Gökyüzünde Yılın Son Görsel Şölenine Az Kaldı! Göktaşı Yağmuru Geliyor

Gökyüzünde Yılın Son Görsel Şölenine Az Kaldı! Göktaşı Yağmuru Geliyor

Gökyüzünde yılın son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen "Geminid göktaşı yağmuru", 13-14 Aralık gecelerinde zirveye ulaşacak.

Işık yoğunluğunun az olduğu bölgelerde çıplak gözle izlenebilecek göktaşı yağmurunda, dünyaya saatte 120'ye yakın göktaşının düşmesi bekleniyor.

YILDA 8 GÖKTAŞI YAĞMURU YAŞANIYOR

Antalya'daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinin her yıl hazırladığı ve yılın en önemli gök olayları ile günlük olarak gezegenler, yıldızlar, Ay, Güneş ve Dünya'nın konumlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı Gök Olayları Yıllığı'na göre, yılda 8 kez göktaşı yağmuru yaşanıyor. Bu göktaşı yağmurları ocak ayında Quadrantid (Dörtlük), nisanda Lyrid (Lir), mayısta Eta Aquarid (Eta Kova), temmuzda Delta Aquarid (Delta Kova), ağustosta Perseid (Perse), ekimde Orionid (Avcı), kasımda Leonid (Aslan) ve son olarak Geminid (İkizler).

EN YOĞUNU İKİZLER

Gökyüzü görsel şölenleri arasında en öne çıkan ise Ağustos'ta, saatte 90'a kadar göktaşının izlenebildiği Perse ile 13-14 Aralık'ta gerçekleşecek olan ve saatte 120'ye kadar göktaşının izlenebileceği İkizler. İkizler meteor yağmurunun en etkin hali, bu yıl 13 ve 14 Aralık geceleri görülecek. 10-15 Aralık tarihleri arasında sürmesi beklenen görsel şölende, saatte 120'ye kadar meteor görülebilecek. Halk arasında "yıldız kayması" olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler göktaşı yağmurunu, 3200 Phaethon kuyrukluyıldızı oluşturuyor.

ÇIPLAK GÖZLE İZLENEBİLECEK

Mars ile Jüpiter arasında bulunan astroit kuşağındaki cisimlerin zaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerini belirten TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, böylece göktaşlarının güneş sistemine dağıldığını, bazılarının dünya üzerine düştüğünü, bunların çoğunun da atmosferde yandığını söyledi. Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında "yıldız kayması" olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında, ışık yoğunluğunun az olduğu yerlerde ve bulutsuz havada izlenebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Halil Kırbıyık, göktaşlarının atmosfere girerken yandığı için ışık çıkarttığını ve yıldız gibi göründüğünü ancak yıldızla hiçbir alakası olmadığını dile getirdi.

YORUMLAR (4)

  • BLA BLAA:
    KARA CÜNEYT BEY SİZ ÇOK BİLGİLİ BİRİ OLDUĞUNUZ İÇİN Mİ MÜSLÜMANLARI CAHİLLİKLE VE GERİ KALMIŞLIKLA İTHAM EDİYORSUNUZ? BENCE BU YAKLAŞIMINIZ BAHSETTİĞİNİZ CEHALETE DAHA YAKIN
  • ALBATROS:
    Çocukluğumdan Beri Yıldızların Kayışını Hep Merak Etmişimdir Bazen Uçak Bazen Roket midir Diye Gözlemlemişimdir.Ve Bugünlerde Finonuz Trump Ve Soytarısının İsrail'in Tüm Dünya Halklarının Yüreğini Yakarcasına Sahiplenmeye Çalıştıkları KUDÜS Yüregimizi Yangın Yerine Çevirmiştir Kinimizi Ayyuka Çıkarmıştır Ve O Kinimiz Milyarlarca Kayan Yıldızlar Gibi Hızlı Ve Yakıcı Bir Şekilde Madde İn Usa Nın Ve Finosu Trumpun Vede Soytarısı İsrail'in Üzerine Yağacaktır
    KARA CÜNEYT: bla bla bla. . . korkma haberde haber edilenden baska hic bir b. . . olmaz ben sana garanti veriyorum! Sadece müslümanlar ne kadar cahil ve geri kalmisliklarini biraz daha ortaya sererler ve bir kac ay sonrada olay kapanir gider.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.