Haberler

AB, Bosna-Hersek ile katılım müzakerelerine başlama kararı aldı

Güncelleme:

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Avrupa Birliği'nin (AB) Bosna Hersek ile katılım müzakerelerine başlama kararının vatandaşlar için teşvik edici bir adım olduğunu belirtti. Schmidt, BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen Bosna-Hersek oturumunda üye ülkeleri bilgilendirdi.

NEW Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Avrupa Birliği'nin (AB) Bosna Hersek ile katılım müzakerelerine başlama kararının vatandaşlar için teşvik edici bir adım olduğunu belirtti.

Schmidt, BM Güvenlik Konseyinde düzenlenen Bosna-Hersek oturumunda üye ülkeleri bilgilendirdi.

Bosna-Hersek'e ilişkin çok sayıda sınama ve tutulmayan sözler bulunduğuna işaret eden Schmidt, bu bağlamda AB Konseyinin Bosna-Hersek'le katılım müzakerelerine başlama kararının olumlu bir haber olduğunu dile getirdi.

Schmidt, bunun jeopolitik anlamda yerinde bir karar olduğunu ifade ederek, Bosna-Hersek halkının savaş korkusuyla yaşadığını, barış ve istikrara ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

AB kararının vatandaşlar için ileriye dönük ortak bir hedef de belirleyebileceğine işaret eden Schmidt, "AB'nin üyelik müzakereleri açma kararı teşvik edici." dedi.

Schmidt, insanların çok yüksek sayılarda Bosna-Hersek'ten ayrıldığını, AB'nin kararının kalma anlamında da teşvik edici olabileceğini söyledi.

Son on yılda yaklaşık 600 bin kişinin ülkeyi terk ettiğini bildiren Schmidt, Bosna-Hersek için genç ve dinamik nüfusun büyük önem taşıdığına işaret etti.

Schmidt, Bosna-Hersek'in istikrarının sağlanması için reformların genişletilmesi ve hızlandırılması gerektiğini, Barış Anlaşması'nın tam olarak uygulanmasının başlangıç noktası teşkil edeceğini belirtti.

"AB müzakerelerinin açılması dönüm noktası. Ancak tehlike altında olan bir dönüm noktası." uyarısında bulunan Schmidt, Bosna Hersek'teki entitelerden Sırp Cumhuriyeti ve diğerlerinin ilerlemelerinin, Dayton Barış Anlaşması'nın uygulanmasını tehdit ettiğini söyledi.

Schmidt, güven inşasının barış ve istikrar için şart olduğunun altını çizerek, "Srebrenitsa Soykırımı ve diğer suçları inkar etmek, savaş suçlularını yüceltmek sorunlu bir durum ve siyasetin bir aracı haline gelmiş durumda." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Avrupa Birliği Avrupa Birliği Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title