Eskişehir - İnönü Zaferi´Nin 89'Uncu Yılı Törenlerle Kutland

Eskişehir - İnönü Zaferi´Nin 89'Uncu Yılı Törenlerle Kutland

Milli Mücadelenin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (tbmm) Kazandığı İlk Zafer Olan İnönü Zaferi'nin 89'uncu Yılı Törenlerle Kutlandı.

Eskişehir - İnönü Zaferi´Nin 89'Uncu Yılı Törenlerle Kutland

Milli Mücadelenin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) kazandığı ilk zafer olan İnönü Zaferi'nin 89'uncu yılı törenlerle kutlandı.

Bilecik ve Eskişehir valiliklerinin düzenledikleri törenler ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü'ye telgrafla "Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz" dediği yer olan Bilecik'in Bozüyük ilçesi yakınlarındaki Metristepe Anıtı önünde yapıldı.

Metristepe'deki törenlere Bilecik Valisi Musa Çolak, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Eskişehir Garnizon Komutan Vekili Hava Pilot Tuğgeneral Cüneyt Kavuncu, Bilecik Garnizon Komutanı Jandarma Tuğgeneral Şafak Karakoç, TBMM Başkan Vekili AKP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ile çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra askerler saygı atışında bulundu.

Törenlere daha sonra Bozüyük ilçesinin Akpınar Köyü'ndeki şehitlikte devam edildi. Buradaki törenlerde Atatürk Anıtı'na çelenkler konulup saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, saygı atışı yapıldı. Konuşmaların ardından şehitlerin mezarları ziyaret edilerek dua okundu.

İnönü Zaferi'nin 89'uncu yılı törenlerine Akpınar Şehitliği'nden sonra Eskişehir'in İnönü ilçesinde devam edildi. İnönü ilçesindeki Atatürk'ten Abdullah Gül'e kadar olan cumhurbaşkanlarının büstlerinin bulunduğu yere çelenkler konulup saygı duruşunda bulunuldu.

Vali Mehmet Kılıçlar tören alınanda yürüyerek halkın zaferini kutladı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Halk Dansları Topluluğu halkoyunları gösterisi sundu. Törenler askerlerin, gaziler dernekleri ile öğrencilerin geçit töreni ile son buldu.