Haberler

Afrika CEO Forumu: Afrika'da iş imkanları ve uluslararası rekabet tartışıldı

Güncelleme:

Afrika'da iş imkanlarını artırmak, ticaret ve uluslararası rekabeti geliştirmek amacıyla düzenlenen Africa CEO Forumu sona erdi. Ruanda'nın ev sahipliğinde gerçekleşen forumda, Afrika'nın sorunları ve geleceği üzerine konuşmalar yapıldı. Devlet başkanları, iş insanları, bankacılar ve siyasetçiler, panel ve oturumlarda bir araya gelerek, yapay zeka, dijital dönüşüm, ticaretin artırılması gibi konuları ele aldı.

Afrika'da iş imkanlarını artırmak, ticaret ve uluslararası rekabeti geliştirmek amacıyla düzenlenen Africa CEO Forumu sona erdi.

Ruanda'nın ev sahipliğinde başkent Kigali'de dün başlayan forumun kapanışında konuşan Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Afrika ülkelerinin çözmesi gereken sorunları olduğuna dikkati çekti.

Kagame, "Özellikle Afrika'yı pek çok şeyden mahrum bırakan, kıtamızın kaynaklarını sömüren, kaynaklarımızı Afrikalıların faydasına kullanmak yerine kıta dışına çıkaran bir tarihimiz var. Tüm bunlarla birlikte tarihimizde geçmişte yaşanan acılardan ve farklı trajedilerden kaçınmamız ve mağduriyet duygusunu çok geride bırakmamız gerekiyor. Geçmişin kurbanı olduğumuz gerçeğinin tuzağına düşemeyiz." ifadesini kullandı.

Afrika'nın doğal kaynakları ve insan kaynağına dikkati çeken Kagame, Afrikalıların olmaması gereken bir yoksulluğu yaşadığını belirtti.

Kagame, "Kıtamızda hala yapacak çok işimiz var ve birbirimizi suçlamamız ya da parmakla göstermemiz işimize yaramaz. Artık gerçek şu ki biz sadece anı yakalayıp halkımıza ve dolayısıyla tüm Afrika'ya fayda sağlamak için yapmamız gerekeni yapmalıyız." dedi.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, liderliğin aileden başladığına işaret ederek, hızlı ve doğru karar alma mekanizmaları kurulması gerektiğini vurguladı.

Çin'i örnek gösteren Ruto, bu ülkenin hızlı karar alma mekanizmasıyla kısa süre içinde dünyanın önde gelen ekonomisi haline geldiğini hatırlattı.

Ruto, "Ben bir karar almak istediğimde etrafımdakiler bana seçimi hatırlıyor. Ben yeniden seçilmek için seçilmedim, ben ülkemi dönüştürmek için seçildim." diye konuştu.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Afrika'nın daha çok olumsuz imajlarla temsil edildiğini belirterek, güvenlik sorunlarının çözülmemesi ve terör saldırılarının kıtayı halen olumsuz etkilediğini kaydetti.

Nyusi, güvenlik sorunlarının çözümü için en iyi silahlardan birinin diyalog olduğunun altını çizerek, bu noktada işbirliği çağrısı yaptı.

Africa CEO Forumu

Africa CEO Forumu, bu yıl Kigali'de düzenlendi. Ruanda daha önce 2019'da foruma ev sahipliği yapmıştı.

Afrika'nın ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen devlet başkanlarının yanı sıra 3 bine yakın iş insanı, bankacı, yatırımcı, girişimci, siyasetçi ve bakan, iki gün boyunca düzenlenen panel ve oturumlarda kıtanın geleceğini tartıştı.

Forumda, yapay zeka ve iş dünyası işbirliği, dijital dönüşüm, kalıtsal sorunlara çözümler, ticarette sınırların kaldırılması ve sınır ticaretinin artırılması gibi başlıklarda farklı konular konuşuldu.

Kaynak: AA / Güncel

Dijital Dönüşüm Afrika CEO Ekonomi Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ne konuştular? CHP lideri Özel'den emekli ve asgari ücretliyi umutlandıran sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ne konuştular? CHP lideri Özel'den emekli ve asgari ücretliyi umutlandıran sözler

Melih Gökçek 'Arsaları sattım' dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Melih Gökçek "Arsaları sattım" dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

Bakmadan Geçme

Hababam Sınıfı Tatilde oyuncuları kimler? Hababam Sınıfı Tatilde konusu nedir? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman çekildi? Hababam Sınıfı Tatilde ne zaman, nerede çekildi? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi oyuncuları kim, konusu ne? Hep Yek 4: Bela Okuma Altan filmi ne zaman, nerede çekildi? 14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olay ne, nerede oldu? Şahıslar tutuklandı mı? 2024 Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak? YKS tercih kılavuzu 2024 ne zaman yayınlanacak? Gabriel Paulista saat kaçta İstanbul'a gelecek? Beşiktaş ile anlaşan Paulista ne zaman geliyor? Hz Yasuo neden hapse girdi? Mustafa Yavuz neden cezaevine girdi, sebebi ne? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! CİNSİYET NE ZAMAN BELLİ OLUR? Bebeğin cinsiyetini ne belirler? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 12-13 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! 14 Haziran BİM AKTÜEL! Bim'de bu hafta neler var? Dzeko Fenerbahçe'den gidiyor mu? Dzeko Fenerbahçe'den gidecek mi, hangi takıma gidecek? 13 Haziran Perşembe 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 13 Haziran burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 12 Haziran günün maçları nereden izlenir? Ereğli Belediyesi hangi parti? Ereğli Belediye başkanı hangi partiden seçilmiştir? İşte 2024 Zonguldak Ereğli yerel seçim sonuçları!
Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title