Haberler

17 yıldır binlerce insanın kanser kaydını yapan kadın, meme kanserinden erken teşhisle kurtuldu

Güncelleme:

17 yıldır binlerce insanın kanser kaydını yapan kadın, meme kanserinden erken teşhisle kurtuldu Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birimi'nde 17 yıldır çalışan 51 yaşındaki Seyhan Güven her gün kaydettiği onlarca kanser hastasından etkilenerek düzenli olarak kanser taramalarını yaptırdı.

17 yıldır binlerce insanın kanser kaydını yapan kadın, meme kanserinden erken teşhisle kurtuldu

SAMSUN - Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Kayıt Birimi'nde 17 yıldır çalışan 51 yaşındaki Seyhan Güven her gün kaydettiği onlarca kanser hastasından etkilenerek düzenli olarak kanser taramalarını yaptırdı. Akabinde meme kanseri olduğu öğrenen Seyhan Güven, erken teşhis ile hayata tutundu.

Sağlık Bakanlığı Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nde 32 yıldır devlet memuru olan Seyhan Güven çalıştığı Kanser Kayıt Birimi'nde her gün onlarca kanser hastanın kaydını yapıyor. Özellikle en çok rastlanan kanser türlerinden biri olan ve her 8 kadından 1'inde çıkan meme kanserinde erken teşhisin öneminin farkında olan Seyhan Güven düzenli olarak meme mamografisinde tarama testi oldu. 50 yaşındayken girdiği tarama testinde meme kanseri olduğu öğrenen Seyhan Güven, 8 ay tedavi görmesinin ardından tekrar işine döndü. Mamografinin sadece 5 dakika sürdüğünü ifade eden Güven, "Bu 5 dakikada hayatınızı çok büyük bir kısmını geri alabilirsiniz" dedi.

"Şuan hiçbir sıkıntım yok"

Süreci anlatan Seyhan Güven, "Bu kadar yıl içerisinde erkek ya da kadın fark etmiyor. Birçok kişiyi sistemimize kaydettik. Kayıtlarımızın sonucunda fark ettim ki meme kanseri kadınlarımız için çok önemlidir. O neden kendimde KETEM'lerde meme muayenesini yaptırıyordum. En son yaptırdığım muayene sonra bir kitlem olduğu ortaya çıktı. Bu kitle daha sonra biyopsi yaptırdım ve kanser olduğum ortaya çıktı. 8 aylık bir tedavi sonrasında işime geri döndüm. Şuanda aynı işimi tekrardan yapıyorum. Ben bugüne kadar 20 bine yakın kanser kaydı yaptım. Bunların da bir kısmının meme kanseri olduğunu bildiğim için kendimde kontrollerimi düzenli olarak yaptırıyordum. Bun kontrollerimin sonucunda meme kanseri olduğum ortaya çıktı. Daha sonra cerrahi oldum. Göğüs dokusu alınmadı. Daha sonra kemoterapi ve radyo radyoterapi gördüm. Şuan da hiçbir sıkıntım yok" diye konuştu.

"Birçok kadın bu kontrollere gitmekte çekiniyor"

Kadınlara çağrıda bulunan Seyhan Güven, "Çevremde konuştuğum kadınların birçoğu bu uygulamanın kişiye çok acı verdiğini düşündükleri için gitmediklerini ya da gittikleri zaman kendilerinde bir şey çıkacağının korkusunun yaşadıkları için gitmediklerini söylüyorlar. Bu içinde olan şeyi daha da ilerletiyorlar ve belki de farkında değiller. Bu korkularını yenmeleri ve ücretsiz olarak KETEM'e gelerek taramaya girmeleri gerekiyor. Bu işlem sadece 5 dakika sürüyor. Bu 5 dakikada hayatınızı çok büyük bir kısmını geri alabilirsiniz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İl Sağlık Müdürlüğü Samsun Seyhan Haberler

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Reisi'nin ölümünde çarpıcı detaylar! Kazanın ardından ajanlar gösterileri engellemek için sokaklara inmiş

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Bakmadan Geçme

Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 26 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 26 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Köpeklerin uyutulması nasıl oluyor? Köpek uyutma yöntemi nedir? En kolay Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvurusu ve gerekli belgeler Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor?
Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title