Filistin Lideri Abbas, Suriye-israil Barışından Umutlu

Filistin Lideri Abbas, Suriye-israil Barışından Umutlu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ve Suriye Barışından Umutlu Olduğunu Söylerken, Hamas da İki Ülke Arasında Barış Anlaşması İmzalanmasına Karşı Olmadığını Duyurdu.

Filistin Lideri Abbas, Suriye-israil Barışından Umutlu

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ve Suriye barışından umutlu olduğunu söylerken, Hamas da iki ülke arasında barış anlaşması imzalanmasına karşı olmadığını duyurdu.

Beytüllahim'deki Filistin Yatırım Konferansı sırasında gazetecilere görüşmeler konusunda kısa bir açıklama yapan Filistin lideri Mahmud Abbas, "İsrail ve Suriye arasındaki haberleri duyuyoruz. İnşallah iki taraf bir çözüme ulaşacak" dedi.

Öte yandan Hamas'tan yapılan açıklamada, olası bir İsrail-Suriye barışına karşı olunmadığı belirtildi. Hamas'ın sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, "İsrail ve Suriye barışına karşı değiliz, ancak bu barış görüşmeleri bizimle Suriye arasındaki ilişkileri etkileyemeyecek. Bizim ilişkilerimiz çok güçlü ve stratejik önemde" açıklamasında bulundu.

İsrail, Suriye ile barış görüşmelerinde Şam'dan Hamas ile ilişkilerini kesmesini istiyor. Suriye'de büroları bulunan Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, Şam'da sürgünde yaşıyor. Hamas olarak ülkelerin dış ilişkilerine karışmadıklarını belirten Ebu Zuhri, "Ama bizim anlayışımız, işgalci İsrail'le olası bir müzakereyi kabul etmiyor" diye konuştu.

Bu arada açıklama yapan Filistin'in baş müzakerecisi Saib Erekat ise, görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Biz görüşmelerimizde kapsamlı bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıyoruz. İsrail ve Suriye arasındaki barış görüşmelerini de destekliyoruz" dedi.

(İA-OYK-OYK-CC-D)