Haberler

Anadolu'nun Ortasında Bir Film Atölyesi

Kayseri'de tarihi dokusu ile ön plana çıkan Talas'ta, Belediye ve üniversite işbirliği ile asırlık bir konak film atölyesine dönüştürüldü Yücel Çakmak ismi verilen film atölyesi ile Anadol...

ESMA AYGÜN - Kayseri'de belediye ve üniversite  iş birliğiyle hayata geçirilen Yücel Çakmaklı Film Atölyesi Anadolu'da geleceğin sinemacılarını yetiştirmeye hazırlanıyor.

Talas Belediyesince yeniden düzenlenen tarihi Ali Saip Paşa Sokağı'nda restore edilen asırlık konak film atölyesine çevrildi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmişte Ermeni, Rum ve Türklerin birlikte yaşadığı ilçenin tarihi bir dokuya sahip olduğunu, ilçedeki değerleri ortaya çıkarmak için restorasyon çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Bu kapsamda tarihi Ali Saip Paşa Sokağı'ndaki 64 evin restorasyonunu tamamladıklarını anlatan Yıldırım, "Burayı bir turizm ve sanat sokağına dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Bunun için de sokağa çeşitli fonksiyonlar yüklüyoruz. Bunlardan biri de ünlü yönetmen Yücel Çakmaklı'nın adını verdiğimiz film atölyesi. Restore ettiğimiz bir konağı film atölyesi yaptık. Üniversitede okuyan gençlerimiz okulda öğrendiklerini bu atölyede pratiğe çevirme imkanı bulacaklar" diye konuştu.

Film atölyesinde eğitim alacak gençlerin sinema sektöründe söz sahibi olmalarını amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Öğrenciler okullarını bitiriyorlar, iş hayatına atılıyorlar. Bizler yerel yönetimler olarak onlara ne kadar kendilerini geliştirme imkanı veriyoruz ? Bu atölye yerel yönetim ile üniversitenin güzel diyaloğu sonucu ortaya çıktı. Anadolu insanı artık ezik bir şekilde sinema sektöründe yer almamalı. 'Biz de varız' diyebilmeli. Gençlerimizin önünü açmak, onlara bir ufuk sunmak istedik. Burası inşallah geleceğin sinema sanatçılarının, yönetmenlerinin yetiştiği bir atölye olacak."

Yıldırım, doğa ve tarihin buluştuğu, Ali Dağı'nın eteklerinde yer alan ilçenin adete bir film platosunu andırdığına dikkati çekerek, Talas'ın sinema sektörünce değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Anadolu sinemasını geliştirecek

Yücel Çakmaklı Film Atölyesi Koordinatörü Akif Kaya da atölyede, kamera, çekim teknikleri, senaryo yazımı, film yapım ve yönetimi gibi konularda dersler verileceğini, teorik uygulamaların pratiğe dönüştürüleceğini belirtti.

Atölyenin bağımsız sinemacılara destek vermeyi amaçladığını vurgulayan Kaya, "Sinema alanında Anadolu'da bir cazibe merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Anadolu'da sinemacılık yapılabilir bunu göstermeye çalışıyoruz. Sinema alanında hep istanbul konuşulur. Anadolu'nun çocuklarının da sinema sektöründe yer alabileceğini çalışmalarımızla göstermek istiyoruz. Talas, tarihi dokusuyla açık hava müzesi gibi bir yer. Çok sinematografik resimler verebiliyor. Yapımcıları buraya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Atölye çalışmalarına destek veren Anadolu Sinemacılar Derneği Başkan Yardımcısı Veysel Akşahin ise tarihi konakta 12 kişilik sınıflar oluşturduklarını, eğitimleri burada vereceklerini dile getirdi.

Akşahin, "Sinemaya ilgi duyan genç, yaşlı herkesi bekliyoruz. İletişim fakültesinden mezun olan bizler yeterli teorik bilgiye sahibiz. İstanbul'da farklı setlerde çalışmışlığımız var. Burada tecrübelerimizi gelecek kuşaklarla paylaşmak istiyoruz. Bilgilerimizi Talas'ın ortamından da yararlanarak sinema sektörüne taşımayı amaçlıyoruz. Özellikle belgesel sinemada farklı bir akım yaratmak istiyoruz. Gençlerle gerçekçiliğin ön plana çıkarıldığı bir akım oluşturmaya çalışacağız" ifadelerini kullandı. - Kayseri

Kaynak: AA / Güncel

Rifat Yıldırım Kayseri Talas Politika Güncel Haberler

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kaza geçirdi! Ekipler bölgeye ulaşmaya çalışıyor

Canlı anlatım! Kıran kırana maçta Fenerbahçe önde

Canlı anlatım! Kıran kırana maçta Fenerbahçe önde

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Tahran, yardım için Ankara'nın kapısını çaldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gereken her türlü desteği vermeye hazırız

Bakmadan Geçme

Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri! Galatasaray Fenerbahçe seyirci sayısı kaç? Galatasaray Fenerbahçe tribünlerinde kaç kişi var, kaç bilet satıldı? Bein Sports CANLI izle! (GALATASARAY-FENERBAHÇE) Bein Sports kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki!
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title