Fenerbahçe Guinness'e Başvurdu

Fenerbahçe Kulübü, Şimdiye Kadar Kazandığı Kupa ve Madalyaların Bir Dünya Rekoru Olarak Tescil Edilmesi İçin Guinness Dünya Rekorları'na Başvuru Yaptı.

Fenerbahçe Guinness'e Başvurdu

Fenerbahçe Kulübü, şimdiye kadar kazandığı kupa ve madalyaların bir dünya rekoru olarak tescil edilmesi için Guinness Dünya Rekorları'na başvuru yaptı.

Kulübün faaliyet gösterdiği dokuz şubesi tarafından, kuruluşunun 100. yılında kazandığı resmi kupa ve madalyaların sayısı 920 olarak belirlenmesi üzerine, Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. Sertaç Kayserilioğlu, bu kupa ve madalyaların bir dünya rekoru olarak tescil edilmesi için Guinness Dünya Rekorları'na başvuru yaptı.

Fenerbahçe Kulübü'nün Guinness'e yaptığı başvuru ile ilgili olarak Kayserilioğlu şunları söyedi:

"Fenerbahçe Spor Kulübü'nün, 1 Ocak 2007 ile 31 Aralık 2007 tarihleri arasında yaşamış olduğu 100. yılında, faaliyet gösterdiği dokuz şubesince kazanılmış olan resmi kupa ve madalyaların sayısı, şubelerimizden gelen son bilgilerin ışığı altında son halini aldı ve bu sayı 920 olarak belirlendi. Bu bir senelik süre içinde, takım ve ferdi müsabakalarda tüm şubelerimizce kazanılan bu kupa ve madalyaların, 100. yılımızda bizleri gururlandırmasının yanı sıra, tarihe de altın harflerle ve kırılması güç bir rekor olarak geçmesi arzusuyla, bu tablonun Guinness'in Dünya Rekorları'na sunulması kararı alınmış ve kulübümüzce resmi müracaat yapılmıştır. Yapılan müracaatta; Fenerbahçe Spor Kulübü adına Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanlığı olarak 'Bir spor kulübü bünyesi içindeki amatör şubelerince, 1 sene içerisinde resmi spor müsabakalarında almış olduğu toplam kupa ve madalyalarının, gerek "takım halinde" kazanılmış kupalar olarak ve gerekse de "ferdi olarak" kazanılmış madalyalar olarak, dünya üzerindeki tüm spor kulüpleri arasında, önce tüm zamanlar içinde, sonra da 100. yılını kutlayan spor kulüpleri arasında, Guinness Rekorlar Kitabı'na girebilmesine hak kazandığı konusuna ilişkin gerekli araştırmanın yapılması ve onayının verilmesi" istenmiştir. Kendi çabalarımızla yaptığımız araştırmamız sonucunda gözüken odur ki, kendi ülkemizde 100. yıllarını kutlamış Beşiktaş ve Galatasaray Spor Kulüpleri dahil, dünya yüzünde hiçbir spor kulübü 100. yılını kutlarken böylesi bir başarıya ulaşamamıştır. Hatta belki de tarihi boyunca. İşte; hizmet yılında 10. yılını dolduran sayın Başkan Aziz Yıldırım'a, böylesi başarılı olmuş bir başkana, bir kulübün sporcularının, böylesi rekorlar tarihine geçecek tüm kupa ve madalyalarından daha büyük bir ödül ne olabilirdi ki? Resmi Dergimizin geçen sayısında, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. yılında (01 Ocak 2007 ve 31 Aralık 2007 tarihleri arasındaki) tüm şubelerinde kazanmış olduğu kupa ve madalyaların dökümü, eksik bir sayı ile toplam 705 adet olarak verilmişti. Bu sayımızda, tarafımızdan yapılan araştırmaların ve bize ulaşan son ve nihai rakama ulaşan sayıların ışığı altında, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100. yılında (01 Ocak 2007 ve 31 Aralık 2007 tarihleri arasındaki) tüm şubelerinde kazanmış olduğu kupa ve madalyaların dökümü olarak 920'ye ulaşan bu sayıyı, şubelerimize dağılış rakamları ile bilgilerinize sunuyoruz. Bu araştırmalarda, amatör şubeler arasındaki koordinasyonları kurmada bizden hiçbir zaman yardımlarını esirgemeyen Fenerbahçe ve Kürek Milli Takım eski antrenörü ve sporcusu Sayın Tamer Yelkovan başta olmak üzere, yaptığı değerli araştırmalar ile bu konuda gereken yardımı sunan, hazırlanmakta olan "100. Yıl Tarihi" kitabı yayın kurulu üyesi Sayın Baki Aydın'a, kulübümüz adına teşekkürlerimizi sunmayı bir borç biliriz."

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 100.Yıl'da şubelere göre kazanılmış "Takım halinde" tüm kupalar:

(01 Ocak 2007 – 31 Aralık 2007)

Futbol: 11

Basketbol: 18

Voleybol: 12

Boks: 8

Atletizm: 5

Kürek: 12

Masa tenisi: 5

Yüzme: 36

TOPLAM: 107

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 100.Yıl'da şubelere göre kazanılmış "Ferdi" kupa ve madalyalar:

(01 Ocak 2007 – 31 Aralık 2007)

Boks: 154

Yelken: 239

Atletizm: 192

Masa tenisi: 5

Yüzme: 201

Kürek: 22

Toplam: 813

Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından 100.Yıl'da kazanılmış tüm kupa ve madalyalar toplamı:

(01 Ocak 2007 – 31 Aralık 2007)

Ferdi kupa ve madalyalar: 813

Takım halinde kazanılmış tüm kupalar: 107

TOPLAM: 920

Kaynak: DHA