Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

31.10.2013 12:27 | Son Güncelleme: 31.10.2013 12:27
Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Gümüşhane'de 2013 yılının son İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Dr.

Gümüşhane'de 2013 yılının son İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı Vali Dr. Yusuf Mayda başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İŞKUR Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, GTSO Başkanı İsmail Akçay ve diğer kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda 2013 yılında düzenlenen faaliyetleri değerlendiren Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, suça sürüklenmiş ve suç işleme eğiliminde olduğu tespit edilen 16-18 yaş arası gençler için servis elemanı kursu açtıklarını ve kursun Kasım ayında başlayacağını söyledi.

Gümüşhane'ye 2013 yılı için 1 milyon 250 bin lira mesleki eğitim ödeneği tahsis edildiğini kaydeden Aşıcı, 2013 yılında 155 işyerinde 188 işsize işbaşı eğitim programı düzenlediklerini, yılsonuna kadar bu rakamın 250 olması için çaba gösterdiklerini ifade etti.

TYP KAPSAMINDA BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLDİ

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ve Toplum Yararına Program (TYP) hakkında da bilgi veren Aşıcı, 2012 yılında 2 bin 63 kişinin bu programdan faydalandığını belirterek, 2013 yılında bin kişilik istihdam için 3 milyon 750 bin lira ödenek gönderildiğini, bununla Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların temizliği için 500 kişi, 17 Belediye'de altyapı ve çevre temizliği için 320 kişi, Köylere Hizmet Götürme Birliklerine de köylerin temizliği için 180 kişi istihdam edildiğini söyledi.

Gümüşhane'de yaptıkları işgücü piyasası talep araştırması sonuçlarını da kurul üyeleriyle paylaşan Aşıcı, Gümüşhane'de Maliye Bakanlığı kayıtları kullanılarak TÜİK tarafından hazırlanan Türkiye İşyeri Kayıt Sistemi üzerinden 2012 yılı kayıtları dikkate alınarak 10 ve daha fazla çalışanı olan 160 işyerinde yüzyüze görüşerek çalışmayı yaptıklarını söyledi.

GÜMÜŞHANE'DE EN FAZLA GARSON ARANIYOR

Çalışma sonucunda her 100 işyerinin 22'sinde açık iş olduğunu, her 100 işyerinin 44'ünde eleman temininde güçlük çekildiğinin tespit edildiğini dile getiren Aşıcı, bu işletmelerde en fazla aranan mesleklerin sırasıyla garson, fırıncı ustası, satış elemanı, tır-çekici şoförü, maden mühendisi, aşçı, kepçe operatörü, elektrikçi ve maden sondörü olduğunu kaydetti.

"OKULLARDA ÇALIŞANLARDAN HİJYEN EĞİTİMİ İSTENSİN"

Toplantıda söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş ise TYP ile okullarda görevlendirilen personelin okullar açılmadan işe başlamalarıyla ilgili kurum görüşünü aktarırken, okullarda görevlendirilen personelin mutlaka hijyen eğitimi alan personelden seçilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda, açıklanan işsizlik rakamlarının İŞKUR'daki kayıtlarla karşılaştırıldığında tutarlı olmadığını belirterek, bunun çözümü noktasında gerekli kurumlarla işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Genel olarak herkesin büro işi veya yüksek maaşlı iş aradığını, işsiz diye yanlarına gelenlere iş bulduklarını fakat işi beğenmediklerini kaydeden Vali Mayda, bu konuda toplumdaki algının değişmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan işin en iyi şekilde yapılması gerektiğinin altını çizen Vali Mayda, göç alan bir şehir haline gelen Gümüşhane'ye yeni fabrikalar açılacağını ve buna paralel yeni işgücüne ihtiyaç olacağını da sözlerine ekledi. - GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Gümüşhane'de İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı - Gümüşhane
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.9.2020 06:46:14. #1.14#
title