Gül, Sılva Onuruna Yemek Verdi

Gül, Sılva Onuruna Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği Gibi Türkiye'nin de Bir 'Barış ve Çağdaşlaşma Fikrini Simgelediğini' Belirterek, 'Türkiye'nin de Katılımıyla AB Yalnızca Daha Güçlü, Daha Müreffeh, Daha Güvenli Bir İşbirliği Alanı Olmakla Kalmayacak, Küresel Bir Aktör Olarak Erişimini ve İnandırıcılığını da Arttıracaktır' Dedi.

Gül, Sılva Onuruna Yemek Verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği gibi Türkiye'nin de bir ''barış ve çağdaşlaşma fikrini simgelediğini'' belirterek, ''Türkiye'nin de katılımıyla AB yalnızca daha güçlü, daha müreffeh, daha güvenli bir işbirliği alanı olmakla kalmayacak, küresel bir aktör olarak erişimini ve inandırıcılığını da arttıracaktır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ve eşi Maria Cavaco Silva onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Gül, yemekte yaptığı konuşmaya, Silva ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

Gül, Türk dış politikasının, ''çevresindeki sorunların çözümüne katkıda bulunmak, bölge halklarının refah içinde gelişmelerini sağlayacak barış ve istikrar ortamının oluşturulmasına yardımcı olmak'' hedefleri çevresinde şekillendiğini kaydederek, Türkiye'nin bu hedefe ulaşmak için üzerine düşeni yapmakta kararlı olduğunu vurguladı. Gül, bu anlayıştan hareketle, komşularla mevcut güçlüklerin karşılıklı çıkar temelinde halli yolunda son yıllarda önemli mesafe katedildiğine işaret etti.

AB'ye üyeliğin Türkiye'nin stratejik önceliği olduğunu söyleyen Gül, ''Avrupa Birliği'nin bir parçası olmak, Büyük Atatürk'ün işaret ettiği ve milletimizin gönülden benimsediği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma hedefimizde bir dönüm noktası teşkil edecektir. Zira, tıpkı Avrupa Birliği gibi Türkiye de bir barış ve çağdaşlaşma fikrini simgelemektedir'' diye konuştu.

Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva da konuşmasında, Türkiye ile Portekiz arasındaki ilişkilerin yüzyıllara dayandığını belirterek, bu sağlam dostluğun Atlantik İttifakı ve Avrupa Konseyi gibi örgütlerdeki ortaklıklarla kendisini gösterdiğini belirtti.

Portekiz'in Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği desteği tekrarlayan Silva, ''Bugünün Avrupası Türkiye'nin merkezi bir rol sahibi olduğu uzak ve yakın tarihin bir ürünüdür. Yarının Avrupasının, yani günümüzün ve geleceğin sorunlarıyla başa çıkabilecek, uluslararası sahnede daha güçlü, inanılır ve etkin olan, barış, güvenlik ve toplumsal ve ekonomik kalkınmayı güvence altına alabilecek bir Avrupa'nın, Türkiye'nin katkısına ihtiyacı vardır'' diye konuştu.

İki cumhurbaşkanı da konuşmalarının ardından kadeh kaldırdı.

Portekiz Cumhurbaşkanı Silva, yarın İstanbul'a geçerek ziyaretini sürdürecek.