Esed ve Rus Güçleri Türkmen Dağı'na Saldırılarını Yoğunlaştırdı

Esed ve Rus Güçleri Türkmen Dağı'na Saldırılarını Yoğunlaştırdı

Esed ve Rus Güçleri Türkmen Dağı'na Saldırılarını Yoğunlaştırdı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Rus hava saldırılarının dün gece Bayırbucak bölgesinde yoğunlaştığını belirterek, "Rus uçakları Türkmendağı'nın semalarından ayrılmadı" dedi.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Rus hava saldırılarının dün gece Bayırbucak bölgesinde yoğunlaştığını belirterek, "Rus uçakları Türkmendağı'nın semalarından ayrılmadı" dedi.

Mustafa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Rusya, Suriye'de hava saldırılarına başladığında ilk operasyonu Türkmendağı'na yaptı. Son 1 haftadır zaten bombalıyor. Ancak dün çok aşırı şekilde bombaladı. Rus uçakları Türkmendağı'nın semalarından ayrılmadı" ifadesini kullandı. 

"Bugün artık siyasi çözüm yolundayız" diyen Mustafa, rejimin 'Ne kadar fazla alana sahip olursan, müzakere masasında o kadar güçlü olursun' stratejisiyle hareket ettiğini, ancak Rus desteğine rağmen bölgede fazla ilerleme kaydedemediğini belirtti. 

Mustafa, "Biz, karadan mücadelemizi veriyoruz. Yaralılarımız, şehitlerimiz var. Dün bölgedeki komutanlarımızla 06.00'dan 24.00'e kadar konuştum. Hiçbiri ' Türkmendağı düşecek' demedi. 'Mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz' dediler" şeklinde konuştu.

Siyasi çözüm konusuna değinen Mustafa, "Halk savaş yorgunu ve çözümden yana. Elbette ki kendi halkını öldüren bir diktatörün çözümde yer almasını istemiyor. Suriye iç savaşı vekaleten bir savaş olduğuna göre, uluslararası güçlerin kozlarını paylaştığı bir savaş olduğuna göre, onların masada anlaşmaya gitmesi demek, çözümün yakın olması demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Rejim güçleri, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Lazkiye vilayetinde, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında kalan, Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Bayırbucak bölgesine yaklaşık bir haftadır kara operasyonu düzenliyor. Yerel kaynaklar, Rus savaş uçaklarının yoğun hava desteğiyle süren kara operasyonunun dün gece Bayırbucak'taki Acısu, Fırınlık, Gımam ve Kızıldağ bölgelerinde yoğun bombardımana dönüştüğünü bildirmişti. 

Suriye'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmenbölgesine yönelik saldırılar devam ediyor. 

Yerel kaynaklar, çatışmalarda, her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğunu bildiriyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title