Haberler

3. Vefa Temalı Kısa Film Yarışması" Ödülleri Sahiplerini Buldu

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Birlik ve beraberliğimizle 16 Nisan'da yüksek bir 'Evet' çıkararak, daha güçlü bir Türkiye'ye ve daha güçlü yarınlara gideceğimize inanıyorum.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, "Birlik ve beraberliğimizle 16 Nisan'da yüksek bir 'Evet' çıkararak, daha güçlü bir Türkiye'ye ve daha güçlü yarınlara gideceğimize inanıyorum." dedi.

Eğitim-Bir-Sen tarafından sendikanın kurucu genel başkanı, şair ve yazar Mehmet Akif İnan'ın "Yeter bize 'vefa' elbiseleri" sözlerinden yola çıkarak, düzenlediği "3.Vefa Temalı Kısa Film Yarışması" ödül töreni Hacettepe Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Törende konuşan Erdem, 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de sivil toplum kavramının önemli olduğunu belirterek, eğitim sendikalarının öğretmenleri savunduğunu ve eğitim sistemlerinin işlevleriyle ilgilendiğini, Eğitim Bir-Sen'in başat bir rol oynadığını ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen'in, 28 Şubat'ta ve en son 15 Temmuz'da kirli ve karanlık olaylara, hainlere karşı hep dik durduğunu aktaran Erdem, "15 Temmuz'da bu millet tarihin en büyük ihanetini, en büyük terör eylemini, en büyük yalancı faaliyetini sergileyerek, eyleme geçen FETÖ'nün olaylarını altüst etmiştir. Eğitim-Bir-Sen, 15 Temmuz'da takdir edilecek dik duruşunu milletimizle birlikte yürüttü." diye konuştu.

"Her fırsatta eğitim kurumları ve eğitim kadrolarını karalayanların, 15 Temmuz darbe girişiminde, asıl direnişi gerçekleştirenler bu eğitim sisteminden geçmedi mi?" sorusuna cevap vermeleri gerektiğine işaret eden Erdem, "Asgari düzeyde eğitim gören öğrencisinden en yüksek eğitimi almış profesörüne kadar milyonlarca insan meydanlarda bir duruş sergilediler." değerlendirmesinde bulundu.

Erdem, "Birlik ve beraberliğimizle 16 Nisan'da yüksek bir 'Evet' çıkararak, daha güçlü bir Türkiye'ye ve daha güçlü yarınlara gideceğimize inanıyorum." dedi.

"16 Nisan'da 'Evet'"

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da korkmadan ve korkutmadan, ötekiliği tercih etmeden ve ötekileştirmeden, sataşma, çatışma ve kamplaşma yöntemlerinden kaçınarak çalıştıklarını belirterek, "Bir erdemliler hareketi olarak kurulan, Eğitim-Bir-Sen, 25 yıllık tecrübesini paylaşmayı, farklı sendikal tecrübelerle buluşmayı, dünyanın değişik bölge ve kıtalarındaki ülkelerinin eğitim sendikalarıyla kucaklaşmayı, dayanışmayı ve birlikte sendikacılık yapmayı hedefleyen bir ufuk ve vizyonla hareket ediyor." dedi.

Eğitim- Bir-Sen'in vesayet sistemine, antidemokratik süreçlere, bürokratik oligarşiye, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ), PKK'ya, DAEŞ'e ve diğer terör örgütlerine karşı sağlam duruşun şahidi olduğunu vurgulayan Yalçın, "Bu yapıların Eğitim-Bir-Sen'i, üyelerini ve yöneticilerini hedef almasını, yolumuzun doğruluğunun, yöntemimizin emek mücadelesine uygunluğunun, sendikamızın millet nezdindeki saygınlığının kanıtı ve tescili olarak görüyoruz." diye konuştu.

"Türkiye için 'Evet' diyoruz"

Konuşmasında, anayasa değişikliğine ilişkin referandumuna da değinen Yalçın, istikrarı sağlamak, çift başlılıktan kurtulmak ve gençlere siyaset hakkı için referandumda "Evet" diyeceklerini açıkladı.

Yalçın, şunları söyledi:

"Önümüzde 16 Nisan var. 16 Nisan Türkiye'de bir sistem değişikliğine geçişin tarihi olacak. İstikrarsızlık ve koalisyonlardan çok çektik. 25 yıllık emek için mücadele veren bir teşkilat olarak iki aylık süremiz içinde sadece 'Emek' için mücadele vermeyeceğiz, 'Evet, evet' deyip alanlara ineceğiz. 81 ilde halkımızla buluşarak bu sürecin en önemli taşıyıcısı olacağız. 'Evet' için bu ülkeyi omuzlamaya var mısınız? Büyük sendika için 'evet' güçlü Türkiye için 'Evet' diyoruz."

Bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri kısa film yarışmasının temasını "Vefa" olarak belirlediklerini anlatan Yalçın, yarışmaya üç bine yakın sinema emekçisinin destek olduğunu bildirdi.

Yarışmaya 218 film katıldı

Yönetmen İsmail Güneş'in jüri başkanı olduğu yarışmanın jürisinde sinema sanatçısı Perihan Savaş, gazeteci-yazar Haşmet Babaoğlu, sinema sanatçısı Ufuk Bayraktar, sinema yazarı Enver Gülşen ve gazeteci-sinema eleştirmeni Suat Köçer yer aldı.

Konuşmaların ardından dereceye giren filmlerin sahiplerine ödülleri takdim edildi. 218 filmin katıldığı yarışmada birinciliği "Sebat" filmiyle Mert Şansal, ikinciliği "Okul Yolu" filmiyle Pelin Uzun, üçüncülüğü "Kağıt Düşler" filmiyle Orhan Bağcı, kazandı.

"Mehmet Akif İnan Özel Ödülü'ne" "Zeytin Ağacı" filmiyle Ali Aktemur, "Erol Battal Teşvik Ödülüne" ise "Köksüz" filmiyle Ali Cabbar, layık görüldü.

Programa, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, Eğitim-Bir-Sen Onursal Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet Gündoğdu, 41 ülkeden 57 sendikanın temsilcileri katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Akif İnan Eğitim Bir Sen Orhan Erdem Türkiye Politika Güncel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

CHP heyetinden Kırşehir'deki altın arama çalışmalarına tepki: Madenlere saldırı durumundalar

CHP heyetinden Kırşehir'deki altın arama çalışmalarına tepki: Madenlere saldırı durumundalar

Filmleri aratmayan cinayet planı! Eski sevgilisini yeni sevgilisine öldürttü

Filmleri aratmayan cinayet planı! Eski sevgilisini yeni sevgilisine öldürttü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title