Gezici Festival, 21. Yolculuğuna Çıkıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Gezici Festival, 21. Yolculuğuna Çıkıyor

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Kültür Sanat
Gezici Festival, 21. Yolculuğuna Çıkıyor

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Ankara’dan yola çıkacak Gezici Festival’in 21. yolculuğunda da yanında yer alıyor.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Ankara’dan yola çıkacak Gezici Festival’in 21. yolculuğunda da yanında yer alıyor.

Tüm filmlerin ücretsiz olarak gösterileceği festivalin bu yılki teması 'Güvencesiz Hayatlar'. Ankara Sinema Derneği’nin Kültür Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen festivalin seçkileri, daha iyi bir yaşam umudunun ortadan kalktığı bir dünyada insanlık durumuna odaklanıyor.

CAZ VE SİNEMA

Festivalin bu yılki sürprizi ise 'Caz ve Sinema' bölümü. ABD Büyükelçiliği'nin katkılarıyla hazırlanan bölüm, farklı dönemlerde görüntü ve caz arasındaki kültürel ve estetik ilişkiye odaklanıyor. Seyirciyi, beyazperdenin gerisinde kalmaya zorlanan siyahi müzisyenlerden makyajla yüzlerini siyaha boyayan beyaz oyunculara kadar uzanan maceralı bir yolculuğa çıkarıyor. Bölümde, canlı performans ve turne kayıtlarını içeren kısa filmlerin yanı sıra müzisyen karakterlere odaklanan iki önemli kurmaca film yer alıyor.

Seçkide, ‘Geç Kalan Hüzün’ (John Cassavates, 1961), ‘Pete Kelly'nin Şarkıları’ (Jack Webb, 1955), ‘Cab Calloway Söylüyor’ (Fred Waller, 1934), ‘Black and Tan Fantasy’ (Dudley Murphy, 1929), ‘Ben Webster Avrupa'da’ (Johanvan der Keuken, 1966), ‘Begone Dull Care’ (Norman McLaren, 1949), ‘Yağmur Yağınca’ (Charles Burnett, 1995) ve ‘Canlı Blues’ (Gjon Mili, 1944) hem sinema hem de müzikseverlerin beğenisine sunuluyor.

TÜRKİYE 2015

Gezici Festival'in klasikleşen ‘Dünya Sineması’, ‘Kısa İyidir’, ‘Çocuk Filmleri’ bölümlerinin yanı sıra ‘Türkiye 2015’de izleyicisiyle buluşuyor.

Seçkide, ilk gösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan ve Jüri Özel Ödülü’nü alan, Adana Altın Koza’da da En İyi Film dahil beş ödül kazanan Emin Alper imzalı ‘Abluka’, Ankara’daki ilk gösterimi festivalde yapılacak. Ben Hopkins imzalı ‘Hasret’, Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajlı filmi ‘Sarmaşık’, Zeki Demirkubuz'un yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı ‘Bulantı’ yer alıyor.

Ayrıntılı programın adresli internet sitesinden alınabildiği festivalin yolculuğu, Ankara’nın ardından 4 -7 Aralık tarihleri arasında Bursa’da ve 9 - 10 Aralık’ta Kastamonu'da devam edecek.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500