYanıtla
alimobilWeb@haberler.com:

Dersaneler kapatılacak...talimat böyle. ..

11
5
yanıtYanıtla
dershanecimobilWeb@haberler.com:

daha neyi bekliyorsunuz kac ay oldu verin artik kararinizi da herkes ona gore hareket etsin.

12
0
yanıtYanıtla
s.yMobil-ANDROID:

Garibanlari düşünen yok,zengin için zaten sorun yok.zalimler icin yaşasın cehennem...

6
0
yanıtYanıtla
ElazizliMobil-ANDROID:

Adalet,adalet,adalet ve insaf

3
1
yanıtYanıtla
AL KAPAK:

Eğitimde hiçbir iyileştirme yapmadan sırf ben dedim olacak anlayışıyla dersaneleri kapatmak hangi akla ve hangi ahmaklara hizmettir acaba?

3
0
yanıtYanıtla
deli yürek:

işşallah dershaneler kapanmaz yüzbin insan ekmek yiyor birde ek ilave olmazsa zor biryerleri kazanmak hakimler vicdanları ile kara verir atanamayan çogu ögretmenin ekmek kaynagı merdiven altına inmesin 3 ay sonra seçim var yeni hükümet karar vermeli bu konuya mevlam görse neyler neylerse güzel eyler

3
0
yanıtYanıtla
Düriyem:

İflah olmaz bir akp. liyim ama dersaneler konusunda hükümet yanlış yapıyor. İki tane derece yapan oğlum var bunlara kaç soru çözdüreceğime hükümet mi karar verecek? Fakir fukaranın çocuğuna yazık olur zengin özel ders aldırıyor zaten.

3
0
yanıtYanıtla
KARA:

Dersaneler niçin çoğaldı? Gereksiz sayıda öğrencinin ortaokul ve lisede akademik eğitim alması, üniversite sayısının anormal boyutlarda olması, sınıfların pedagojiden yoksun olarak kalabalıklaştırılması, (böylece kalitenin yerlerde sürünmesi) sebebiyle değil mi? Konu cemaati ortadan kaldırmaksa lütfen başka yol arayın.

2
0
yanıtYanıtla
akifmobilWeb@haberler.com:

Bakalım neler olacak. Bunlar çok yakınlaştı birbirine akp yeni bir şantajın montajın peşinde olmasın sakın

2
0
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title