Haberler

Bursa Hayvanat Bahçesi 15'inci Yaşını Kutladı

Güncelleme:

Bursa'da Hayvanat Bahçesinin Soğanlı'daki yerleşkesinin 15. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nin Soğanlı'daki yerleşkesinin 15'inci kuruluş yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikler kapsamında hazırlanan aslanın beslenme saatindeki görüntüler ilgiyle izlendi.

Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Recep Altepe, bu dönem 16 türden 75 yeni hayvanı Bursa'ya getirdiklerini, fil, gergedan, penguen, fok gibi yeni türlerin Bursa Hayvanat Bahçesine kazandırılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kültürpark bünyesinde ilk olarak 1955 yılında kurulan ve eski barınakların ihtiyacı karşılamaması üzerine buradan taşınan Bursa Hayvanat Bahçesi'nin Soğanlı'daki 206 bin 600 metrekarelik yeni yerine taşınmasının 15'nci yılı kutlamaları Hayvanat Bahçesi'ndeki gösteri salonunda yapılan açılış töreni ile başladı. Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin yanı sıra Soğanlı'daki Hayvanat Bahçesi'ni 1998 yılında kente kazandıran ve halen bu konuda fahri danışmanlık yapan Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker, Hayvanat Bahçesi Danışmanı Koen Brouwer, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hayvanat Bahçesi'nin kuruluşu ardından bir süre ihmal edildiğini ancak, bu dönem yapılan çalışmalarla önemli mesafe aldıklarını söyledi. Hayvanat bahçesini Bursa'ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker'in gönüllü danışmanlığı ve Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği'nin de başkanlığı yapmış olan Koen Brouwer'ın danışmanlığında gerek teknik kapasite artırımı gerekse yeni hayvan türlerinin getirilmesi noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, şöyle dedi

Bursa'da nüfusun yüzde 90'ı artık merkezde yaşıyor. Dolayısıyla halkımızın günü beton yığınları arasında geçiyor. Bu nedenle nefes alacak, eğlenip, dinlenebilecek yeşil alanlar oluşturmak için yoğun çaba harcıyoruz. Hayvanat Bahçesi de bu yüzden bizim için önemli. Hem Hayvanat bahçesi içinde yeni alanların oluşturulması hem de zürafa, kanguru, mirket gibi 16 türde 75 yeni hayvanın getirilmesiyle bu alan daha da cazip hale gelmeye başladı. Yine fil, gergedan, penguen, fok gibi yeni türlerin getirilmesi yönündeki çalışmalarımız da devam ediyor. Biz Türkiye'nin en güzel hayvanat bahçesi Bursa'da olsun istiyoruz. Farklı türleri görmek için başka şehirlere gitmeye gerek kalmasın istiyoruz.

Hayvanat Bahçesi'ni Bursa'ya kazandıran dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker de, kuruluşun ardından gelişim noktasında bir süre kopukluk olduğunu ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin göreve geldiği ilk günden itibaren hayvanat bahçesine özel bir ilgi gösterdiğini söyledi. Saker, hayvanat bahçesinin bugünkü konuma gelmesine büyük katkı sağlayan Başkan Altepe'ye teşekkür etti.

Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı ise yapılan iyileştirmeler sonucunda 2009 yılında 291 bin 138 olan ziyaretçi sayısının 513 bin 762'ye, eğitim verilen öğrenci sayısının da 2 bin 133'ten 15 bin 753'e çıktığını vurguladı.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, Hayvanat Bahçesi'nin gelişimine katkı veren kişiler ile sponsor firmaların temsilcilerine teşekkür plaketi verdi. Daha sonra kuruluş yıldönümüne özel olarak hazırlanan resim sergisini gezen Başkan Altepe ve protokol üyeleri, aslanlar için özel olarak hazırlanan beslenme saatini izledi. Aslanın ağaçlara asılı yiyecekleri almak için yaptığı hareketler büyük ilgi gördü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Tahsin Erdem Recep Altepe Ak Parti Politika Güncel Haberler

Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek 'Koltuk' muhabbeti

Erdoğan-Özel görüşmesinde Kılıçdaroğlu'nu küplere bindirecek "Koltuk" muhabbeti

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Deniz Akkaya, devlet korumasındaki kızının odasında ikinci telefon buldu: Anneliğe dair bildiğim her şey darmadağın

Bakmadan Geçme

Zonguldak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Arefe günü resmi tatil mi? Arefe günü resmi tatil sayılır mı, tam gün mü, yarım gün mü tatil? Yozgat bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Van bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Kurban Bayramında kargolar çalışıyor mu? Kurban Bayramında kargolar dağıtım yapıyor mu, açık mı? Uşak bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çorum bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Batman bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çankırı bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Tunceli bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bartın bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Çanakkale bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Bursa bayram namazı saat kaçta 2024? Kurban Bayramı namaz vakti ne zaman? Diyanet il il Kurban Bayramı namaz saatleri! Kızılcık Şerbeti Meri kimdir? Kızılcık Şerbeti dizisine Şebnem Bozoklu dahil oldu! Emekli maaşları ne zaman yatacak? Emekli maaşları bayramdan önce mi, sonra mı yatacak 2024? Emekli maaşlarında son durum ne?
AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

AK Parti ile MHP arasında ipler nasıl gerildi? İşte baş döndüren süreçte tüm olup bitenler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title